انواع ویروس های کامپیوتری 🕷معرفی 10 نوع ویروس مهم!،8 روش جلوگیری از نفوذ ویروس
کند شارژ شدن گوشی + 9 دلیل این مشکل + 7 روش رفع این مشکل برای همه گوشی ها!🟢
اکتبر 16, 2023
هک کامپیوتر
هک کامپیوتر + 7 روش هک کردن سیستم های کامپیوتری+ روش های جلوگیری🔴
اکتبر 22, 2023

انواع ویروس های کامپیوتری 🕷معرفی 10 نوع ویروس مهم!،8 روش جلوگیری از نفوذ ویروس

انواع ویروس های کامپیوتری

انواع ویروس های کامپیوتری

اولین چیزی که با دیدن کلمه “امنیت کامپیوتر” به ذهن شما خطور می کند چیست؟. ویروس، بدافزار، هک؟ .خب! همه اینها به هم مرتبط هستند و در واقع ویروس خطر اصلی است. می تواند یک برنامه یا حتی کل سیستم یا شبکه را ویران کند. اولین ویروسی که به وجود آمد ویروس Creeper بود که سیستم های ARPANET را آلوده کرد. اولین ویروس ساخته شده توسط هکرها در سال 1981 توسعه یافت و از طریق درایوهای فلاپی اپل منتشر شد. در این مقاله درباره انواع ویروس های کامپیوتری صحبت خواهیم کرد!.

چرا انواع ویروس های کامپیوتری مهم هستند؟

57 درصد از خطراتی که امنیت سیستم شما را خراب می کند، ویروس ها هستند. از جمله این ویروس ها می توان به تروجان ها، بدافزارها، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و کرم ها و غیره اشاره کرد. ویروس ها بر عملکرد رایانه تأثیر می گذارند و گسترده هستند. ویروس‌ها نیز ابزارهایی برای هکرها هستند. تا دسترسی غیرمجاز به چارچوب شما و گرفتن داده‌های خصوصی داشته باشند. به طور قابل توجهی، شما در مورد انواع مختلف ویروس هایی که سیستم شما را تحت تاثیر قرار می دهند، می دانید.

صرف نظر از اینکه روی یک بنر تبلیغاتی فریبنده کلیک کرده اید یا فایلی را باز کرده اید که توسط یک ایمیل کلاهبرداری از شاهزاده نیجریه ارسال شده است، همه ما در یک نقطه از یک راه یا به روش دیگر ویروسی را در سیستم خود تجربه کرده ایم. در حالی که نرم‌افزارهای بد برنامه‌نویسی یا بررسی ویروس حاوی اکثر قسمت‌ها هستند، برخی بدافزارها نحوه رسیدن به سطح همه‌گیری را کشف کرده‌اند.

ویروس‌های رایانه‌ای از تا حدودی تحریک‌کننده به واقعاً آسیب‌رسان تبدیل شده‌اند. در این وبلاگ با انواع ویروس ها و نحوه عملکرد آنها در محیط کامپیوتر آشنا می شوید.

ویروس کامپیوتری چیست؟

چه چیزی بهتر از دریافت ایمیلی با مضمون «دوستت دارم؟» جذاب است، اینطور نیست؟ خوب، به احتمال زیاد شما چنین ایمیلی را در اواسط دهه 2000 دریافت کرده اید، احتمالاً چندان خوشحال نخواهید شد. زیرا هکرها از کاربران تلاش کردند تا ویروس کامپیوتری را باز کنند.

ویروس “ILOVEYOU” همانطور که شناخته شد، روی چارچوب و فایل‌های فردی مشتریان نوشت و کامپیوترهای آلوده را اساساً بی‌معنا کرد. “ILOVEYOU” یکی از مخرب ترین ویروس های کامپیوتری تا به امروز بود زیرا در اواسط دهه 2000 به طور گسترده گسترش یافته بود.

