بدافزار چیست؟ معرفی انواع بد افزار و روش های جلوگیری از هک شدن با آن
کی لاگر
کی لاگر چیست؟؟ 🤖 – با استفاده از کی لاگر چه کار هایی می توان انجام داد؟
مارس 30, 2022
تیک آبی اینستاگرام
تیک آبی اینستاگرام چیست؟ ☑ – چگونه تیک آبی بگیریم؟ ( در 6 مرحله)
آوریل 6, 2022

بدافزار چیست؟ 🚨- معرفی انواع بد افزار و روش های جلوگیری از هک شدن با بدافزار!!

بدافزار

بدافزار

بدافزار ها بخش مهمی از هک های دنیای دیجیتال را تشکیل می دهند. به همین دلیل افرادی که می خواهند امنیت زیادی داشته باشند باید با انواع بدافزار آشنا باشند. دقت داشته باشید که استفاده کردن از روش های مختلف برای افزایش امنیت می تواند شما را تا 99 درصد از هک گوشی یا دیگر سیستم های هوشمند در امان نگه دارد. اما به هیچ عنوان نمی توانید این روش ها را ضامن صد درصدی بدانید. اما از این که هکر های معمولی و تازه وارد بتوانند شما را هک کنند جلوگیری می کنید!.

بدافزار ها چقدر مهم هستند؟

سخت‌ترین رقیب، مشتریان بی‌ثبات، یا تغییر شرایط بازار را فراموش کنید. بدافزار ممکن است بزرگترین تهدید برای کسب‌وکار شما باشد. هنگامی که یک حمله بدافزار به شبکه شما راه پیدا می کند، می تواند ماه ها ویران کند و باعث از دست دادن داده ها، پول و شهرت شما شود که به سختی به دست آورده اید.

 

بیشتر بخوانید :👈👈👈 چگونه با بدافزارها می توان هک تلگرام ، هک اینستاگرام و یا هک واتساپ را انجام داد ؟

 

بدافزار چیست؟

شگفت انگیز است که چگونه بدافزار می تواند راه خود را به شبکه شما باز کند. بدافزار در واقع  نرم‌افزار مخربی است که معمولاً پیوست به ایمیل‌ها، جاسازی شده در لینک های جعلی، پنهان در تبلیغات و در کمین در سایت‌های مختلفی که کارکنان شما ممکن است در اینترنت از آنها بازدید کنند، یافت می‌شود.

از آن برای آسیب رساندن یا سوء استفاده از رایانه ها و شبکه ها استفاده می شود. تا هکر ها بتوانند داده ها یا پول را بدزدند. تنها چیزی که لازم است یک کلیک اشتباه است تا بدافزار خودش را نصب کند و شروع به اجرای برنامه خود کند.

حملات بدافزارها به ویژه در پی همه گیری کرونا در حال افزایش است. بدافزارها در سال 2020 نسبت به سال قبل 358 درصد افزایش یافت زیرا سطح حمله به طور قابل توجهی با کارمندانی که از خانه کار می کردند افزایش یافت.

بدون محافظت از شبکه شرکتی – و احتمالاً توسط اعضای خانواده که همچنین کار می کردند و از خانه یاد می گرفتند، حواسشان پرت می شد – احتمال اینکه کارمندان به طور ناخواسته بدافزارهایی را دانلود کنند که ممکن است قبلاً از آن اجتناب می کردند بسیار بیشتر بود.

این زمانی اتفاق می افتد که هکرها پیچیده تر و حرفه ای تر می شوند و بدافزارها را به یک صنعت بزرگ تبدیل می کنند. در واقع، انتظار می رود تا سال 2025، جرایم سایبری سالانه 10.5 تریلیون دلار برای مشاغل جهانی هزینه داشته باشد.

بدافزار

انواع بدافزار را در تصویر مشاهده کنید

رایج ترین انواع حملات Malware

از همه بدافزارها می توان برای سرقت داده ها، هک اس ام اس ها ، هک رمزهای عبور ، اطلاعات مالی یا اسرار تجاری شرکت استفاده کرد. تفاوت آنها اغلب در نحوه طراحی یا گسترش آنها است. برای کمک به درک بهتر چشم انداز بدافزار، در ادامه هشت نوع رایج بدافزار را بررسی خواهیم کرد .و اینکه چگونه تیم فناوری اطلاعات شما می تواند از سازمان شما در برابر آنها دفاع کند.

1) ابزارهای تبلیغاتی مزاحم

Adware تبلیغات ناخواسته یا مخرب را ارائه می دهد. در حالی که نسبتاً بی ضرر است، می تواند آزاردهنده باشد. زیرا تبلیغات “هرزنامه” به طور مداوم در حین کار ظاهر می شود و عملکرد رایانه شما را به طور قابل توجهی مختل می کند. علاوه بر این، این تبلیغات ممکن است کاربران را به دانلود سهوی انواع مضر تر بدافزار سوق دهد.

