مقایسه زبان های برنامه نویسی + 75 زبان برنامه نویسی جهان+5 زبان برنامه نویسی برتر🟢
جایگزین ویندوز
جایگزین ویندوز + معرفی 10 جایگزین برای سیستم عامل ویندوز + مزایای ویندوز🟢
دسامبر 2, 2023
آزمایش هک
آزمایش هک + معرفی کامل آزمایش هک و تست نفوذ + فواید آزمایش هک و انواع آن!🟢
دسامبر 12, 2023

مقایسه زبان های برنامه نویسی + 75 زبان برنامه نویسی جهان+5 زبان برنامه نویسی برتر🟢

مقایسه زبان های برنامه نویسی

مقایسه زبان های برنامه نویسی

مقایسه زبان های برنامه نویسی برای علاقه مندان به این حرفه کمک زیادی می کند. در دنیای پر رقابت امروزی، فناوری با سرعتی سریع در حال تغییر است. برنامه‌نویسی نرم‌افزار و زبان‌های برنامه‌نویسی حوزه‌ای هستند که تحت تأثیر ماهیت فوران‌کننده دنیای فناوری قرار دارند. علاوه بر آن، پیشرفت‌های تکنولوژیکی و فناوری‌های مارپیچی مانند یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی رسما راهی را برای ایجاد یک مزیت رقابتی پیشرفته برای شرکت‌ها هموار کرده‌اند.

مقایسه زبان های برنامه نویسی

امروزه صدها زبان وجود دارد و حوزه کدنویسی دائما در حال پیشرفت است. برای همگام شدن با دیجیتالی شدن کسب‌وکارها و باز کردن مزایای سودآور فناوری، زبان‌های برنامه‌نویسی جدید ویژگی‌های منحصربه‌فردی را ارائه می‌کنند. هر کسب و کاری عملاً از چندین دور تحقیق می گذرد تا بهترین زبان را که مطابق با نیازها و نیازهای آنها باشد، اختصاص دهد.

از طریق این وبلاگ، فهرست مفصلی از 75 زبان برنامه نویسی برتر را که می توانید برای پروژه خود در نظر بگیرید، مرور خواهید کرد. علاوه بر این، ما همچنین 10 زبان امیدوارکننده برتر در سال 2022 را بر اساس معیارهایی مانند در دسترس بودن، پلت فرم و سایر مزایا و معایب مقایسه کرده ایم. قبل از بررسی لیست کامل، ابتدا بیایید بفهمیم که زبان برنامه نویسی چیست.


زبان برنامه نویسی چیست؟

مجموعه دستوراتی که به کامپیوتر داده می شود تا طبق کدهای نوشته شده کار کند، زبان برنامه نویسی نامیده می شود. به عبارت ساده تر، یک زبان برنامه نویسی تعامل اساسی بین یک کامپیوتر و یک انسان است به طوری که کامپیوتر بتواند مطابق با ورودی که تغذیه می شود عمل کند.در حال حاضر چندین زبان برنامه نویسی وجود دارد و زبان های برنامه نویسی جدید در یک دقیقه داغ معرفی می شوند. اما رتبه این زبان های برنامه نویسی هر ساله بر اساس میزان استفاده و تقاضا در میان توسعه دهندگان نرم افزار در نوسان است.

با توجه به تنوع زیاد و نوسانات سریع در پیشرفت های فنی، انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب و پلتفرم مناسب گاهی اوقات می تواند گیج کننده باشد. چه یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار حرفه‌ای باشید یا یک صاحب کسب‌وکار که به دنبال زبان برنامه‌نویسی برای پروژه خود هستید، همیشه مفید است که بدانید کدام زبان‌ها مورد تقاضا هستند و چه زبانی با نوع کسب‌وکار شما مطابقت دارد.


75 زبان برنامه نویسی برتر در سال 2022!