اگر به تعریف رسمی ویروس نگاه کنیم، این یک کد مخرب است که می‌تواند از یک دستگاه و سپس به دستگاه دیگر پخش شود. اگرچه آنها واقعاً با طرح آسیب رساندن به رایانه یا گرفتن اطلاعات شروع نکردند. ویروس‌های رایانه‌ای اولیه بیشتر از روی کنجکاوی وارد دنیا شدند تا اهداف مجرمانه. امروزه، آنها برای هکرها هدف مضری را دنبال می کنند – دسترسی آنها به اطلاعات خصوصی و هزینه های زیادی برای افراد و سازمان هایی که قربانی می شوند، هزینه می کنند.پ

 

📚📚📚 بیشتر بخوانید : چگونه گوگل را هک کنیم ؟

 

چگونه یک ویروس کامپیوتری مرا پیدا می کند؟

صرف نظر از اینکه محتاط هستید یا نه، می توانید ویروس های رایانه ای را از طریق فعالیت های معمولی مانند:

به اشتراک گذاری موسیقی، فایل یا تصاویر با دیگران
بازدید از یک سایت اسپم
باز کردن ایمیل هرزنامه یا پیوست ایمیل هرزنامه
دانلود رایگان بازی ها، نوار ابزار، پخش کننده های رسانه و سایر ابزارهای فریمورک
معرفی برنامه های نرم افزاری استاندارد بدون مطالعه کامل موافقت نامه های مجوز

ویروس های کامپیوتری

ویروس های بیماری زای انسانی مانند ویروس های کامپیوتری منتشر می شوند

انواع ویروس های کامپیوتری چه کاری انجام می دهد؟

برخی از ویروس‌های کامپیوتری به گونه‌ای سفارشی شده‌اند که با آسیب رساندن به برنامه‌ها، پاک کردن فایل‌ها یا فرمت مجدد هارد دیسک، به رایانه شما آسیب می‌رسانند. دیگران فقط خودشان را بازتولید می کنند یا سیستمی را پر از ترافیک می کنند و اجرای هر گونه اقدام وب را دشوار می کند. در واقع، ویروس‌های رایانه‌ای ناامن کمتر می‌توانند اساساً عملکرد رایانه شما را مختل کنند، حافظه رایانه را کاهش داده و باعث خرابی منظم رایانه شوند.

سه راه اصلی وجود دارد که یک ویروس کامپیوتری ممکن است سیستم شما را آلوده کند:

1-راه اصلی آلوده شدن رایانه شما از طریق استفاده از رسانه های قابل جابجایی، مشابه درایو USB است. اگر یک درایو USB را از منبعی ناشناخته در سیستم خود جاسازی کنید، ممکن است حاوی ویروس کامپیوتری باشد. اینجا و آنجا هکرها درایوهای USB آلوده را در محیط‌های کاری افراد رها می‌کنند یا مکان‌هایی مانند رستوران‌های کوچک را برای انتشار ویروس‌های رایانه‌ای باز می‌کنند. کسانی که معمولاً USB را به اشتراک می گذارند نیز ممکن است فایل ها را از رایانه آلوده به رایانه ای که آلوده نیست منتقل کنند.

2-راه دوم برای آلوده شدن به ویروس کامپیوتری از طریق دانلود از وب است. هنگامی که نرم افزار یا برنامه های کاربردی را در سیستم خود دانلود می کنید، تضمین کنید که این کار را از منبعی با کیفیت بالا و قابل اعتماد انجام می دهید. به عنوان مثال، اپ استور اپل یا گوگل پلی استور. از دانلود هر چیزی از طریق پاپ آپ یا سایتی که سرنخی ندارید خودداری کنید.

3-سومین راهی که یک ویروس می تواند رایانه شما را آلوده کند، زمانی است که روی یک پیوند کلیک می کنید یا یک پیوست ایمیل را در یک ایمیل هرزنامه باز می کنید. در هر مرحله ای که از فرستنده ای نامه دریافت می کنید که مه آلودترین ایده یا اعتمادی به آن ندارید، از کلیک کردن روی آن خودداری کنید. اگر به نحوی آن را باز کردید، روی هیچ پیوندی کلیک نکنید و هیچ پیوستی را باز نکنید.

چگونه بفهمم کامپیوتر من آلوده شده است؟

علائم مختلف نشان می دهد که کامپیوتر شما ممکن است به ویروس آلوده شده باشد.