برای دفاع در برابر نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم، مطمئن شوید که سیستم عامل، مرورگر وب و کلاینت های ایمیل خود را به روز نگه دارید تا بتوانند حملات شناخته شده ابزارهای تبلیغاتی مزاحم را قبل از دانلود و نصب مسدود کنند.

2) بدافزار بدون فایل

بر خلاف بدافزارهای سنتی که از فایل‌های اجرایی برای آلوده کردن دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، بدافزار بدون فایل مستقیماً روی فایل‌ها یا سیستم فایل تأثیر نمی‌گذارد. در عوض، این نوع بدافزار از اشیاء غیر فایلی مانند ماکروهای Microsoft Office، PowerShell، WMI و سایر ابزارهای سیستم استفاده می کند. یک نمونه قابل توجه از حمله بدافزار بدون فایل، عملیات Cobalt Kitty بود که در آن گروه OceanLotus به چندین شرکت نفوذ کرد و نزدیک به شش ماه عملیات مخفیانه را قبل از شناسایی انجام داد.

از آنجایی که هیچ فایل اجرایی وجود ندارد، محافظت از نرم افزار آنتی ویروس در برابر بدافزارهای بدون فایل دشوار است. برای دفاع در برابر آن، مطمئن شوید که کاربران فقط از حقوق و امتیازاتی برخوردارند که برای انجام کارهای خود نیاز دارند. این به جلوگیری از استفاده مجرمان سایبری از بدافزارهای بدون آتش برای به دست آوردن اعتبار کارکنان و دسترسی به داده های محدود کمک می کند. علاوه بر این، برنامه های ویندوز مانند PowerShell را برای کاربرانی که به آن نیاز ندارند غیرفعال کنید.

3) ویروس ها

یک ویروس برنامه های دیگر را آلوده می کند و می تواند به سیستم های دیگر سرایت کند، علاوه بر اینکه مخرب خود را انجام می دهد. ویروس به یک فایل متصل می شود و پس از راه اندازی فایل اجرا می شود. سپس ویروس داده ها و فایل های شما را رمزگذاری، خراب، حذف یا منتقل می کند.

برای دفاع در برابر ویروس ها، یک راه حل آنتی ویروس در سطح سازمانی می تواند به شما کمک کند از تمام دستگاه های خود در یک مکان واحد محافظت کنید و در عین حال کنترل مرکزی و دید را حفظ کنید. مطمئن شوید که اسکن کامل را به طور مکرر اجرا می کنید و تعاریف آنتی ویروس خود را به روز نگه می دارید.

 

4) کرم ها

مانند یک ویروس، یک کرم می تواند خود را به دستگاه ها یا سیستم های دیگر گسترش دهد. با این حال، یک کرم دیگر برنامه ها را آلوده نمی کند. کرم ها اغلب به دنبال سوء استفاده های شناخته شده می روند. بنابراین، برای محافظت از خود در برابر کرم‌ها، باید مطمئن شوید که هر دستگاه با آخرین وصله‌ها به‌روز شده است. فایروال ها و فیلتر کردن ایمیل به شما کمک می کند فایل ها یا لینک های مشکوکی را که ممکن است حاوی کرم هستند را شناسایی کنید.

5) تروجان ها

یک برنامه تروجان وانمود می کند که یک برنامه قانونی است، اما در واقع مخرب است. یک تروجان نمی تواند به خودی خود مانند یک ویروس یا کرم منتشر شود، بلکه باید توسط قربانی خود اجرا شود. یک تروجان معمولاً از طریق ایمیل وارد شبکه شما می شود یا به عنوان پیوندی در یک وب سایت به کاربران ارسال می شود. از آنجایی که تروجان ها برای انتشار و دانلود کاربران به مهندسی اجتماعی متکی هستند، مبارزه با آنها دشوارتر است.

ساده ترین راه برای دفاع در برابر تروجان ها این است که هرگز یک نرم افزار را از منبع ناشناس دانلود یا نصب نکنید. در عوض، مطمئن شوید که کارمندان فقط نرم‌افزارهایی را از توسعه‌دهندگان معتبر و فروشگاه‌های اپلیکیشن دانلود می‌کنند که قبلاً آنها را مجاز کرده‌اید.

