اسکم چیست ؟ + 17 اسکم (کلاهبرداری) که در فضای مجازی برای شما اتفاق می افتد!🔴
هک واتساپ با لینک
هک واتساپ با لینک + معرفی 8 ابزار برای هک واتساپ با لینک های فیشینگ🟢
دسامبر 1, 2022
فیشینگ
فیشینگ چیست؟ + 10 روش پیشگیری از فیشینگ و 4 نوع فیشینگ مختلف!🔴
دسامبر 17, 2022

اسکم چیست ؟ + 17 اسکم (کلاهبرداری) که در فضای مجازی برای شما اتفاق می افتد!🔴

اسکم

اسکم

همه ما اولین باری را به یاد داریم که والدینمان ما را روی زمین گذاشتند و به ما گفتند که با غریبه ها صحبت نکنیم. شاید در آن زمان منطقی نبود. به عنوان بچه، ما در دنیایی فانتزی زندگی می کنیم که همه دوستان ما هستند . اما وقتی بزرگتر می شویم، به راحتی می توان فهمید که تمام تلاش آنها برای محافظت از ما بود. در این مقاله می خواهیم اسکم ها را بررسی کنیم. اسکم ها یا کلاهبرداری ها باعث می شوند که فضای مجازی امنیت کافی را نداشته باشد. بنابراین باید تلاش کنید که در مورد اسکم ها اطلاعات بیشتری داشته باشید.

اسکم چیست؟

در مورد یک شخص، به راحتی می توان فهمید که چه زمانی پیام دادن به کسی خوب نیست. با این حال، با ادامه دیجیتالی شدن جهان، خطرات اکنون در صندوق های ایمیل، وب سایت های مورد علاقه و حساب های رسانه های اجتماعی ما وجود دارد. فعالیت‌های جرایم سایبری می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ثبات مالی و آرامش ما وارد کند. البته هیچ کس فکر نمی کند می تواند قربانی یک کلاهبرداری آنلاین شود تا زمانی که برای او اتفاق بیفتد.

ایمن ماندن آنلاین مستلزم ورود به ذهن مجرمان سایبری است و این به معنای شناسایی و درک کلاهبرداری های آنهاست.

در زیر، ما 17 رایج ترین اسکم های آنلاین را معرفی کرده ایم. این باید به شما ایده خوبی بدهد که باید به چه مواردی توجه کنید تا بتوانید از اینترنت به شیوه ای سرگرم کننده و ایمن استفاده کنید.

17 اسکم آنلاین رایج

1-فیشینگ

این شاید رایج ترین اسکم آنلاین موجود در جهان باشد. در درجه اول به دلیل عملکرد خوب آن. در اصل، فیشینگ تلاش مجرمان سایبری برای وادار کردن شما به ارائه اطلاعات خود به آنها است. معمولاً فیشینگ از طریق ایمیل انجام می شود و این ایمیل ها به گونه ای طراحی شده اند که واقعی به نظر برسند.

به عنوان مثال، یک ایمیل فیشینگ می‌تواند از طرف شخصی که می‌شناسید که حساب ایمیل او هک شده است، ارسال شود و به نظر برسد که ایمیل معتبر است.

مثال ایمیل فیشینگ یکی دیگر از مواردی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که ایمیل‌ها می‌توانند از ایمیل‌های ارسال شده توسط سازمان‌هایی که شما می‌شناسید و به آنها اعتماد دارید تقلید کند. در این موارد، ایمیل‌ها به قدری واقعی به نظر می‌رسند. که به راحتی می‌توان آنها را قانونی تصور کرد، به همین دلیل است که باید هوشیار باشیم. به این کار جعل گفته می شود . شما می توانید در اینجا درباره نحوه تشخیص آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مهم:

یکی از بهترین نمونه‌های آن، اسکم فیشینگ Google Docs از چند سال پیش بود. در این مثال، ایمیل شما را به ویرایش یک سند دعوت می‌کند که در سیستم Google کار می‌کرد. بنابراین تا حد امکان واقعی به نظر می‌رسید. با این حال، با موافقت با ویرایش این سند، به کاربران نرم افزار شخص ثالث حق خواندن ایمیل های آنها و دسترسی به مخاطبین آنها داده شد. این به هکرها امکان دسترسی به اطلاعات شخصی حساس، مانند شماره حساب بانکی و شماره کارت اعتباری/دبیت، و همچنین شماره امنیت اجتماعی شما را داد. که می‌توان از آن برای سرقت تقریباً همه چیز از شما استفاده کرد.

