امنیت تلگرام چه قدر است ؟ ❤️ چگونه آن را افزایش دهیم ؟ آموزش روش های افزایش امنیت
آموزش هک
آموزش هک حرفه ای و اصولی برای علاقه مندان به دنیای هک و امنیت
فوریه 20, 2022
هک کردن واتساپ دیگران
هک کردن واتساپ دیگران از راه دور ❤️در 5 دقیقه بدون لمس گوشی هدف
فوریه 24, 2022

امنیت تلگرام چه قدر است ؟ ❤️ چگونه آن را افزایش دهیم ؟ آموزش روش های افزایش امنیت

امنیت تلگرام

امنیت تلگرام در ایران چه قدر است ؟ چگونه امنیت را افزایش دهیم ؟

امنیت تلگرام چه قدر است ؟ آیا می توان با خیال راحت از این پیام رسان برای ارسال و دریافت پیام ها استفاده کرد ؟ آیا امنیت تلگرام در ایران قابل اطمینان است یا خیر ؟

تلگرام یک اپلیکیشن پیام رسان است. که در سال 2021 پس از اعلام تغییراتی در سیاست حفظ حریم خصوصی واتس اپ که به آن اجازه می دهد اطلاعات را با شرکت مادر( متا) به اشتراک بگذارد، محبوبیت بیشتری پیدا کرد. به همین دلیل هک تلگرام با شماره اکنون یکی از مسائلی است که بیشتر از سایر پیام رسان ها به آن توجه می شود. اما آیا در این شبکه ی اجتماعی امنیت شما و اطلاعاتتان بیشتر خواهد بود؟.

در این مقاله به طور کامل به امنیت تلگرام پرداخته و پاسخ تمام سوالات بالا را خواهیم داد.

امنیت تلگرام

تلگرام یک برنامه پیام‌ رسان رایگان است که در چندین دستگاه کار می‌کند و هیچ محدودیتی در اندازه رسانه، رمزگذاری سرتاسر از طریق «چت‌های مخفی» و ظرفیت گپ گروهی 200000 نفری ارائه می‌کند. این برنامه حتی یک Bot API دارد که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا ربات های خود را برای چت خود ایجاد کنند.

تلگرام آنقدر مطمئن است که پیام‌هایش قابل رمزگشایی نیستند که در گذشته مسابقاتی را به چالش می‌کشیدند. تا با یک جایزه 250000 دلاری، رمزگذاری آن را بشکنند. در مورد امنیت تلگرام  همچنین یک برنامه پاداش باگ در حال انجام است. تا به هر کسی که بتواند یک نقص به اندازه کافی بزرگ در برنامه یا پروتکل تلگرام پیدا کند پاداش می دهد.

آیا تلگرام امن است؟

Antony Demetriades، معاون McAfee، اعلام کرد، در حالی که این برنامه از سال 2013 در دسترس بوده است، بعد از هک شدن فیسبوک و واتساپ اسم آن کاملا معروف شد!.

پلتفرم پیام‌رسانی و رسانه‌های اجتماعی از ناشناس بودن نسبی به یکی از بزرگترین بازیگران در بازی«پیام‌های مخفی» در کمتر از یک سال تبدیل شده است. با فاش کردن تغییری در قوانین و مقررات واتس‌اپ که به کاربران اطلاع می‌دهد داده‌های آن‌ها با شرکت مادر جدید متا به اشتراک گذاشته می‌شود، بسیاری از مردم در جستجوی گزینه‌ای برای پیام‌رسانی کمتر مزاحم بودند. به همین دلیل امنیت تلگرام از طرف کاربران زیادی بهتر دیده شد.

با این حال، فقط به این دلیل که تلگرام از اعتبار بیشتری نسبت به WhatsApp برخوردار است، به این معنی نیست که پیام‌های شما به طور خودکار محافظت می‌شوند. رمزگذاری انتها به انتها برای خصوصی نگه داشتن پیام های شما بسیار مهم است .این سطحی از محافظت است که تلگرام فقط در بخش های خاصی از برنامه خود ارائه می دهد.

رمز گذاری انتها به انتها یا همان End-to-End

تلگرام خود را به عنوان یک اپلیکیشن متعهد به پیام‌رسانی خصوصی و امن معرفی کرده است.این واقعیت را بدانید که رمزگذاری انتها به انتها به طور خودکار در پیام‌های ارسال شده در تلگرام استفاده نمی‌شود. این به این معنی است که به اندازه پلتفرم‌های پیام‌رسانی متمرکز بر حریم خصوصی مانند سیگنال، که رمزگذاری سرتاسر برای همه ارتباطات را ارائه می‌کند، امن نیست. اما شما می توانید با استفاده از گزینه های چت خصوصی یا Private با امنیت زیادی کار خود را انجام دهید.