دقیقاً، آیا رایانه شما زیاد معلق است یا کند شده است؟ اگر رایانه شما زمان زیادی را برای بارگذاری موارد صرف می کند، این احتمال وجود دارد که یک ویروس سیستم شما را آلوده کرده باشد.

همچنین به برنامه ها یا پروژه هایی که دانلود آنها را به خاطر نمی آورید توجه ویژه ای داشته باشید.اگر برنامه ای  در سیستم خود می بینید که بارگیری را به خاطر نمی آورید، احتیاط کنید و اقدامات لازم را شروع کنید.

این یک فکر هوشمندانه است که هر نرم افزاری را که نمی شناسید حذف یا حذف کنید و سپس با استفاده از هر نرم افزار امنیتی رایانه ای اسکن ویروس را اجرا کنید تا خطرات احتمالی را شناسایی کنید. پاپ آپ هایی که هنگام بسته شدن برنامه شما نمایش داده می شوند، نشانه قطعی ویروس هستند. بنابراین اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، یک حرکت سریع برای حذف ویروس انجام دهید.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد رایانه شما ممکن است ویروس داشته باشد، این است که برنامه‌ها یا پروژه‌های روی رایانه شما به طور غیرعادی عمل می‌کنند. اگر برنامه های شما بدون توضیح واضح از کار بیفتند، ممکن است رایانه شما ویروسی داشته باشد.

در نهایت، یک ویروس ممکن است کامپیوتر شما را بیش از حد داغ کند. اگر این اتفاق افتاد، بررسی کنید که آیا نرم افزار ضد ویروس دارید یا نرم افزار امنیتی وب.

آیا کامپیوتر از طریق ایمیل به ویروس آلوده می شود؟

رایانه شما می‌تواند از طریق ایمیل به ویروس آلوده شود، اما در صورت عدم امکان باز کردن پیوست‌ها در یک ایمیل هرزنامه یا کلیک بر روی پیوندهای موجود در آنها.

اساساً پذیرش ایمیل هرزنامه رایانه شما را آلوده نمی کند. به سادگی آنها را به عنوان هرزنامه یا سطل زباله علامت گذاری کنید و تضمین کنید که پاک می شوند. اکثر ارائه دهندگان ایمیل این فرآیند را خودکار کرده اند (مثلاً Gmail) اما اگر به طور تصادفی چنین ایمیل هایی به صورت پنهانی از شبکه عبور کردند، به سادگی آنها را به عنوان هرزنامه علامت گذاری کنید و آنها را باز نکنید.

انواع ویروس های کامپیوتری

انواع ویروس های کامپیوتری را باید بشناسید تا بتوانید با آن ها مقابله کنید

انواع ویروس های کامپیوتری

انواع مختلفی از ویروس‌های رایانه‌ای وجود دارد، بنابراین ارائه خلاصه‌ای جامع از هر ویروس غیرواقعی است. با این حال، چطور لیستی از شناخته شده ترین ویروس ها و نحوه کار آنها را تنظیم کنیم؟ پس بیایید شروع کنیم.

1. ویروس بخش بوت

در صدر لیست ما ویروس بوت سکتور است. این ویروس MBR (Master Boot Record) یک دستگاه ذخیره سازی سیستم شما را تحت تأثیر قرار می دهد. هر نوع رسانه ای می تواند این ویروس را راه اندازی کند، صرف نظر از اینکه قابل بوت است یا نه. این ویروس ها با وارد کردن قطعه کد خود در جدول پارتیشن هارد دیسک، دستگاه ذخیره سازی را آلوده می کنند. سپس با راه اندازی کامپیوتر به حافظه اصلی سیستم شما دسترسی پیدا می کند.

مشکلات بوت کردن، عدم یافتن هارد دیسک و عملکرد نامطمئن سیستم مشکلات اساسی هستند که ممکن است پس از آلوده شدن ظاهر شوند. هر چند که ممکن است، از زمان کاهش فلاپی ها غیر معمول شده است. سیستم‌عامل‌های امروزی با یک محافظ داخلی برای بخش بوت همراه هستند که ردیابی MBR را دشوار می‌کند.