اسکم های فیشینگ در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، برخی ممکن است به شما بگویند که در معرض جریمه های هنگفت توسط IRS هستید. یا حتی ممکن است بگویند که شخص دیگری حساب شما را هک کرده است. اما همه به شما خواهند گفت که اطلاعات خود را معمولاً فوراً ارائه دهید. تا بتوانید «ایمن بمانید». اما آنها سعی می کنند احساس فوریت را ایجاد کنند تا شما بدون فکر تسلیم کلاهبرداری شوید.

به دلیل اشکال مختلف فیشینگ، تشخیص آن ممکن است سخت باشد، بنابراین باید برای محافظت کامل از خود، به نرم افزاری مجهز شوید که دارای فناوری ضد فیشینگ مانند آنتی ویروس Eset است. بهترین دفاع این است که دوباره بررسی کنید چه کسی اطلاعات شما را می خواهد. اگر از طرف کسی است که می‌شناسید و احساس عجیبی دارد، با او تماس بگیرید تا بفهمید آیا آن را ارسال کرده است یا نه، و در صورت شک، فقط کلیک نکنید.

2-نیزه فیشینگ(spike)

این در اصل همان فیشینگ است. اما تفاوت این است که هکرها به دنبال اطلاعات شما نیستند. در عوض، آنها معمولاً به دنبال شما هستند تا به اطلاعاتی دسترسی داشته باشید که به آنها دسترسی ممتاز دارید. نمونه کلاسیک این حمله، حمله فیشینگ نیزه ای است که توانست کنوانسیون ملی دموکرات ها را هک کند.

اگر کسی هستید که اطلاعات به او اعتماد کرده‌اید، مطمئن شوید که از خط‌مشی‌های شرکت/سازمان خود پیروی می‌کنید. بعید است کسی که هرگز ندیده اید بدون مشورت با شما از شما درخواست دسترسی کند و اگر کسی را رد کنید زیرا نگران کلاهبرداری بوده اید مطمئناً پاداش خواهید گرفت.

3-اسمشینگ

یکی دیگر از انواع فیشینگ smshing است. اساساً به همین ترتیب کار می کند، با این تفاوت که پیام تقلبی به صورت پیامک ارسال می شود. ممکن است از یکی از مخاطبین شما باشد یا وانمود کنید که از موسسه ای آمده است که معمولاً با آن ارتباط دارید. باز هم، اگر به نظر تصادفی است – به این معنی که هیچ کاری برای درخواست این اطلاعات انجام نداده اید – آن را به حال خود رها کنید. به یاد داشته باشید: وقتی شک دارید، کلیک نکنید!

بیشتر بخوانید🚀🚀🚀🚀🚀🚀» هک واتساپ با لینک

4-کلاهبرداری های خرید

جلوگیری از این اسکم خاص صرفاً به دلیل تصادفی بودن آن چالش برانگیز است. اساساً، این کلاهبرداری ها بر این اساس است که شرکت ها وانمود می کنند محصولاتی را که قصد ارسال آنها را ندارند به شما می فروشند. ممکن است پس از پرداخت یک ایمیل تأیید دریافت کنید و مطمئناً پول شما را می گیرند، اما محصول هرگز به دستتان نمی رسد.

این کلاهبرداری‌ها معمولاً از طریق ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی وارد می‌شوند، اما این کلاهبرداری‌ها انجام می‌شود

همیشه شما را به یک فروشگاه تجارت الکترونیک شخص ثالث هدایت می کند. آنها اغلب اقلام لوکس و گران قیمت را با قیمت بسیار پایین (پرچم قرمز) عرضه می کنند و معمولاً از طریق انتقال الکترونیکی وجوه درخواست پرداخت می کنند. همچنین اگر موارد خاصی را جستجو کنید، ممکن است این سایت ها را پیدا کنید.

اسکم

شما باید آنقدر در مورد اسکم ها اطلاعات داشته باشید که درگیر آن ها شوید!

این اسکم چقدر بد است؟

اگر خوش شانس باشید، از دست دادن پولی که خرج می کنید بدترین اتفاقی است که می افتد. اما اگر اطلاعات کارت اعتباری خود را داده اید، به احتمال زیاد کسانی که اسکم را راه اندازی کرده اند از آن برای خریدهای بیشتر استفاده کنند.

اگر متوجه شدید که از سایتی خرید می‌کنید که قبلاً هرگز از آن بازدید نکرده‌اید، به طور خودکار به این معنی نیست که کلاهبرداری است، اما باید کمی تحقیق کنید. به دنبال نظرات مشتریان باشید، ببینید آیا این محصولات در جای دیگری فروخته می شوند یا خیر، و اگر مطمئن نیستید، سعی کنید با شرکت تماس بگیرید. عدم دسترسی به کسی یک پرچم قرمز بزرگ است که سایت فقط یک کلاهبرداری است. همچنین، مطمئن شوید که سایت امن است (نشانی اینترنتی با «https» شروع می‌شود و نه فقط «http») .

