تفاوت VPN و Proxy + معایب و مزایای استفاده از آن ها+ چه زمانی از کدام استفاده کنیم؟🟢
حمله DDoS
حمله DDoS چیست؟ + تعریف ها ، ابزار های انجام این حمله+ روش های پیشگیری🟢
جولای 25, 2023
شارژ پر سرعت
شارژ پر سرعت گوشی + معرفی روش های نرم افزاری شارژ سریع + 10 شارژر سریع!🟢
آگوست 2, 2023

تفاوت VPN و Proxy + معایب و مزایای استفاده از آن ها+ چه زمانی از کدام استفاده کنیم؟🟢

تفاوت VPN و proxy

تفاوت VPN و proxy

تفاوت بین VPN و Proxy یکی از مهمترین چیز هایی است که ایرانیها باید بدانند!. در ایران به دلیل اینترنتی که به شدت محدود شده است ما مدام در حال استفاده از این دو هستیم. در بعضی از موارد بهتر است که شما از وی پی ان ها استفاده کنید. اما در برخی از نرم افزار ها بهتر است که از پروکسی ها استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. در این مقاله به شما همه انواع تفاوت VPN و Proxy را خواهیم گفت. اگر در ایران زندگی می کنید و به این دو احتیاج دارید تا پایان مقاله همراه ما باشید!.

تفاوت VPN و Proxy

تفاوت های کلیدی و خلاصه که در ادامه توضیح داده خواهند شد بین VPN و Proxy عبارتند از:

VPN آدرس IP را کاملاً پنهان می کند ، در حالی که پروکسی آدرس IP را پنهان می کند ، اما هنوز صاحب پروکسی می تواند ببیند
VPN یک خط مشی رمزگذاری سختگیرانه دارد، در حالی که Proxy دارای سطح متوسط یا بدون رمزگذاری است.
VPN حداکثر سرعت را ارائه می دهد، در حالی که در پروکسی به سرور پروکسی بستگی دارد.
VPN بیشتر برای یک مشتری برای استفاده شخصی طراحی شده است، در حالی که پروکسی برای جمع آوری داده در مقیاس بزرگ برای اهداف تجاری بهترین است.

هدف از استفاده از VPN و سرور پراکسی مخفی کردن هویت کاربر یا جعل یک مکان جغرافیایی خاص است. بیایید تفاوت های بین VPN و Proxy را مطالعه کنیم.

 

📚📚📚 بیشتر بخوانید : هک کردن واتساپ دیگران چگونه ممکن است ؟

 

VPN چیست؟

شبکه های خصوصی مجازی یک “تونل” رمزگذاری شده بین دستگاه های کامپیوتری و سرور میزبان ایجاد می کنند. VPN یک شبکه خصوصی است که از یک شبکه عمومی برای اتصال سایت ها یا کاربران از راه دور استفاده می کند. شبکه VPN از اتصالات “مجازی” استفاده می کند که از طریق اینترنت از شبکه خصوصی شرکت یا یک سرویس VPN شخص ثالث به سایت راه دور هدایت می شوند.

ISP یا مقامات دولتی شما فقط می توانند ببینند که به سرور VPN متصل شده اید و نمی توانند فعالیت ها یا آدرس های IP شما را که بازدید کرده اید ردیابی کنند. تمام داده ها با کمک رمزگذاری 128 بیتی کاملاً پنهان می مانند.

پروکسی چیست؟

پروکسی سرور رایانه ای است که به عنوان واسطه بین رایانه شما و اینترنت عمل می کند. به نظر می رسد هر ترافیکی که از طریق سرور پروکسی هدایت می شود از آدرس IP آن می آید و نه از رایانه شما. مرورگر شما به پروکسی متصل می شود و پروکسی مرورگر شما را به اینترنت متصل می کند. سرورهای پروکسی با استفاده از یکی از دو پروتکل مختلف با اینترنت ارتباط برقرار می کنند: HTTP یا SOCKS.

سرورهای پروکسی به عنوان پلی بین وب سایتی که بازدید می کنید و سیستم رایانه شما عمل می کنند. ترافیک وب شما از طریق یک واسطه، یک ماشین راه دور که به شما کمک می کند تا به سرور میزبان متصل شوید، می رود.

VPN چگونه کار می کند؟

در ارتباط با سرور VPN، مشتری VPN از روش رمزگذاری داده ها استفاده می کند. این به شما کمک می کند تا به داده ها یا وب سایتی که می خواهید دسترسی داشته باشید . در VPN، مشتری درخواست شما را از روتر و ISP مخفی می کند، در حالی که نرم افزار VPN هویت شما را از صفحه وب یا برنامه وب که استفاده می کنید پنهان می کند.