6) ربات ها

ربات یک بدافزار نرم افزاری است که یک کار خودکار را بدون نیاز به هیچ گونه تعاملی انجام می دهد. رایانه‌ای که دارای عفونت ربات است می‌تواند ربات را به دستگاه‌های دیگر گسترش دهد و یک بات‌نت ایجاد کند. سپس می توان این شبکه از ماشین های در معرض خطر ربات را کنترل کرد . و برای انجام حملات گسترده توسط هکرها استفاده کرد. اغلب بدون اینکه صاحب دستگاه از نقش آن در حمله آگاه باشد. ربات ها قادر به حملات گسترده هستند. مانند حمله انکار سرویس توزیع شده (DDoS) در سال 2018 که اینترنت را برای اکثر مناطق شرقی ایالات متحده از بین برد.

یکی از راه‌های کنترل ربات‌ها استفاده از ابزارهایی است که به تعیین اینکه آیا ترافیک از طرف یک کاربر انسانی است یا یک ربات کمک می‌کند. برای مثال، می‌توانید CAPTCHA را به فرم‌های خود اضافه کنید .تا از هجوم درخواست‌ها توسط ربات‌ها جلوگیری شود. این می تواند به شما کمک کند ترافیک خوب را از بد تشخیص دهید و آن را جدا کنید.

بدافزار

روت کیت ها یکی از مهمترین انواع بدافزار هستند که بیشتر با کسب و کار ها سرو کار دارند

7) باج افزار

حملات باج‌افزار داده‌های دستگاه را رمزگذاری می‌کنند و آن‌ها را برای باج نگه می‌دارند .تا زمانی که هکر برای انتشار آن پولی دریافت کند. اگر باج تا یک ضرب الاجل پرداخت نشود، هکر تهدید می کند که داده ها را حذف می کند . یا ممکن است آنها را افشا کند. پرداخت کردن ممکن است کمکی نکند.

اغلب قربانیان حتی در صورت پرداخت هزینه، اطلاعات خود را از دست می دهند. حملات باج‌افزار به دلیل تأثیر آن‌ها بر بیمارستان‌ها، شرکت‌های مخابراتی، شبکه‌های راه‌آهن و ادارات دولتی، برخی از خبرسازترین بدافزارها هستند. نمونه بارز آن حمله WannaCry است که صدها هزار دستگاه را در بیش از 150 کشور قفل کرد.

اصلاح و آموزش کارمندان در مورد بهترین شیوه های امنبت سایبری برای جلوگیری از کلیک کردن بر روی لینک های مخرببه شدت لازم است. علاوه بر آن پشتیبان گیری منظم خارج از سایت را در یک مرکز امن خارج از سایت ایجاد کنید. این به شما امکان می دهد سیستم های خود را به سرعت بدون پرداخت باج بازیابی کنید.

8) نرم افزارهای جاسوسی

مجرمان سایبری از نرم افزارهای جاسوسی برای نظارت بر فعالیت های کاربران استفاده می کنند. با ثبت ضربه های کلیدی که کاربر در طول روز وارد می کند، بدافزار می تواند دسترسی به نام های کاربر، رمزهای عبور و داده های شخصی را فراهم کند.

مانند سایر بدافزارها، نرم افزار آنتی ویروس می تواند به شما در شناسایی و حذف نرم افزارهای جاسوسی کمک کند. همچنین می‌توانید از افزونه‌های مرورگر ضد ردیابی استفاده کنید تا جاسوس‌افزارها را از دنبال کردن کاربران خود از سایتی به سایت دیگر جلوگیری کنید.

چگونه از کسب وکار خود در برابر بدافزار محافظت کنید؟

بدافزار از نقاط ضعف سخت افزار، نرم افزار و کاربران شما سوء استفاده می کند. هنگام دفاع در برابر بدافزارها، فناوری اطلاعات باید رویکردی چند جانبه داشته باشد.

اول، شما باید به کاربران خود در مورد شیوه های فناوری ایمن آموزش دهید. بسیاری از هجوم بدافزارها نتیجه حملات مهندسی اجتماعی است .که کاربر را وادار می‌کند تا فعالانه روی یک پیوند کلیک کند. یا یک فایل را دانلود کند یا یک برنامه را اجرا کند. آموزش آگاهی از امنیت – مانند Arctic Wolf Managed Security Awareness® – به کاربران می آموزد که از پیوندهای مشکوک اجتناب کنند .همچنین فایل مشکوک را دانلود نکنند. این شما می توانید راه طولانی در کاهش قرار گرفتن در معرض خطر داشته باشید.

همچنین باید از قابلیت‌های فناوری برای جست‌وجوی دائمی شواهد تهدیدها و مصالحه استفاده کنید .سپس فرآیندهایی را برای حذف بدافزار و جلوگیری از بازگشت مجدد هکرها به کار بگیرید.