دکتر گرت اوونسون، مدیر ارشد فناوری امنیت سرچ لایت و یکی از بنیانگذاران آن، افزود که رمزگذاری تلگرام نیز دارای نقص هایی است.

تلگرام به عنوان یک برنامه پیام رسانی امن شهرت دارد. اما این بیشتر به دلیل مجموعه ویژگی هایی است که ارائه می دهد و نه رمزگذاری قوی. دکتر اوونسون گفت: تحقیقات اخیراً آسیب‌پذیری‌هایی را در رمزنگاری مورد استفاده تلگرام پیدا کرده است.

در حالی که هر برنامه ای می تواند توسط افراد اشتباه هدف قرار گیرد، شهرت امنیت تلگرام  در گذشته تا امروز به جذب مجرمان معروف بوده است. یعنی حتی اگر هکری نخواهد فردی را در تلگرام هک کند هم به خاطر ادعای بزرگ تلگرام در مورد امنیتش به این سمت کشیده می شود!.

دکتر اوونسون گفت: “تلگرام همچنین به دلیل امنیت بالا  از مجرمان تاریک وب و سایر عوامل مخرب پر شده است.”

مشکلات امنیتی تلگرام

امنیت تلگرام

مشکلات امنیتی تلگرام را بشناسید

تلگرام در مقابل سایر اپلیکیشن های پیام رسان

تلگرام با سایر برنامه های پیام رسانی محبوب مانند WhatsApp و Signal مقایسه می شود؟

مواردی وجود دارد که سیگنال بسته به تعریف شما می‌تواند کمتر خصوصی و کمتر ایمن باشد . برای مثال سیگنال نیاز به استفاده از یک شماره تلفن برای ارتباط با سایر کاربران دارد. که می‌تواند خطرات ایمنی فیزیکی قابل توجهی برای بسیاری از افرادی داشته باشد که توسط استالکرها هدف قرار می‌گیرند. . برای مثال تلگرام اجازه استفاده را در غیر از این حالت هم می دهد. به جای آن یک نام کاربری که می تواند به طور قابل توجهی برای بسیاری از افراد ایمن تر باشد در تلگرام استفاده می شود.

مورد بعدی در مورد امنیت تلگرام این است که دارای ربات‌هایی است که ابزارهای قدرتمندی هستند.  اما می‌توان از آنها برای کلاهبرداری و حملات سایبری استفاده کرد. اگرچه هر سه برنامه در طول سال‌ها آسیب‌پذیری‌های امنیت سایبری مستندی را نشان داده‌اند. اما تلگرام آسیب پذیری های محدودی را داشته است. اگر هم آسیبی به اطلاعات کاربری وارد شده به خاطر بی احتیاطی خود آن کاربر بوده است.

هکر ها در سه نرم افزار

علاوه بر این، هکرها هر دو پلتفرم را برای کلاهبرداری و URL های فیشینگ هدف قرار می دهند. سیگنال به طور پیش‌فرض این کار را بسیار سخت‌تر می‌کند. زیرا فرآیند رمزگذاری آن از شما می‌خواهد تا قبل از ارسال پیام، کاربر دیگری را به طور فعال بپذیرید.

واتس اپ و تلگرام هر دو رابطه سختی با داده های کاربران داشته اند. هر دو در افشای اطلاعات دخیل بودند و هر دو شواهدی مبنی بر ممیزی کد مستقل یا تجزیه و تحلیل امنیتی ارائه نکرده اند. آنها اصطلاحات مبهم مربوط به استفاده از داده دارند و در مورد Whatsapp، شرکت مادر فیس بوک بیشتر پول خود را از استفاده از داده هایی که جمع آوری می کند به دست می آورد!. بنابراین از منظر حفظ حریم خصوصی به اندازه سیگنال امن نیست.

تلگرام و اطلاعات شما

اگر برای Sign up تلگرام در بریتانیا ثبت نام کرده باشید، داده های شما در مراکز داده «اجاره ای» در هلند ذخیره می شود.