هدف: هر فایلی که یک بار به حافظه اصلی دسترسی پیدا می کند

مثال: Disk Killer، Form، Polyboot.B، Stone virus،

نحوه محافظت: اطمینان حاصل کنید که دیسکی که دارید محافظت از نوشتن است. سعی کنید کامپیوتر خود را با دیسک های سخت خارجی ناشناخته راه اندازی یا راه اندازی مجدد نکنید.

2. رونویسی ویروس

در اسلات دوم، یک ویروس بسیار خطرناک داریم، یعنی ویروس Overwrite. این ویروس دامنه وسیعی از سیستم عامل ها مانند مکینتاش، ویندوز، لینوکس و داس را تحت تاثیر قرار داده است. آنها اساسا داده ها را حذف می کنند (بیشتر یا به طور کامل) و کدهای موجود را با کد مخرب جایگزین می کنند.

همانطور که از نام آن پیداست، ویروس بازنویسی محتوای فایل را بدون تغییر در اندازه یا نوع بازنویسی می کند. با پایان کار برنامه اصلی، می توان آن را به راحتی تشخیص داد. هنگامی که فایل آلوده می شود، نمی توان آن را بازیابی کرد و تمام اطلاعات شما از بین می رود.

هدف: هر فایل محتوایی

مثال: Loveletter, Grog.377, Way, Grog.202/456

نحوه محافظت: بهترین راه برای از بین بردن این ویروس، پاک کردن همه فایل های آلوده یا بالقوه آلوده است، بنابراین هوشمندانه تر است که همیشه نرم افزار آنتی ویروس خود را به روز کنید. به خصوص اگر کاربر ویندوز هستید.

3. ویروس اقدام مستقیم

در شماره 3، یک ویروس اقدام مستقیم داریم که به سرعت به حافظه اصلی نفوذ می کند، تمام پروژه ها/فایل ها/پوشه های تعریف شده در مسیر Autoexec.bat را آلوده می کند و پس از آن خودش را حذف می کند. این ویروس همچنین می تواند داده های موجود در هارد دیسک یا دستگاه USB متصل به سیستم را خرد کند.

این ویروس قادر است مکان خود را در هر اجرا تغییر دهد و تشخیص آن را سخت کند. در فهرست اصلی هارد دیسک یافت می شود. به طور کلی، آنها فایل های سیستم را پاک نمی کنند، اما عملکرد سیستم را به طور برجسته ای تحت تاثیر قرار می دهند.

هدف: تمام پسوند فایل .com و.exe

مثال: Vienna virus، Win64.Rugrat

نحوه محافظت: از اسکنر ویروس استفاده کنید. تشخیص این ویروس چندان دشوار نیست و هر فایل آلوده را می توان با موفقیت بازیابی کرد.

4. Web Scripting Virus

این ویروس برنامه نویسی به امنیت مرورگر نفوذ می کند و از انواع ویروس های کامپیوتری مهم است. کارش این است که به هکرها اجازه می دهد تا اسکریپت های مخرب سمت سرویس گیرنده را به صفحه سایت تزریق کنند. ویروس های برنامه نویسی وب در مقایسه با سایر ویروس ها به راحتی پخش می شوند. ویروس برنامه نویسی وب یک کد برنامه نویسی است که در هسته یک برنامه نوشته شده و عناصر و رفتار آن برنامه را کنترل می کند.

یک ویروس اسکریپت نویسی وب معمولاً از تبلیغات صفحه وب منشاء می گیرد و بنابراین گسترده است. ویروس‌های اسکریپت‌نویسی وب را می‌توان در رسانه‌های قابل کلیک، به عنوان مثال، ویدیوها، تصاویر یا پیوندها، اضافه کرد.

هدف: هر صفحه وب

مثال: JS.fornight، DDos

نحوه محافظت: از Windows MSRT استفاده کنید، گزینه‌های امنیتی کوکی‌ها را بررسی کنید، اسکریپت‌ها را غیرفعال کنید یا یک نرم‌افزار حفاظتی بی‌درنگ در وب‌سایت خود نصب کنید.