ممکن است 75 زبان برنامه نویسی زبان های زیادی باشد. اما در این جا فقط به صورت مختصر به این زبان ها می پردازیم. در ادامه به زبان های پرطرفدار و بزرگی می پردازیم که بیشتر افراد با آن ها کار می کنند .در اینجا لیست کاملی از 75 زبان برنامه نویسی برتر در سال 2021 آمده است. نگاهی دقیق به نحوه توسعه این زبان های برنامه نویسی و USP منحصر به فرد آنها بیاندازید. در این جا همه زبان های برنامه نویسی در جهان آورده شده!

1) برنامه نویسی C 

C یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است. این یک زبان برنامه نویسی رویه ای است که پایه خوبی برای توسعه نرم افزار، توسعه هسته و سیستم عامل ایجاد می کند. زبان برنامه نویسی C که در رتبه اول در شاخص های مختلف قرار دارد، بخش قابل توجهی از دنیای فناوری را به خود اختصاص داده است.

2) پایتون 

با رشد چشمگیری در سال های اخیر، پایتون به یکی از محبوب ترین و خواستارترین زبان های برنامه نویسی تبدیل شده است. این به طور گسترده ای برای بسیاری از پیشرفت های فنی استفاده می شود و همچنان سال به سال با توسعه دهندگان حرفه ای محبوبیت پیدا می کند و روند رو به افزایش است.

مقایسه زبان های برنامه نویسی

مقایسه زبان های برنامه نویسی نشان می دهد که کدام یک از زبان ها برای حرفه شما کاربردی تر است

3) جاوا 

جاوا محبوب ترین و رایج ترین زبان برنامه نویسی بوده است که تا به امروز توسط سازمان های تجاری بزرگ به دلایل مختلف، عمدتاً تست اتوماسیون نرم افزار، مورد استفاده قرار گرفته است. این زبان برنامه نویسی به راحتی قابل دسترسی است و بهترین مستندات را برای ساختار پشتیبانی کننده فناوری اطلاعات ارائه می دهد.

4) C++

یکی از جدیدترین زبان های کدنویسی است که برای تست اتوماسیون استفاده می شود.در مقایسه زبان های برنامه نویسی این یک زبان خوب است. که برای سیستم های چند دستگاهی و چند پلتفرمی استفاده می شود. این افزونه زبان برنامه نویسی C است و به طور گسترده برای برنامه های سطح متوسط مانند گرافیک، ویرایش ویدئو و غیره استفاده می شود.

5) سی شارپ 

سی شارپ یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است. این به عنوان یک نوع سریعتر و ایمن C ساخته شده است و به طور گسترده برای توسعه برنامه های مایکروسافت و ویندوز استفاده می شود.

6) ویژوال بیسیک 

ویژوال بیسیک یکی از ساده ترین، مدرن ترین زبان های برنامه نویسی شی گرا است که توسط مایکروسافت برای نوشتن برنامه های کاربردی خاص سیستم استفاده می شود.

7) جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که منحصراً برای ایجاد برنامه های کاربردی شبکه محور طراحی شده است. این یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده و سبک وزن است که برای اسکریپت نویسی صفحات وب استفاده می شود.

 

8) زبان اسمبلی 

زبان اسمبلی یک زبان برنامه نویسی خاص است که بر خلاف سایر زبان های برنامه نویسی سطح بالا به معماری خاص کامپیوتر اختصاص داده شده است.

9) Vb. Net 

Vb.Net که مخفف Visual Basic Network Enabled Technologies است یک زبان برنامه نویسی ساده و شی گرا است که توسط مایکروسافت برای ایجاد طیف وسیعی از ویندوزها و برنامه های کاربردی وب ساخته شده بر روی چارچوب Net توسعه یافته است.

10) PHP 

PHP (پیش پردازشگر فرامتن) یکی از کاربردی ترین، سریع ترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی است. که برای ساخت صفحات وب پویا و تعاملی توسعه یافته است. در مقایسه زبان های برنامه نویسی این زبان پیشرفته تر است.

11) SQL 

SQL (زبان پرس و جوی ساختاریافته) یک زبان برنامه نویسی است که صرفاً برای دستکاری، ذخیره سازی و بازیابی ساخته شده است.

12) کلاسیک ویژوال بیسیک

کلاسیک ویژوال بیسیک یک زبان برنامه نویسی شبیه به زبان برنامه نویسی بیسیک است و به طور گسترده برای COM (مدل شیء جزء) مورد استفاده در سیستم های نرم افزاری استفاده می شود.