سعی کنید فقط برای سایت‌هایی که از پلتفرم‌های پرداخت امن استفاده می‌کنند، مانند PayPal و کارت‌های اعتباری، پول خرج کنید. این کمک می کند مطمئن شوید که پول شما به جای درست می رود.

5-کلاهبرداری های نیجریه(Nigerian Scams)

این یکی از قدیمی ترین اسکم های آنلاین در کتاب است، اما به طرز شگفت انگیزی، هنوز هم مردم را جذب می کند. این کلاهبرداری نیجریه نامیده می شود زیرا اولین نسخه های آن از طرف شخصی در نیجریه ارسال شده است، اما امروزه، تقریباً می توانید ایمیل هایی از سراسر جهان دریافت کنید و همه آنها یک چیز را می گویند. عبارت 419 از نام این کلاهبرداری در قوانین حقوقی نیجریه آمده است.

اساساً، در این اسکم ، فردی از یک خانواده ثروتمند در نیجریه، یا یکی دیگر از کشورهای آفریقای غربی، با شما تماس می گیرد. زیرا به کمک نیاز دارد تا دارایی خود را به خارج از کشور منتقل کند. آنها به شما قول می دهند که یک سری پول به شما منتقل کنند. اما به شما خواهند گفت که ابتدا باید برخی از هزینه های مربوط به معامله را پوشش دهید. به شما قول بخشی از ثروت آنها برای کمک شما داده شده است، اما این هرگز اتفاق نخواهد افتاد. این نوع چیزها همیشه کلاهبرداری است.

6-بیت کوین و ارز دیجیتال

ارزهای رمزنگاری شده که معروف ترین آنها بیت کوین است، طوفانی به جهان وارد کرده است. آنها جالب، هیجان انگیز و اغلب بسیار ارزشمند هستند. با این حال، افراد کمی واقعاً درک می کنند که این چیزها چگونه کار می کنند و مجرمان سایبری از این ناآگاهی برای سرقت مقداری پول از شما یا بدتر از آن همه اطلاعات شخصی شما استفاده می کنند.

این نوع اسکم ها شما را تشویق می کند تا سرمایه گذاری اولیه را در شرکتی انجام دهید که در شرف عرضه اولیه سکه (ICO) است. در ازای پول خود، سهامی در شرکت خواهید داشت و همانطور که هکرها ادعا می کنند، این شما را ثروتمند می کند.

گاهی اوقات این شرکت ها وجود دارند، اما سکه هایی که می فروشند یا بی ارزش هستند یا ریسک بالایی دارند. اما بیشتر اوقات، این شرکت ها ساختگی هستند و پرداخت شما به هیچ وجه تمام نمی شود. به علاوه، اگر این کار را انجام دهید، هر کسی که با شما تماس گرفته است اطلاعات شما را در اختیار خواهد داشت که می توانند از آن برای سرقت بیشتر از شما استفاده کنند.

7-Fine Print Scams

اسکم با چاپ ظریف این قدرت را دارد که همه ما را خراب کند. تقریباً هر سرویس آنلاینی که ما استفاده می کنیم دارای شرایط و ضوابطی است که باید با آنها موافقت کنیم و معمولاً طولانی تر از هر کتابی است که تا به حال خوانده ایم. در نتیجه، اکثر ما فقط روی «بله» یا «موافقم» کلیک می‌کنیم، بدون اینکه زیاد فکر کنیم در مورد کاری که انجام می‌دهیم.

با این حال، برخی از شرکت‌های کمتر معتبر، چیزهایی را با حروف ریز قرار می‌دهند که به آنها این حق را می‌دهد که پول بیشتری از شما بگیرند. به عنوان مثال، ممکن است برای یک اشتراک ثبت نام کنید، و در چاپ دقیق، ممکن است بگوید که پس از سه ماه، هزینه خدمات اضافی از شما دریافت می شود که معمولاً گزاف است.

در نتیجه، وقتی برای چیزی ثبت‌نام می‌کنید، مخصوصاً از شرکتی که هرگز نامش را نشنیده‌اید، حتماً تکالیف خود را انجام دهید. اگر وقت ندارید همه چیز را در شرایط و ضوابط بخوانید، حداقل در مورد شرکت تحقیق کنید. تا ببینید آیا شخص دیگری با مشکل مواجه شده است یا خیر. اگر آنها داشته باشند، مطمئناً شکایتی وجود خواهد داشت. که به شما هشدار می دهد از شرکت دور بمانید. این کمی تحقیق می تواند شما را از یکسری پول و مشکلات در مسیر نجات دهد.