این بدان معناست که مراکز داده توسط اشخاص ثالث اداره می شوند. اما فضایی به تلگرام اجاره داده می شود. بنابراین داده های شخصی با مراکز داده ای که فقط با استفاده از سرورها ذخیره شده اند به اشتراک گذاشته نمی شود. طبق سیاست‌های حفظ حریم خصوصی این پلتفرم، همه داده‌ها به شدت به صورت رمزگذاری شده ذخیره می‌شوند. تا مهندسان محلی تلگرام یا مزاحمان فیزیکی نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

آیا همه باید از تلگرام استفاده کنند؟

اجماع کلی کسانی که با آنها صحبت کردیم این بود که انتقال چت های خود به تلگرام بی خطر است، اما سیگنال بهتر از تلگرام است. بنابراین امنیت تلگرام در مقابل سیگنال کمتر است . اما در مقابل واتساپ، بسیار بیشتر است!.

با در دسترس بودن رمزگذاری سرتاسر برای چت‌های خصوصی، تلگرام می‌تواند از چت‌های خصوصی شما محافظت کند. اما شما نمی‌توانید چت‌های گروهی خود را که یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های برنامه است، رمزگذاری کنید. اما اگر به دنبال یک برنامه پیام‌رسانی رمزگذاری شده سطح به انتها هستید، قطعاً گزینه‌های بهتری وجود دارد.

با این حال، کریس هاوک، قهرمان حریم خصوصی مصرف‌کننده در Pixel Privacy، اشاره کرد که Signal نسبت به سایر برنامه‌های پیام‌رسان محبوبیت کمتری دارد. که ممکن است شما را وسوسه کند که به تلگرام بپیوندید.

امنیت تلگرام

استفاده همه ی کاربران از تلگرام با امنیت بالا

نکاتی که برای افزایش امینت تلگرام باید رعایت کنید


واتس اپ  اخیراً سیاست حفظ حریم خصوصی خود را به روز کرده است. که باعث شده بسیاری از کاربران ناراضی به پیام رسان های رقیب، از جمله تلگرام، روی بیاورند. تا حد زیادی به لطف این مهاجرت، تلگرام تنها در چند روز ۲۵ میلیون کاربر جدید اضافه کرد. تعداد کاربران خود را به بیش از ۵۰۰ میلیون برساند.

این زمان مناسبی برای صحبت در مورد امنیت و حریم خصوصی تلگرام است.

رمزگذاری انتها به انتها گزینه پیش فرض در تلگرام نیست

اولین چیزی که در مورد تلگرام باید بدانید این است که چت های ابری، همانطور که تلگرام چت های استاندارد خود را می نامد، رمزگذاری شده نیستند. (در اینجا دلیل مهم بودن رمزگذاری انتها به انتها برای حفظ حریم خصوصی است.)

به طور خلاصه، عدم وجود رمزگذاری انتها به انتها به این معنی است که تلگرام نه تنها به ابرداده ها (به چه کسی، چه زمانی، چند بار و غیره) مانند واتس اپ دسترسی دارد. بلکه به محتوای چت های استاندارد نیز دسترسی دارد. بدون رمزگذاری سرتاسر طبق سیاست حفظ حریم خصوصی تلگرام در زمان نگارش این مقاله، از داده‌ها برای مقاصد تبلیغاتی استفاده نمی‌شود. با این حال، همانطور که از تجربه می دانیم، سیاست ها می توانند تغییر کنند.

نحوه فعال کردن رمزگذاری انتها به انتها برای چت های مخفی در تلگرام

تلگرام رمزگذاری سراسری دارد. فقط باید آن را فعال کنید. تلگرام چت‌ها را با رمزگذاری سرتاسر فعال می‌کند. آن هم در چت‌های مخفی.

در چت های مخفی، پیام های متنی، تصاویر، ویدیوها و سایر فایل ها با استفاده از رمزگذاری سرتاسر ارسال می شوند. این بدان معناست که فقط شما و گیرنده کلید رمزگشایی را دارید. بنابراین تلگرام نمی تواند به داده ها دسترسی داشته باشد.

علاوه بر این، محتوای چت های مخفی در سرورهای تلگرام ذخیره نمی شود. از آنجایی که چت‌های مخفی فقط در دستگاه‌های شرکت‌کنندگان در چت ذخیره می‌شوند، نمی‌توان از دستگاه دیگری به آن‌ها دسترسی داشت. وقتی از تلگرام خارج می‌شوید یا برنامه را حذف می‌کنید، ناپدید می‌شوند.