13) Groovy 

Groovy یا Apache Groovy یک زبان برنامه نویسی شی گرا بر پایه پلتفرم های جاوا است. این زبان ترکیبی از زبان های برنامه نویسی ایستا و پویا است و به عنوان یک زبان برنامه نویسی در پلتفرم جاوا استفاده می شود.

14) Ruby 

Ruby یک زبان برنامه نویسی منبع باز با نحو عنصری است. در طیف وسیعی از سیستم عامل ها مانند ویندوز، سیستم عامل مک و غیره استفاده می شود.

15) Go 

Go یک زبان برنامه نویسی رویه ای و منبع باز است که برای ساختن سیستم های نرم افزاری ساده و قابل اعتماد ساخته شده است.

16) Swift 

Swift یک زبان برنامه نویسی جدید ساخته شده برای ساخت الگوهای طراحی نرم افزار توسط اپل است.

17) MATLAB 

متلب یک زبان برنامه نویسی تابعی چند منظوره و پارادایم است که در C، Java و C++ استفاده می شود.

18) Fortran 

Fortran یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و ضروری است که توسط IBM برای محاسبات علمی و نرم افزار محاسبات عددی توسعه یافته است.

19) R 

R یکی از پیشروترین زبان های برنامه نویسی است که در محیط نرم افزار منحصراً برای تجزیه و تحلیل آماری، نمایش گرافیکی و شبکه های نرم افزاری محاسباتی استفاده می شود.

20) Perl 

Perl یک زبان برنامه نویسی است که در تمام قسمت های محیط تست خودکار مورد استفاده قرار می گیرد و سال ها در توسعه نرم افزار استفاده می شود.

21) Delphi/Object Pascal 

دلفی یک زبان برنامه نویسی است که برای رسیدگی به بسیاری از جزئیات راه اندازی پروژه ها در توسعه نرم افزار و اتوماسیون استفاده می شود.

22) Scratch 

Scratch یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر بلوک بصری است که برای ایجاد مؤثر بازی ها و برنامه های کاربردی مبتنی بر بصری برای کودکان طراحی شده است.

23) TCL 

TCL یک زبان برنامه نویسی عمومی، چند منظوره، پارادایم و سطح بالا است که برای برنامه های کاربردی پویا استفاده می شود.

24) Action Script 

یک زبان برنامه نویسی است که کاملاً شی گرا بوده و به طور خاص برای توسعه برنامه های کاربردی وب سایت طراحی شده است.

25) Julia 

Julia یک زبان برنامه نویسی پویا با هدف عمومی است که برای نوشتن هر برنامه ای استفاده می شود.

26) لوگو 

لوگو اقتباسی از Lisp است، یک زبان برنامه نویسی کاربردی که برای اهداف چند پارادایم استفاده می شود.

27) هک 

هک یک زبان برنامه نویسی PHP است و توسط تیمی در فیس بوک ایجاد شده است. از این زبان برای هک گوشی یا هک تلگرام می توان استفاده کرد.

28) Prolog 

Prolog نمونه مهمی از زبان های برنامه نویسی نسل چهارم است و از الگوی برنامه نویسی اعلانی پشتیبانی می کند.

29) Small Talk 

SmallTalk یک زبان برنامه نویسی شی گرا و همه منظوره است که توسط محیط SmallTalk Runtime پیاده سازی شده است.

30) OpenEdge ABL 

زبان OpenEdge Advanced Business یک زبان برنامه نویسی پیشرفته کارآمد در مقایسه زبان های برنامه نویسی برای نشان دادن سازمان های تجاری است.

31) SAS 

سیستم تجزیه و تحلیل آماری یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که قابلیت های آماری قوی را برای محاسبات ابری ارائه می دهد.

32) Objective-C 

Objective-C یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و شی گرا است که پیام Smalltalk را به زبان برنامه نویسی C اضافه می کند.

33) (Visual) FoxPro 

(Visual) FoxPro یک زبان برنامه نویسی داده گرا و رویه ای است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است و طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی پنجره را پشتیبانی می کند.