8-Fake Debt Help

بدهی یک عامل استرس زا در زندگی بیشتر افراد است. در نتیجه، وقتی کسی وارد می شود و به شما کمک می کند تا به سرعت و به راحتی از شر بدهی خود خلاص شوید، وسوسه انگیز است که بخواهید حداقل به حرف های او گوش دهید. با این حال، همانطور که می‌دانیم، استفاده از میان‌برها و کوتاه کردن گوشه‌ها ما را به جایی نمی‌رساند. اگر گرفتار این کلاهبرداری شوید، ممکن است دچار مشکل جدی شوید.

اساساً، این کلاهبرداران به شما می گویند که می توانند با طلبکاران شما همکاری کنند تا به شما کمک کنند تا نرخ بهره خود را کاهش دهید یا حتی برخی از بدهی های خود را ببخشید. با این حال، برای دسترسی به این سرویس ممتاز باید مبلغی را از قبل پرداخت کنید، که بدیهی است که به جایی نمی رسد.

این اسکم عمدتاً به این دلیل کار می کند که ناامیدترین و مایل به جستجوی راه حل جایگزین را هدف قرار می دهد. اگر در این موقعیت قرار گرفتید، بدانید که همیشه راهی وجود دارد که کارها ایمن و قانونی باشد.

9-آدم ربایی دیجیتال

این ترسناک به نظر می رسد، اما به معنای سنتی آدم ربایی نیست. در عوض، در این کلاهبرداری، هکرها کنترل پروفایل های رسانه های اجتماعی شما را در دست خواهند گرفت. سپس، آنها ادامه خواهند داد . اقدام کنید و برای بازگرداندن وجه دسترسی درخواست کنید. در برخی موارد، آنها ممکن است تهدید به ارسال محتوای مضر یا مطالب مضر کنند، که اغلب تأثیر کافی بر روی افراد دارد تا بتوانند کیف پول خود را باز کنند.

اگر این اتفاق برای شما افتاد، می توانید به بهترین وجه با پلت فرم رسانه های اجتماعی مربوطه تماس بگیرید و به آنها هشدار دهید که قربانی کلاهبرداری شده اید.

 

بیشتر بخوانید🚀🚀🚀🚀🚀🚀» تمرین هک

 

10-دانلودهای بد افزار آنتی ویروس جعلی

وقتی به سادگی محتوا را در وب مشاهده می کنید، فایل هایی که به آنها نگاه می کنید از نظر فنی وارد رایانه شما نمی شوند. در عوض، آنها به سادگی از سرورهای مربوطه در مرورگر شما نمایش داده می شوند. با این حال، وقتی روی «دانلود» کلیک می‌کنید، آن فایل‌ها بر روی هارد دیسک شما بارگذاری می‌شوند و اگر از سایت‌های ناقص دانلود می‌کنید، می‌توانید با نرم‌افزارهای نامناسبی در رایانه‌تان مواجه شوید.

یکی از رایج ترین چیزهایی که می توانید دریافت کنید بدافزار است که اساساً نرم افزاری است که برای جمع آوری اطلاعات از رایانه شما طراحی شده است. معمولاً عملکرد رایانه شما را مختل می کند و اگر به موقع آن را بگیرید، می توانید از شر آن خلاص شوید، اما ممکن است خیلی دیر شده باشد.

نرم افزار دیگری که می توانید ناآگاهانه دانلود کنید، باج افزار است. این نرم‌افزار اساساً شما را از رایانه‌تان قفل می‌کند . از شما می‌خواهد که مبلغ مشخصی را برای بازگشت به داخل بپردازید. در عوض، رایانه خود را نزد یک متخصص ببرید. یا اگر می دانید چگونه، رایانه خود را قبل از دانلود به نقطه ای بازگردانید.

مهم:

گاهی اوقات، هکرها یک پاپ آپ برای شما ارسال می کنند. که می گوید رایانه شما به ویروس آلوده شده است. در همین پاپ آپ، به شما آموزش داده می شود که نرم افزاری را دانلود کنید که از شما محافظت می کند. اما چیز مخربی را روی رایانه شما نصب می کند. باز هم وقتی شک دارید کلیک نکنید.