انواع ویروس های کامپیوتری

اگر بخواهیم همه ی ویروس های دنیای دیجیتال را بررسی کنیم به هزاران نام مختلف می رسیم!

5. پو

همانطور که از نام خود صحبت می کند، ویروس چند شکلی با رمزگذاری خود، چندشکلی را روی آنها اعمال می کند. این ویروس هر بار که به برنامه یا برنامه ای حمله می کند یا از خود یک نسخه تکراری می سازد، از الگوریتم ها و کلیدهای رمزگذاری متفاوتی استفاده می کند. با توجه به کلیدهای رمزگذاری مختلف، کشف این ویروس برای برنامه anti virus بسیار سخت است. این ویروس رمزگذاری شده است که تشخیص آن توسط اسکنرها را دشوار می کند.

هدف: کل برنامه در دایرکتوری

مثال: نهنگ، موتور SMEG، Simile، 1260

نحوه محافظت: ضد ویروس پیشرفته با کیفیت بالا را نصب کنید

6. ویروس دایرکتوری

در شماره 6، ما Directory Virus را داریم که با تغییر داده های شاخص DOS، فایل را آلوده می کند. برای این وضعیت، DOS به جای اشاره به برنامه اصلی، به کد ویروس اشاره می کند. این ویروس را ویروس خوشه ای نیز می نامند.

وقتی برنامه ای را اجرا می کنید، DOS ابتدا کد ویروس را قبل از اجرای کد اصلی برنامه بارگیری و اجرا می کند. پیدا کردن اولین فایل در پی آلوده شدن بسیار سخت است.

هدف: کل برنامه در دایرکتوری

مثال: ویروس Dir-2

نحوه محافظت: برنامه ضد هک را برای جابجایی فایل های از دست رفته اجرا کنید.

7. ماکرو ویروس

در بین انواع ویروس های کامپیوتری یک ویروس ماکرو به زبان ماکرو نوشته شده است . هنگامی که فایل این ویروس باز می شود به طور خودکار اجرا می شود و بدون کشش زیادی می تواند به فایل های مختلف نیز سرایت کند. به جای سیستم عامل به برنامه متکی است. ویروس‌های ماکرو معمولاً در فایل‌هایی که معمولاً از طریق ایمیل دریافت می‌شوند پوشانده می‌شوند. برنامه هایی مانند MS Word می توانند به جاسازی ویروس ماکرو در اسناد اجازه دهند.

هدف: فایل‌های .Doc، .PPS، .mdb، .XLs

مثال: ویروس مفهومی، بابلاس، ویروس ملیسا

نحوه محافظت: در مرحله اول، ماکروها را غیرفعال کنید و هرگز ایمیل‌ها را از منابع مبهم باز نکنید. همچنین یک برنامه شناسایی ویروس پیشرفته با کیفیت بالا نصب کنید که بدون مشکل ویروس ماکرو را شناسایی کند.

8. Memory Resident Virus

در مرحله بعد، ویروس مقیم حافظه داریم. این ویروس در حافظه اصلی (RAM) قرار دارد و زمانی که کامپیوتر خود را راه اندازی می کنید فعال می شود. آنها تمام مواردی که در حال حاضر روی سیستم شما در حال اجرا هستند را آلوده می کنند. اساساً، حافظه را تخصیص می دهد، کد خود را هنگام اجرای هر برنامه ای اجرا می کند و اسکریپت های اصلی را مسدود می کند.

هدف: هر فایلی که روی دسکتاپ اجرا می شود

مثال: CMJ، Meve، Randex

 

9. ویروس همراه

این ویروس به تدریج در زمان MS-DOS شناخته شده بود. اصلاً مانند ویروس های معمولی نیست، آنها فایل فعلی را تغییر می دهند. این یک فایل تکراری با پسوند جایگزین (معمولاً .com) می سازد که در کنار برنامه واقعی اجرا می شود.

به عنوان مثال، اگر فایلی با نام xyz.exe دارید، ویروس همراه فایل مخفی دیگری به نام xyz.com ایجاد می کند. همچنین، هنگامی که سیستم فایل xyz را فراخوانی می کند، پسوند .com قبل از پسوند exe اجرا می شود. این ویروس بر عملکرد سیستم شما تأثیر می گذارد، به عنوان مثال، با حذف فایل ها.