چت های مخفی در برنامه های iOS، اندروید و macOS تلگرام در دسترس هستند. نسخه وب و برنامه ویندوز از چت های مخفی پشتیبانی نمی کنند. آنها نمی توانند از ذخیره امن چت ها در دستگاه اطمینان حاصل کنند.

امنیت تلگرام و سکرت چت

ایجاد سکرت چت

نحوه ایجاد یک چت مخفی در تلگرام

با توجه به امنیت تلگرام،نسخه‌های فعلی برنامه‌های تلگرام، قابلیت چت مخفی را به راحتی پیدا نمی‌کنند.

برای ایجاد یک چت مخفی، باید پروفایل شریک چت خود را باز کنید.روی دکمه سه نقطه ضربه بزنید یا کلیک کنید و شروع چت مخفی را انتخاب کنید.

این گزینه  یک گپ را باز می کند که در آن رمزگذاری سرتاسر روی پیام ها اعمال می شود. (اعلانی در این زمینه در پنجره چت در ابتدا ظاهر می شود). همچنین می‌توانید زمان حذف پیام‌ها را با ضربه زدن یا کلیک کردن روی نماد ساعت در کادر ورودی پیام تنظیم کنید.

البته، حذف خودکار پیام‌ها مانع از گرفتن اسکرین شات از شریک چت شما نمی‌شود.اما اگر این کار را کرد، در چت از آن مطلع خواهید شد. یک استثنا در صورتی است که شخص دیگر از برنامه macOS استفاده کند. در این صورت اعلان دریافت نخواهید کرد.

در اینجا یک نکته مفید دیگر وجود دارد: تلگرام امکان چت مخفی چندگانه با یک شخص را فراهم می کند. با این حال، چت های گروهی نمی توانند مخفی باشند. برخلاف واتس اپ. که به طور پیش فرض رمزگذاری سرتاسری را برای همه چت ها اعمال می کند.

چگونه بفهمیم یک چت رمزگذاری شده است یا نه: نماد قفل

از آنجایی که چت های تلگرام می توانند ابری یا مخفی باشند، در برخی موارد مهم است که بدانید از کدام نوع استفاده می کنید. اگر یک چت حاوی اطلاعات حساس باشد، باید مخفی باشد.

اما چت های رمزگذاری شده انتها به انتها تقریباً شبیه به چت های معمولی هستند. برای تأیید اینکه از کدام نوع هستید، به دنبال نماد قفل در کنار نام یا شماره تلفن شریک چت خود بگردید. اگر آنجا باشد، چت مخفی است. اگر نه، رمزگذاری سرتاسر خاموش است، در این صورت باید یک چت جدید ایجاد کنید.

همچنین می‌توانید روی نماد شریک گفتگوی خود ضربه بزنید یا کلیک کنید، و اگر رمزگذاری سرتاسر فعال باشد، کلمات Encryption Key در پایین پنجره‌ای که باز می‌شود ظاهر می‌شود.

نحوه پیکربندی حریم خصوصی و امنیت تلگرام

در حالی که در حال انجام آن هستیم، بیایید چند لحظه برای پیکربندی امنیت تلگرام و حریم خصوصی در برنامه وقت بگذاریم. روی دکمه تنظیمات در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید و Privacy and Security را انتخاب کنید.

اولین قدم این است که مطمئن شوید اگر به طور تصادفی دستگاه خود را قفل و بدون مراقبت رها کنید، هیچ کس نمی تواند چت های شما را بخواند. برای انجام این کار، Passcode را انتخاب کنید، روی Turn Passcode On ضربه بزنید یا کلیک کنید.سپس یک کد پین را که فراموش نخواهید کرد، انتخاب کنید و تأیید کنید.

در مرحله بعد، Auto-Lock را انتخاب کنید و مقدار کم – 1 یا 5 دقیقه را تنظیم کنید. اگر دستگاه شما از تشخیص اثر انگشت یا چهره پشتیبانی می کند، می توانید این گزینه را در اینجا فعال کنید.

گام بعدی تنظیم احراز هویت دو مرحله ای برای محافظت از حساب خود در برابر هک کردن است. با استفاده از این کار تا حدود بسیار زیادی می توانید از هک شدن جلوگیری کنید. چون علاوه بر پیامکی که به شماره شما ارسال می شود، رمز عبوری هم نیاز است!. به هر صورت امنیت تلگرام با استفاده از این روش تا حدود بسیار زیادی تامین می شود. اگر همه یک کاربران این موارد را رعایت کنند امنیت کلی تلگرام به بیشتر از این ها هم می رسد!.