اطمینان حاصل کنید که امنیت و حریم خصوصی را در اولویت قرار داده اید. همه نرم‌افزارهای آنتی ویروس یکسان نیستند، برخی از آن‌ها مانند Avast که یک راه‌حل برای همه نیازهای امنیتی آنلاین ارائه می‌کند، بالاتر از بقیه هستند. با Avast، امنیت پیشرفته را برای حداکثر 10 دستگاه دریافت کنید (به همراه محافظت باج افزار).

اسکم

اسکم ها تله هایی هستند که می توانند به شدت ضرر ده باشند!

11-کلاهبرداری های دوستیابی و عاشقانه

تنهایی می تواند کارهای قابل توجهی را برای روان انسان انجام دهد . متأسفانه مجرمان سایبری از این موضوع آگاه هستند و حاضرند این ضعف را شکار کنند. این هکرهای بی روح یک پروفایل دوستیابی آنلاین ایجاد می کنند . برای ایجاد رابطه با شما تلاش می کنند. سپس، پس از مدتی، آنها از شما می خواهند که برای آنها پول بفرستید. که از آنجایی که برای مراقبت از این شخص بزرگ شده اید!! وسوسه می شوید که این کار را انجام دهید. اگر فکر می کنید این نمی تواند شما باشید، این را بررسی کنید:

این آسان است که بگوییم به این موضوع مبتلا نخواهید شد، اما هرگز نخواهید فهمید. بهترین کار این است که به یاد داشته باشید هرگز و تحت هیچ شرایطی نباید به کسی که هرگز شخصاً ندیده اید پول بدهید.

12-قرعه کشی های جعلی

یکی دیگر از اسکم های رایجی که به صورت آنلاین با آن مواجه خواهید شد، کلاهبرداری «لاتاری جعلی» است . دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. در این کلاهبرداری، شخصی با شما تماس می گیرد . به شما می گوید که در یک قرعه کشی بزرگ، معمولاً در کشور دیگری، برنده شده اید. با این حال، برای ادعای “جایزه” خود، باید از برخی اطلاعات حساس، که باید یک علامت قرمز بزرگ باشد، چشم پوشی کنید.

وقتی پیامی مانند این دریافت می‌کنید، فقط به زمانی فکر کنید که ممکن است وارد نوعی قرعه‌کشی شده باشید. این بدیهی است که اگر از کشوری باشد که هرگز به آن نرفته اید، یک کلاهبرداری است. اما به یاد داشته باشید، اگر کسی به شما پول زیادی را برای انجام هیچ کاری پیشنهاد می کند، این احتمال وجود دارد که او هیچ سودی نداشته باشد.

13-نظرسنجی های غلط

نظرسنجی‌ها برای سال‌ها وجود داشته‌اند و راه‌های مفیدی برای شرکت‌ها و سایر سازمان‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات درباره مخاطبان خود هستند. اما اگر از شما خواسته شود که اطلاعات خود را برای شرکت در نظرسنجی رها کنید، به احتمال زیاد این یک کلاهبرداری است. فقط در نظرسنجی هایی شرکت کنید که مستقیماً از سازمان ها و مؤسساتی که به آنها اعتماد دارید می آیند.

به عنوان مثال، اگر محصولی را از یک شرکت خریداری کرده اید . ایمیلی از آنها دریافت کرده اید که درخواست نظرسنجی می کند، احتمالاً مشکلی ندارد. اما با این وجود، هرگز نباید از شما خواسته شود مواردی مانند آدرس، شماره تامین اجتماعی، اطلاعات حساب کاربری و غیره را در اختیار شما قرار دهید. بنابراین اگر برای انجام یک نظرسنجی این مورد نیاز است، بهتر است در آن شرکت نکنید.

14-خریدار مرموز (و کارهای دیگر از کلاهبرداری های خانگی)

این جایی است که باید در نظر بگیرید”اگر به نظر می رسد بیش از حد خوب برای درست باشد، پس احتمالاً درست است” بیش از هر زمان دیگری اعمال می شود. در این اسکم ، شخصی با شما تماس می گیرد و می گوید که شما می توانید صدها دلار در روز به جز خرید آنلاین انجام دهید. با این حال، برای شروع، باید هزینه مواد آموزشی خود را از قبل پرداخت کنید، اما پس از پرداخت، دیگر از کسی خبری نخواهید داشت.

اما این اسکم اشکال دیگری دارد. کلاهبرداران می دانند که مردم چقدر از ایده کار کردن در خانه یا کسب درآمد زیاد بدون انجام هیچ کاری خوششان می آید و این میل را طعمه می کنند. با این حال، دنیا به این شکل کار نمی کند، بنابراین در مورد هر پیشنهادی که وعده پول زیادی برای کار کم می دهد محتاط تر باشید.