هدف: همه فایل های exe

مثال: Terrax.1096, Stator

نحوه محافظت: یک برنامه آنتی ویروس قوی با کیفیت بالا نصب کنید و از دانلود پیوست ها از منابع ایمیل ناشناس خودداری کنید.

10. ویروس چند جانبه

در آخرین انواع ویروس های کامپیوتری، ما ویروس چند بخشی را داریم. این ویروس با تکیه بر سیستم عامل کامپیوتر شما به روش های متعددی آلوده و منتشر می شود. معمولاً در حافظه باقی می ماند و روی هارد دیسک تأثیر می گذارد.

هنگامی که به سیستم وارد می شود، محتوای برنامه ها در صورت آلوده شدن تغییر می کند. شما شروع به مشاهده افت عملکرد و در دسترس بودن کم حافظه مجازی برای برنامه های مشتری خواهید کرد.

هدف: بخش بوت

مثال: مهاجم، گوستبال

نحوه محافظت: قبل از بارگیری مجدد داده ها، مطمئن شوید که دیسک و بخش بوت را تمیز کرده اید. از دانلود پیوست ها از منابع ایمیل ناشناس خودداری کنید.

انواع ویروس های کامپیوتری

بسیاری از انواع ویروس های کامپیوتری را هکر ها تولید کرده اند

چگونه از سیستم خودمان دربرابر ویروس ها محافظت کنیم؟

بهترین روش برای از بین بردن این ویروس ها بسیار ساده است – دسترسی به اطلاعات شخصی خود را به رایانه خود در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید. در مورد ما به چند روش اضافی برای محافظت از رایانه در برابر ویروس ها نگاه می کنیم:

1-نرم افزار به روز

فروشندگان نرم افزار مانند اوراکل و مایکروسافت به طور منظم نرم افزار خود را برای رفع اشکالاتی که ممکن است توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرد، به روز می کنند. به تازگی، اوراکل به روز رسانی برای رفع حفره امنیتی در نرم افزار جاوا خود منتشر کرده است که مهاجمان می توانستند از آن استفاده کنند.

2-ایمیل های منابع ناشناس را باز نکنید

این به همان سادگی است. شما اجازه ورود غریبه ای را به خانه خود نمی دهید، پس چرا اجازه دهید یک پیوست یا پیوند از طریق منبع ناشناس وارد شود. مایکروسافت می‌گوید 44.8 درصد از ویروس‌های ویندوز زمانی اتفاق می‌افتند که کاربران بر روی لینک‌های هرزنامه کلیک می‌کنند بدون اینکه فرستنده را در وهله اول بدانند.

3-برنامه محافظت از ویروس  پیشرفته را نصب کنید

یک برنامه اسکنر ویروس نصب کنید .زیرا نرم افزارهای رایگان زیادی به صورت آنلاین برای دانلود در دسترس هستند. برای ایمن سازی رایانه خود، نیازی به پرداخت مبلغ هنگفت یا اشتراک سالانه ندارید. برای مشتریان ویندوز، Microsoft Security Essentials یک دلار هم برای شما هزینه ندارد. اما باعث می شود از ورود انواع ویروس های کامپیوتری جلوگیری کنید.

4-از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

آیا به طور معمول از داده های رایانه خود نسخه پشتیبان تهیه می کنید؟ اگر اینطور نیست، شما همه کار را اشتباه انجام می دهید – 29٪ از کاربران در این دسته قرار دارند – شما هیچ اطمینانی از بلایایی ندارید که از خرابی هارد دیسک تا سوختن خانه شما به زمین می رسد. فقط یک زمان پشتیبان گیری را روی رایانه شخصی خود تنظیم کنید و به طور خودکار این کار را برای شما انجام می دهد.