34) Rust

 Rust یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و چند منظوره است که به طور خاص برای همزمانی ایمن طراحی شده است.

35) جولیا 

جولیا یک زبان برنامه نویسی پویا با هدف عمومی است که برای نوشتن هر برنامه پویا وب سایت استفاده می شود.

36) COBOL 

Common Business Oriented Language یک زبان برنامه نویسی است که به طور خاص برای انجام تجارت موثر طراحی شده است.

37) PL/SQL

SQL یک زبان برنامه نویسی مخصوص دامنه است که نسبتاً برای مدیریت داده های مؤثر در سیستم مدیریت پایگاه داده در دسترس است.

38) Ada 

Ada یک زبان برنامه نویسی ضروری، سطح بالا و شی گرا است که از پاسکال و سایر زبان ها گسترش یافته است.

39) اسکالا 

اسکالا ترکیب خوبی از زبان های برنامه نویسی کاربردی و شی گرا است.

40) VBScript 

VBScript یک زبان برنامه نویسی سبک وزن، همه منظوره و فعال است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است.

41) Kotlin 

Kotlin یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و تایپ ایستا برای ایجاد برنامه های کاربردی وب سایت قدرتمند است.

42) Lisp 

Lisp یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی با نماد پیشوند کاملاً پرانتز است که به ویژه برای پردازش نمادین و اهداف دستکاری نمادین استفاده می شود.

43) VHDL 

زبان برنامه نویسی توصیف سخت افزار مدار مجتمع با سرعت بسیار بالا برای ایجاد یک مدل جریان داده کارآمد.

44) دارت 

دارت یک زبان برنامه نویسی منبع باز و مستقل از پلتفرم است. که برای پاسخگویی به نیازهای ایجاد رابط کاربری تخصصی است. ویژگی مهم این زبان در مقایسه زبان های برنامه نویسی مستقل بودن آن است.

45) PowerShell 

PowerShell یک زبان برنامه نویسی است که به طور خاص برای مدیریت سیستم ساخته شده است.

46) Haskell 

Haskell یکی از زبان های برنامه نویسی کاربردی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا جلوه های مدیریت واضح آن را دارد.

47) Lua 

Lua یک زبان برنامه نویسی است که بر روی C ساخته شده است و یک تابع منبع باز است.

 

48) D 

D یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم همه منظوره با نحو C است.

49) ABAP

ABAP یک زبان برنامه نویسی زمان اجرا است که بیشتر توسط SAP برای اهداف توسعه برنامه استفاده می شود.

50) Clojure 

Clojure یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و پویا است که بر روی پلت فرم جاوا تطبیق می یابد.

51) ABC 

ABC یک زبان برنامه نویسی تعاملی و همه منظوره است که به عنوان جایگزین خوبی برای زبان برنامه نویسی بیسیک استفاده می شود.

52) Alice 

Alice یک زبان برنامه نویسی رابط کاربری آسان است که به طور گسترده برای اهداف ترجمه زبان مبتنی بر متن استفاده می شود.

53) Bash 

Bash یک زبان برنامه نویسی سازگار با پوسته یونیکس است که مفسرهای زبان فرمان را اجرا می کند.

54) Bourne Shell

Bourne Shell یک زبان برنامه نویسی دستوری تعاملی است که در سیستم های لینوکس مانند استفاده می شود.

55) پوسته C 

پوسته C دارای نحوی شبیه به زبان برنامه نویسی C است و به عنوان یک مفسر دستور تعاملی استفاده می شود.

56) Coffee Script 

زبان برنامه نویسی Coffeescript به عنوان شکایت موفق جاوا اسکریپت استفاده می شود.

57) کریستال 

کریستال یک زبان برنامه نویسی شی گرا و همه منظوره است که نحوی برنامه نویس پسند دارد.

58) cT 

cT یک زبان برنامه نویسی رویه ای، ضروری و همه منظوره است که برای تولید نرم افزار سیستم عامل یونیکس توسعه یافته است.