15-خرابی/مشکل حساب

اگر از سرویسی که استفاده می‌کنید ایمیلی دریافت کردید که به شما می‌گوید مشکلی در حساب شما وجود دارد که باید فوراً آن را برطرف کنید، توقف کرده و برای توضیح آنلاین جستجو کنید. اگر نتوانستید یکی را پیدا کنید، احتمالاً اسکم است. اما می توانید با شرکت تماس بگیرید تا ببینید آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

نمونه خوبی از این اسکم !

چیزی است که با نتفلیکس رخ داد. در این مورد، کلاهبرداران ادعا می کنند که مشکلی در حساب شما وجود دارد و برای رفع آن اطلاعات شما را می خواهند. به طور خاص، به کاربران نتفلیکس گفته شد که مشکلی در اطلاعات پرداخت آنها وجود دارد. از آنها خواسته شد که دوباره آن را وارد کنند تا حساب خود را فعال نگه دارند، که اطلاعات کارت اعتباری آنها را مستقیماً در اختیار افراد شرور قرار داد.

اسکم های بی شماری مانند این وجود دارد، بنابراین قبل از پر کردن فرم ها با اطلاعات شخصی خود، بررسی لازم را انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید🚀🚀🚀🚀🚀🚀»  هک تلگرام با شماره تلفن

 

16-خیریه های جعلی

این اسکم خاص، بدبین بودن نسبت به جهان را برای ما آسان می کند. کلاهبرداران از شما می خواهند که به موسسات خیریه کمک مالی کنید، به خصوص پس از یک فاجعه طبیعی یا فاجعه بزرگ، اما این خیریه ها وجود ندارند.

در عوض، پول مستقیماً به جیب شخص دیگری می رود. هنگامی که یک رویداد مهم اتفاق می افتد، فقط به موسسات خیریه معتبر مانند صلیب سرخ کمک کنید. به طور معمول، در طول هدایای بالا، مقامات فهرستی از خیریه های تایید شده را منتشر می کنند، بنابراین قبل از ارسال پول به هر کسی که مدعی کمک است، حتما به این منبع مراجعه کنید.

17-کلاهبرداری با چیزهای رایگان

چه کسی چیزهای رایگان را دوست ندارد؟. البته، بیشتر چیزهای رایگانی که دریافت می کنیم، مانند خودکار، تی شرت و لیوان قهوه، اساساً بی ارزش هستند، به همین دلیل رایگان است. با این حال، اگر کسی بگوید که شما می‌توانید یک آیفون رایگان یا تلویزیون کاملاً جدید با انجام هیچ کاری جز ارائه برخی اطلاعات شخصی دریافت کنید، این یک کلاهبرداری است. در برخی موارد نادر، ممکن است کالا را دریافت کنید، اما نه بعد از اینکه هویت خود را تسلیم کردید، که بسیار ارزشمندتر است.

یکی دیگر از اشکال رایج این اسکم مربوط به سفر است. به عنوان مثال، کلاهبرداران به شما اقامت رایگان در یک هتل یا یک پرواز رایگان را پیشنهاد می‌کنند. که پیشنهاد سختی برای مقاومت است. اما باید خوب بدانید که هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی این چیزها را مجانی بدهد جز اینکه از شما دزدی کند.

18-کلاهبرداری قبل از تایید

هنگامی که در مواقع استرس مالی قرار می گیرید، ممکن است وسوسه انگیز باشد که به پیشنهادی برای کارت اعتباری که برای آن «از قبل تأیید شده» پاسخ دهید. به طور معمول، این معاملات شامل محدودیت‌های اعتباری بالا و نرخ‌های بهره کم است. که همه آنها را بسیار جذاب‌تر می‌کند. اما نکته مهم این است که شما باید تمام هزینه ها را از قبل پرداخت کنید. که هیچ شرکت کارت اعتباری هرگز از شما درخواست نمی کند، حتی اگر از شما کارمزد سالانه بگیرد. بسیاری از شرکت‌های کارت اعتباری این کار را انجام می‌دهند. بنابراین به راحتی می‌توان تصور کرد که این پیشنهادات جعلی واقعی هستند. اما هیچ‌کس از شما نمی‌خواهد این مبلغ را از قبل پرداخت کنید.

اسکم

برخی از اسکم ها عاشقانه هسنند!

19-کارت تبریک دیجیتال

اگرچه کارت های تبریک به اندازه گذشته محبوب نیستند. اما هنوز هم یک راه سرگرم کننده برای افراد برای برقراری ارتباط با یکدیگر است. با این حال، اگر مراقب نباشید، باز کردن یک کارت تبریک از یک کلاهبردار باعث دانلود در رایانه شما می شود . یک نرم افزار مخرب برای شما باقی می گذارد که می تواند اطلاعات شما را بدزدد و زندگی شما را خراب کند.