بیشتر بخوانید : 👈👈👈از بین بردن هک گوشی با 6 روش جدید

 

امنیت را مدیریت کنید!

از آنجا که بدافزار یک هدف دائماً در حال تغییر است، مدیریت این امر برای سازمان‌هایی که تخصص یا منابع امنیتی اختصاصی ندارند می‌تواند دشوار باشد.

خدمات تشخیص و پاسخ مدیریت شده (MDR) می تواند کمک کند. ارائه دهندگان MDR دارای فناوری نظارت مستمر و شناسایی و پاسخ به تهدید هستند. آنها همراه با تیمی از مهندسان امنیتی که به عنوان توسعه دهنده تیم شما به صورت شبانه روزی کار می کنند. قابلیت‌های تشخیص و پاسخ به تهدید که بخشی از ارائه عملیات‌های امنیتی جامع است. با آن می‌توانید از تهدیدات بدافزار جلوتر بمانید و قبل از اینکه هر بدافزاری باعث آشفتگی گسترده شود، به طور مؤثرتری به هر بدافزاری پاسخ دهید.

جلوگیری از بدافزار ها

1. نرم افزار ضد ویروس و ضد جاسوس افزار را نصب کنید

برنامه های ضد ویروس و ضد جاسوس افزار فایل های کامپیوتری را برای شناسایی و حذف بدافزار اسکن می کنند. حتما:

ابزارهای امنیتی خود را به روز نگه دارید.
فورا بدافزار شناسایی شده را حذف کنید.
فایل های خود را برای داده های از دست رفته، خطاها و اضافه های غیرمجاز بررسی کنید.

2. از روش های احراز هویت امن استفاده کنید

بهترین روش های زیر به ایمن نگه داشتن حساب ها کمک می کند:

به رمزهای عبور قوی با حداقل هشت کاراکتر، از جمله یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک، یک عدد و یک نماد در هر رمز عبور نیاز دارید.
احراز هویت چند عاملی، مانند پین یا سوالات امنیتی را علاوه بر رمز عبور، فعال کنید.
از ابزارهای بیومتریک مانند اثر انگشت، اثر صدا، تشخیص چهره و اسکن چشم استفاده کنید.
هرگز رمزهای عبور را در رایانه یا شبکه ذخیره نکنید. در صورت نیاز از یک مدیر رمز عبور امن استفاده کنید.

بدافزار

بدافزار های هکر ها برای درآمد بیشتر کسب و کار ها را هدف قرار می دهد

3. فقط در صورت لزوم از حساب های مدیر استفاده کنید

بدافزار اغلب دارای امتیازات مشابه با کاربر فعال است. حساب‌های غیر سرپرست معمولاً از دسترسی به حساس‌ترین بخش‌های یک رایانه یا سیستم شبکه مسدود می‌شوند. از این رو:

از استفاده از امتیازات مدیریتی برای مرور وب یا بررسی ایمیل خودداری کنید.
فقط برای انجام کارهای اداری، مانند ایجاد تغییرات پیکربندی، به عنوان یک مدیر وارد شوید.
نرم افزار را با استفاده از اطلاعات کاربری مدیر تنها پس از تأیید اعتبار قانونی و ایمن بودن نرم افزار نصب کنید.

4. نرم افزار ها را به روز نگه دارید

هیچ بسته نرم افزاری در برابر بدافزار کاملا ایمن نیست. با این حال، فروشندگان نرم‌افزار به‌طور مرتب وصله‌ها و به‌روزرسانی‌هایی را برای بستن هر آسیب‌پذیری جدید ارائه می‌کنند. به عنوان بهترین روش، تمام وصله‌های نرم‌افزاری جدید را تأیید و نصب کنید:

سیستم عامل ها، ابزارهای نرم افزاری، مرورگرها و افزونه های خود را به طور منظم به روز کنید.
تعمیر و نگهداری روتین را برای اطمینان از جاری بودن همه نرم افزارها اجرا کنید و علائم بدافزار را در گزارش های گزارش بررسی کنید.

5. کنترل دسترسی به سیستم ها

راه های متعددی برای تنظیم شبکه های شما برای محافظت در برابر نقض داده ها وجود دارد:

فایروال، سیستم تشخیص نفوذ (IDS) و سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) را نصب یا پیاده سازی کنید.
هرگز از درایوهای راه دور ناآشنا یا رسانه‌هایی که در دستگاه‌های قابل دسترس عموم استفاده می‌شد استفاده نکنید.
پورت های استفاده نشده را ببندید و پروتکل های استفاده نشده را غیرفعال کنید.
حساب های کاربری غیر فعال را حذف کنید.
قبل از نصب نرم افزار، تمام قراردادهای مجوز را به دقت بخوانید.