هنگامی که از وی پی ان استفاده می کنید، امنیت شما را افزایش می دهد. به نوعی می توان با استفاده از وی پی ان از هک تلگرام یا اینستاگرام و … نیز تا حدودی جلوگیری کرد .

خدمات VPN به طور گسترده برای خرید آنلاین، بانکداری، یا ارسال ایمیل های رسمی با استفاده از یک شبکه باز برای ایمن سازی داده های شما استفاده می شود. همچنین هکر ها را متوقف می کند.

پروکسی سرور چگونه کار می کند؟

شما می توانید از یک سرور پروکسی برای دسترسی به وب سایت ها و صفحات دارای محدودیت جغرافیایی با کمک مرورگر خود استفاده کنید. با این حال، برخلاف VPN، اتصال پروکسی شما رمزگذاری نشده است. همچنین به عنوان یک واسطه بین کامپیوتر شما و سرور نهایی عمل می کند. در نتیجه، یک پروکسی HTTP هویت شما را از وب‌سایت پنهان می‌کند و حریم خصوصی را فراهم می‌کند اما هرگز هیچ داده حساسی را ایمن نمی‌کند.

تفاوت VPN و proxy

تفاوت VPN و proxy می تواند به شما کمک کند که در ایران سرعت بالاتری داشته باشید

انواع VPN

در اینجا چند نوع مهم VPN آورده شده است:

 

📚📚📚 بیشتر بخوانید : هک اینستاگرام بدون نرم افزار

 

1) VPN دسترسی از راه دور

یک VPN با دسترسی از راه دور به کاربر کمک می کند تا به یک شبکه خصوصی مجازی متصل شود و در حالی که از راه دور است به تمام خدمات و منابع آن دسترسی داشته باشد.

تونل اتصال ایجاد شده بین کاربر و شبکه خصوصی مجازی از طریق اینترنت برقرار می شود. این باعث می شود اتصال کاملا خصوصی و ایمن باشد. این نوع VPN هم برای کاربران خانگی و هم برای کاربران تجاری مفید است.

2) سایت به سایت VPN

VPN سایت به سایت به عنوان VPN روتر به روتر نیز شناخته می شود. بیشتر توسط شرکت ها یا سازمان های بزرگی که دفاتر در مکان های مختلف دارند استفاده می شود. این به این شرکت ها کمک می کند تا شبکه یک محل اداری را به مکان اداری دیگر متصل کنند.

3) OpenVPN:

OpenVPN یک VPN منبع باز است که طیف گسترده ای از الگوریتم های رمزگذاری را امکان پذیر می کند.

4) PPTP:

PPTP یک VPN سریع و آسان با تنظیم و در عین حال بسیار ناامن است.

5) L2TP:

ایمن است و به راحتی قابل ارتقا است، اما کندتر از OpenVPN است.

6) lKEV2:

این نوع سرور VPN در مقایسه با PPTP و L2TP سریعتر است. از AES 128، AES 192، AES g56 پشتیبانی می کند. با این حال، در بسیاری از سیستم عامل ها پشتیبانی نمی شود.

انواع سرورهای پروکسی:

در اینجا سه نوع سرور پروکسی وجود دارد:

پروکسی های HTTP:

اینها فقط به صفحات وب پاسخ می دهند. اگر می‌خواهید مرورگر خود را با پروکسی HTTP راه‌اندازی کنید، تمام ترافیک مرور شما از طریق آن تغییر مسیر می‌دهد. آنها برای مرور وب مفید هستند و همچنین به شما امکان دسترسی به وب سایت های محدود جغرافیایی را می دهند.

پروتکل HTTP برای تفسیر ترافیک در سطح HTTP طراحی شده است. این بدان معناست که فقط می تواند ترافیکی را که با HTTP:// یا HTTPS:// شروع می شود، یعنی صفحات وب مدیریت کند. بنابراین فقط برای وب گردی خوب است. از آنجایی که فقط درخواست‌های HTTP را مدیریت می‌کند، بنابراین سریع‌تر از پروکسی‌های SOCKS یا سرورهای VPN است.

پراکسی های SOCKS:

پراکسی های SOCKS به ترافیک اینترنت محدود نمی شوند، اما همچنان فقط در سطح برنامه کار می کنند. برای مثال، می‌توانید این نوع پراکسی‌ها را در یک بازی، برنامه پخش ویدیو یا پلتفرم P2P راه‌اندازی کنید. سرورهای SOCKS به هیچ وجه ترافیک شبکه را تفسیر نمی کنند، که باعث می شود بسیار انعطاف پذیرتر شوند. با این حال، از آنجایی که ترافیک بیشتری را مدیریت می کند، کندتر می شود.