تشخیص اینها دشوار است. زیرا گاهی اوقات می توانند از افرادی که شما می شناسید ناشی شوند. با این حال، اگر فردی که سال‌هاست با او صحبت نکرده‌اید یا با استفاده از رسانه‌های دیگر با او ارتباط برقرار می‌کنید، ناگهان برای شما یک کارت تبریک ارسال می‌کند. قبل از باز کردن ایمیل، به او پیامک بفرستید یا با او تماس بگیرید تا از هر چیزی که در آن پنهان است محافظت کنید.

چگونه از اسکم ها ایمن بمانیم؟

حتی اگر در همه این اسکم به خوبی آشنا باشید، هر روز موارد جدیدی ظاهر می‌شوند و ما نمی‌توانیم در صدر آخرین تهدیدات باقی بمانیم. در نتیجه، مهم است که یاد بگیرید چگونه ایمن بمانید. این بدان معنا نیست که شما تضمینی برای جلوگیری از کلاهبرداری دارید، اما بدون شک شانس شما را برای جلوگیری از فاجعه کلاهبرداری هویت افزایش می دهد. بنابراین، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند ایمن بمانید:

1-

به عبارت «اگر خیلی خوب است که درست باشد، احتمالاً اینطور است» بچسبید. وقتی کسی چیزی را به صورت رایگان به شما پیشنهاد می‌دهد، یا اگر به شما قول می‌دهد که راهی برای رفع سریع و آسان همه مشکلاتتان پیدا کنید، برای لحظه‌ای مکث کنید. به احتمال زیاد اسکم است.

2-

از سایت های معتبر دیدن کنید . از کلیک بر روی تبلیغات و سایر لینک های با ظاهر عجیب خودداری کنید.

3-

اطلاعات تماس را تأیید کنید اگر آدرس ایمیل یا شماره تلفن ذکر شده در یک سایت کار نمی کند، احتمال زیادی وجود دارد که با چیزی جعلی سروکار داشته باشید و در نهایت اطلاعات شما به سرقت رفته باشد.

4-

ابتدا بررسی کنید. اگر چیز عجیبی از طرف یکی از اعضای خانواده یا یکی از همکاران کار آمد، با آنها تماس بگیرید . از آنها بپرسید که آیا چیزی در مورد آن می دانند یا خیر. این نه تنها شما را از قربانی شدن در یک اسکم نجات می دهد. بلکه به این شخص کمک می کند تا متوجه شود که تحت حمله قرار گرفته است. تا بتواند اقدامات مناسب را برای تحت کنترل درآوردن همه چیز انجام دهد.

5-

با زندگی خود از اطلاعات شخصی خود محافظت کنید. ما واقعاً در دنیایی زندگی می کنیم که در آن خطوط حریم خصوصی محو است. اما هویت دیجیتالی شما ارزشمند است و بازیابی آن دشوار است. فقط در صورت لزوم اطلاعات شخصی خود را ارائه دهید . این کار را فقط با شرکت ها و سازمان هایی که می شناسید و به آنها اعتماد دارید انجام دهید. در خیابان راه نمی روید و به غریبه ها گواهینامه رانندگی یا شماره حساب بانکی خود را می دهید، درست است؟. البته که نه، پس همین منطق را زمانی که آنلاین هستید به کار ببرید.

6-

از نرم افزارهای ضد ویروس استفاده کنید. اگرچه نرم افزارهای ضد ویروس کامل نیستند. اما یک دیوار دفاعی بین شما و مجرمان آنلاین ایجاد می کند. شما در حال دسترسی به یک سایت مشکوک هستید و می توانید دانلودهایی را که می توانند به رایانه شما آسیب بزنند مسدود کنید. با این حال، این برنامه ها جایگزینی برای تمرین خوب نیستند. حتی با این برنامه ها، شما همچنان می توانید قربانی کلاهبرداری شوید.

7-از VPN استفاده کنید و از وای فای عمومی اجتناب کنید

همه ما عاشق ورود به وای فای کافی شاپ محلی خود برای کار، بررسی ایمیل خود و صحبت با دوستان هستیم. اما این شبکه های عمومی در را برای مجرمان سایبری برای دسترسی به اطلاعات خصوصی ما باز می کنند. یک شبکه خصوصی مجازی مانند SurfShark می‌تواند از شما محافظت کند، اما ایمن‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به طور کامل از شبکه‌های عمومی اجتناب کنید.