59) Apex

Apex شی گرا است، به شدت تایپ شده است که امکان اجرای آسان بیانیه های کنترل تراکنش را فراهم می کند.

60) Nim 

Nim یک زبان برنامه نویسی سیستمی چندپارادایمی، تایپ ایستا و رسا است که برای پشتیبانی متوالی از فرابرنامه نویسی طراحی شده است.

61) Scheme

Scheme یک زبان برنامه نویسی بسیار رسا است که نحوی آسان دارد.

62) Elixir

Elixir یک زبان برنامه نویسی همزمان و همه منظوره است که به عنوان یک زبان برنامه نویسی تابعی تغییرناپذیر در نظر گرفته می شود.

مقایسه زبان های برنامه نویسی

مقایسه زبان های برنامه نویسی به شما کمک می کند که نیاز نباشد همه زبان ها را یاد بگیرید!

63) F# 

F# یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم و همه منظوره است که سیستم های طراحی شی گرا را محدود می کند.

64) آیکون

Icon یک زبان برنامه نویسی همه منظوره سطح بالا است که برای برنامه نویسی ساختاری استفاده می شود.

65) Korn Shell 

Korn Shell یک دستور محدود است، یک زبان برنامه نویسی که با سیستم های لینوکس سازگاری بالایی دارد.

66) LabView

LabVIEW یک زبان برنامه نویسی است که به طور گسترده در توسعه تست و اهداف اتوماسیون استفاده می شود.

67) MQL4

MQL4 یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که برای توسعه مدل های رباتیک، شاخص های فنی و غیره استفاده می شود.

68) طبیعی 

زبان طبیعی یک زبان برنامه نویسی کلاس چهارم است که از نظر ترجمه جملات به زبان طبیعی استفاده می شود.

69) OpenCL 

زبان برنامه نویسی OpenCL به طور گسترده برای اهداف محاسباتی ناهمگن استفاده می شود.

70) زبان برنامه نویسی Q 

Q یک زبان پردازش آرایه است که برای محاسبه نرم افزارهای اختصاصی پیشرفته استفاده می شود.

71) Racket 

Racket یک زبان برنامه نویسی سیستم کلان است که به عنوان یک زبان همه منظوره در سیستم های تولید استفاده می شود.

72) LabVIEW 

LabVIEW یک زبان برنامه نویسی است که به طور گسترده در توسعه تست و اهداف اتوماسیون استفاده می شود.

73) Awk 

Awk یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده و مبتنی بر داده است که به طور ویژه برای پردازش متن طراحی شده است.

74) Transact-SQL 

Transact SQL یک پایگاه داده، زبان برنامه نویسی رویه ای است که به عنوان پسوند SQL توسعه یافته است.

75) Typescript 

Typescript یک نحو آماری هوشیار جاوا اسکریپت است و تایپ استاتیک اختیاری را به زبان اضافه می کند.

در زیر چند زبان برنامه نویسی وجود دارد که در سال 2022 خبرساز شده اند. این زبان ها بسیار محبوب هستند و اغلب توسط افراد برای پروژه های خود انتخاب می شوند زیرا ماهیت انعطاف پذیر، سرعت توسعه، سرعت اجرا و موارد دیگر دارند. بیشتر افرادبه دنبال مقایسه زبان های برنامه نویسی زیر هستند.

5 زبان برنامه نویسی برتر برای امنیت سایبری

افزایش جرایم سایبری در سال های اخیر شاهد ظهور در امنیت سایبری بوده است. گفته می شود که 21 درصد از فایل های موجود در رایانه اصلاً محافظت نمی شوند. برخی از پرتقاضاترین زبان های برنامه نویسی در بازار که مردم برای محافظت از فایل های خود به سراغ آنها می روند عبارتند از:

C و C++ – برای درک مؤثر آن از کد منبع باز.
پایتون – برای منحنی یادگیری کوتاه و سرعت سریع آن، انجام وظایف متعدد. ( زبان برنامه نویسی برای هک اندروید)
جاوا اسکریپت – برای طراحی وب سایت های امن و رابط کاربری.
PHP – برای پیاده سازی راه حل های قوی برای برنامه های کاربردی وب ایمن.
SQL – دستکاری آسان وب سایت ها برای متخصصان امنیت سایبری.