5-رمز عبور قوی امنیت را تقویت می کند

رمز عبور جامد با ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترهای خاص غیرقابل پیش بینی است. کلید امنیت استفاده از رمزهای عبور مختلف برای دستگاه ها و برنامه های مختلف است. به نظر می رسد به خاطر سپردن همان رمز عبور آسان است، اما می تواند خطرناک باشد.

طبق گزارش SplashData.com، سه رمز عبور رایج عبارتند از: «123456»، «12345678» و خود کلمه «password». از انجام چنین اشتباهات وحشتناکی خودداری کنید.

6-از فایروال استفاده کنید

از آنجایی که شما نرم افزار آنتی ویروس را نصب کرده اید و کار می کند به این معنی نیست که از شما در برابر همه مشکلات محافظت می کند.هنوز هم انواع ویروس های کامپیوتری می توانند به رایانه شما نفوذ کنند!. به همان اندازه مهم است که یک فایروال در سیستم شما فعال باشد. ویندوز و مک هر دو دارای یک فایروال داخلی نصب شده اند، فقط باید آن را فعال کنید، بنابراین مطمئن شوید که این کار را انجام می دهید.

7-دانلودهای خود را بررسی کنید

مطمئن شوید که تنظیمات امنیتی برنامه وب شما به اندازه کافی بالا است تا دانلودهای تایید نشده را شناسایی کند. از هیچ سایتی که می خواهید دانلود نکنید، مطمئن شوید که سایت معتبر است و با تزریق کد مخرب به سیستم شما آسیب نمی رساند.

8-مسدود کننده پاپ آپ – یک نعمت

همانطور که در مورد ویروس های برنامه نویسی وب بحث کردیم، شما باید از هر راه ممکنی که می توانید دستکاری شوید آگاه باشید. مرورگرهای اینترنتی این قابلیت را دارند تا پنجره های بازشو را مسدود کنند، بنابراین فقط باید آن را فعال کنید. پاپ آپ ها می توانند بسیار آزاردهنده باشند و اینجاست که از روانشناسی انسان سوء استفاده می کند. برای خلاص شدن از شر این پاپ آپ ها ما با عجله روی آنها کلیک می کنیم و این باعث تغییر در گیم پلی می شود.

آینده انواع ویروس های کامپیوتری

برای بیش از 70 سال، ویروس ها بخش مهمی از آگاهی بشر بوده اند، به هر حال آنچه زمانی فقط خرابکاری دیجیتالی بود، به سرعت به سمت جرایم سایبری رفت. تروجان ها، کرم ها و ویروس ها با سرعتی در حال توسعه هستند که ما نمی توانیم تصور کنیم. هکرها باهوش و پیشرفته هستند و به طور مستمر مایلند محدودیت های اتصالات و کد را برای ابداع تکنیک های جدید هک فشار دهند. به نظر می رسد سرنوشت نهایی جرایم سایبری شامل هک های PoS (نقطه فروش) بیشتری باشد. هیچ چیز ثابت نیست – تغییر ستون فقرات حمله و دفاع است.

یک کامپیوتر محافظت نشده شبیه یک ورودی باز برای ویروس ها است. فایروال ها ترافیک اینترنت را در سراسر رایانه شما نمایش می دهند و رایانه شما را از مجرمان سایبری که به دنبال آسیب پذیری های آشکار هستند پنهان می کنند.  فایروال ها قبل از اینکه وارد سیستم شما شوند، جلوی خطرات را می گیرند، در هر ورودی قابل تصور رایانه شما مراقب هستند و با هر ویروسی که تلاش می کند باز شود، حتی مضرترین تهدیدها، مبارزه می کند.

در حالی که دانلودهای ضد ویروس رایگان در دسترس هستند، نمی توانند به ویروس کمک کنند که شما انتظار دارید از موج دائمی تهدیدات جدید آگاه باشید. انواع بدافزارهای چند شکلی که قبلاً شناسایی نشده‌اند اغلب می‌توانند بیشترین آسیب را به همراه داشته باشند، بنابراین داشتن یک برنامه ضد ویروس و فایروال به‌روز شده به طور منظم ضروری است. با وجود فعال بودن این ابزارها، باید مطمئن شوید که وظیفه خود را با آگاهی از تهدیدات رایانه فعلی انجام می دهید.