8-وقتی شک دارید، کلیک نکنید

اگر ایمیل، پیام متنی یا یک پنجره بازشو دریافت کردید که حتی کمی مشکوک به نظر می رسد، به سادگی کلیک نکنید. پاداش بالقوه ارزش ریسک فوق العاده ای را ندارد. زمانی را صرف بررسی واقعی بودن آن کنید تا بتوانید از فاجعه جلوگیری کنید. اگر این به معنای پاسخ دادن به یک دوست یا همکار کمی دیرتر است، ارزش صبر کردن را دارد.

بیشتر بخوانید🚀🚀🚀🚀🚀🚀» آموزش هک

اگر دچار کلاهبرداری شده اید چه کاری باید انجام دهید؟

مهم نیست که چقدر تحصیل کرده ایم و چقدر با دقت در آب های اغلب تار اینترنت قدم می گذاریم، باز هم ممکن است قربانی یک کلاهبرداری شویم. اگر این اتفاق بیفتد، مسیر عمل شما کمی به نوع کلاهبرداری بستگی دارد. در اینجا نکاتی وجود دارد که در صورت برخورد مجرمان سایبری چه کاری باید انجام دهید:

در صورت دانلود نرم افزارهای مخرب …

از شر آن خلاص شوید. این برنامه ها به گونه ای طراحی شده اند که حذف آنها دشوار است، بنابراین ممکن است لازم باشد دستگاه خود را به یک متخصص ببرید. اما اگر با کامپیوتر آشنایی دارید، می توانید آن را در حالت ایمن راه اندازی کنید و با استفاده از یک برنامه ضد بدافزار نرم افزارهای مضر را حذف کنید. یا، می توانید رایانه خود را به تنظیمات کارخانه یا نقطه ذخیره از قبل از دریافت نرم افزار بازنشانی کنید.

پس از انجام این کار، مدتی را صرف نظارت بر حساب های خود کنید تا ببینید آیا اطلاعات شخصی به سرقت رفته است یا خیر. می‌توانید فعال باشید و کارت‌های اعتباری و نقدی خود را لغو کنید، و حتی ممکن است بخواهید با یک آژانس گزارش‌دهی اعتباری تماس بگیرید تا بتوانید از سوء استفاده از اطلاعات خود جلوگیری کنید و آنها را از تقلب احتمالی آگاه کنید.

اگر به یک فرد یا سازمان کلاهبردار پول بفرستید…

ممکن است هنگام بازگرداندن پول خود خوش شانس نباشید، زیرا اکثر بانک ها از دفاع “خریدار مراقب باشید” استفاده می کنند. با این حال، همچنان باید با مقامات تماس بگیرید تا بتوانید گزارشی ارائه کنید و اگر عاملان را دستگیر کردند، می توانید چیزی را پس بگیرید. اما حتی اگر نمی توانید، هشدار دادن به مقامات حداقل به جلب توجه به کلاهبرداری کمک می کند و شاید از قربانی شدن دیگران جلوگیری می کند.

اگر اطلاعات کارت اعتباری یا نقدی شما به سرقت رفته است …

شما باید بلافاصله با بانک خود تماس بگیرید و کارت را لغو کنید. اگر شخصی از شما پول گرفت، می توانید اتهامات خود را به عنوان کلاهبرداری ادعا کنید و بسته به سیاست بانک خود، ممکن است مقداری از پول را پس بگیرید.

اگر کل هویتت دزدیده شد…

برای کار آماده شوید. سرقت هویت ترسناک است و زمان زیادی طول می کشد تا همه چیز را درست کنید. امیدواریم قبل از اینکه کلاهبرداران بتوانند کاری انجام دهند متوجه آن شوید، به این معنی که تمام اقدامات شما پیشگیرانه خواهد بود. با این حال، اگر آنها توانسته اند کنترل هویت شما را در دست بگیرند، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا اوضاع دوباره درست شود. این منبع مراحلی را که باید برای شروع اصلاح اشتباهات ناشی از سرقت هویت انجام دهید، تشریح می کند.

نتیجه

همانطور که می بینید، کلاهبرداری در سراسر اینترنت وجود دارد. آنها اشکال و اندازه های مختلفی دارند و آسیبی که می توانند ایجاد کنند از از دست دادن چند دلار تا سرقت کامل هویت متغیر است. با این حال، مدتی را صرف یادگیری در مورد کلاهبرداری ها کنید. شما می توانید یک چشم هوشیار ایجاد کنید که باید شما را از هر چیزی که می تواند به شما آسیب برساند در امان نگه دارد و به شما امکان می دهد از اینترنت به عنوان یک منبع عظیم سرگرمی و اطلاعات لذت ببرید.