5 زبان برنامه نویسی برتر برای علم داده

علم داده همچنان یک رشته فناوری بسیار امیدوارکننده، خواستار و انقلابی است که در سال های اخیر به شدت در حال تکامل است. برخی از زبان های برنامه نویسی امیدوارکننده مورد نیاز عبارتند از:

پایتون – تطبیق پذیری بالا و تجسم داده ها.
SQL – برای طراحی صدا و پیاده سازی تجزیه و تحلیل داده ها.

R – توسعه پذیری بالا، تطبیق پذیری و پشتیبانی جامعه.

MATLAB – بسیار مناسب برای تجزیه و تحلیل داده های علمی و فنی.
SAS – قابلیت های آماری و تحلیلی بالا، سهولت یادگیری.

5 زبان برنامه نویسی برتر برای بازی و توسعه اپلیکیشن

یادگیری زبان های برنامه نویسی بلوک اساسی توسعه برنامه است. برخی از زبان های مهم مورد نیاز عبارتند از:

جاوا – از multithreading پشتیبانی می کند و یک انتخاب ایده آل برای توسعه بازی اندروید است.
پایتون – پشتیبانی گسترده از کتابخانه و تطبیق پذیری بالا.
C++ – قابلیت های پیشرفته و موتور بازی مورد استفاده برای برنامه نویسی برنامه های بازی.
جاوا اسکریپت – تطبیق پذیری و سازگاری باورنکردنی برای توسعه دهندگان برنامه های اندروید.
PHP – چارچوب های قدرتمند و اتوماسیون آسان برای یادگیری آن را برای توسعه بازی بسیار مفید می کند.

مقایسه زبان های برنامه نویسی

برای یادگیری همه زبان ها زمان ندارید!

5 زبان برنامه نویسی برتر برای رایانش ابری

رایانش ابری در سال‌های اخیر پیشرفتی باورنکردنی داشته است و زبان‌های برنامه‌نویسی لازم برای رایانش ابری عبارتند از:

پایتون – مملو از کتابخانه‌های پشتیبانی متعدد و ماژول‌های شخص ثالث که پیاده‌سازی آن را آسان‌تر می‌کند.
Golang – زبان مدرن و قوی با پشتیبانی همزمان، مدیریت بسته در رایانش ابری.
Ruby – پشتیبانی از جامعه منبع باز و فعال که می تواند به راحتی با نظارت ابری ادغام شود.
جاوا – تطبیق پذیری بالا، زبان قوی و مدولار سازگار برای محاسبات ابری
PHP – برای یادگیری آسان و دستکاری آن در فناوری محاسبات ابری و نرم افزار اتوماسیون ابری.


5 زبان برنامه نویسی برتر برای توسعه نرم افزار

برخی از زبان های برنامه نویسی مهم مورد نیاز برای اجرای توسعه نرم افزار عبارتند از:

پایتون – پیاده سازی گسترده در توسعه نرم افزار، خوانایی کد.
جاوا – یادگیری آسان است و ابزارهای توسعه سریع منبع باز قدرتمند را ارائه می دهد.
C++ – برای محاسبات پیشرفته و شکایت گرافیکی آن.

جاوا اسکریپت – زمان اجرا سریع و بدون نیاز به کامپایل.

Swift – مخصوصاً برای ویژگی‌ها و توسعه مدرن آن طراحی شده است که برای توسعه نرم‌افزار بسیار مفید است.

از آمارهای ذکر شده در بالا، پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع است زیرا پیشرفت همه جانبه ای دارد که در زمینه های مختلف پیاده سازی شده است.


نتیجه

اگرچه امروزه زبان های برنامه نویسی زیادی در بازار موجود است. انتخاب زبان مناسب و پلت فرم مناسب برای اجرا نه تنها برای ایجاد یک پایگاه قوی بلکه برای کسب تخصص عملی در پیشرفت های تکنولوژی بسیار مهم است. بنابراین امیدواریم مقایسه زبان های برنامه نویسی باید به شما کمک کرده باشد.