سرورهای پروکسی خصوصی:

این سرورهای پروکسی، البته، برای عموم باز نیستند و عموماً پولی هستند. به عنوان مثال، VPN هر دو سرویس HTTP و SOCKS5 را ارائه می دهد، در حالی که TorGuard و BTGuard خدمات تورنت SOCKS5 را ارائه می دهند.

این خدمات بسیار قابل اعتمادتر هستند و توسط شرکت هایی با شهرت خوب اداره می شوند و پشتیبانی جامعی ارائه می دهند. آنها اغلب نرم افزار سفارشی ارائه می کنند. به عنوان مثال، BTGuard و TorGuard کلاینت های BitTorrent از پیش پیکربندی شده را ارائه می دهند.

سرورهای پروکسی عمومی:

سرورهای پروکسی عمومی می توانند چندین اتصال را از کاربران مختلف به طور همزمان بپذیرند. بسیاری از سرورهای پروکسی عمومی به وجود آمده اند که حتی به کاربران غیرمجاز نیز اجازه استفاده از آنها را می دهند. اما، متأسفانه، سرورهای پروکسی عمومی پایدار نیستند و در سرعت ارائه شده بسیار متفاوت هستند. علاوه بر این، شما باید به صاحبان این سرورهای ناشناس اطلاعات حساس خود را که ایمن نیستند اعتماد کنید.

مزایای استفاده از VPN

در اینجا مزایا / مزایای انتخاب VPN آمده است:

نرم افزار VPN آدرس IP شما را مخفی می کند و یک آدرس جدید در اختیار شما قرار می دهد.
VPN امکان استفاده ایمن از WiFi عمومی را فراهم می کند.
یک ابزار VPN از رمزگذاری سرتاسر برای ایمن سازی اطلاعات شما استفاده می کند.
فرض کنید یک VPN در سیستم شما نصب شده است. در این صورت، تمام فعالیت های اینترنتی روی دستگاه شما امن و ناشناس باقی می ماند.

این دسترسی نامحدود به طیف گسترده ای از محتوا و خدمات پخش را فراهم می کند.
سرورهای VPN از هکرها از سرقت اطلاعات شخصی شما به دلیل رمزگذاری شده جلوگیری می کند.
VPN ها روی چندین دستگاه کار می کنند. بنابراین، شما محدود به تماشای سرویس‌های پخش جریانی فقط از رایانه‌هایی مانند مک یا کروم بوک نیستید.
تلفن‌های سازگار با VPN، تلویزیون‌های هوشمند و تبلت‌ها انتخاب‌های بیشتری برای تماشای آنلاین محتوا در اختیار شما قرار می‌دهند.
فعالیت اینترنت توسط ISP ها یا دولت ها قابل جاسوسی نیست.
پس از راه‌اندازی VPN روی دستگاه، تمام فعالیت‌های اینترنتی پنهان می‌شوند.

تفاوت VPN و proxy

تفاوت VPN و proxy در ایران برای استفاده از نرم افزار های خارجی به شدت قابل ملاحظه است

مزایای یک سرور پروکسی

در اینجا برخی از مزایا/مزایای داشتن یک سرور پروکسی آورده شده است:

یک سرور پروکسی آدرس IP شما را پنهان می کند، که راه حلی برای ناشناس ماندن ارائه می دهد.
سرورهای پروکسی معمولا رایگان هستند، بنابراین برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هزینه ندارید.
این نوع سرورها می توانند سریعتر از VPN ها باشند زیرا پروکسی ها داده های شما را رمزگذاری نمی کنند.
این به شما کمک می کند تا با پیکربندی سرور پروکسی خود برای جلوگیری از دسترسی به وب سایت های خاص، استفاده از اینترنت کارمندان خود را کنترل کنید.

یک سرور پروکسی به شما کمک می کند تا با مسدود کردن دسترسی شما در برابر سایت های بدافزار محافظت کنید.
یک سرور پروکسی به شما کمک می کند تا به خدمات یا وب سایت های بلوک جغرافیایی دسترسی داشته باشید.

معایب استفاده از VPN

در اینجا برخی از معایب استفاده از VPN وجود دارد:

ممکن است اتصال اینترنت شما را کند کند.
امکان فروش مجدد و ثبت فعالیت شما به اشخاص ثالث.
ممکن است مشکلات قطع ارتباط ایجاد کند.
اگر زمان انقضای کش خیلی طولانی باشد، کاربر یک فایل منقضی شده را می بیند.
در مورد بسیاری از کاربران که از یک پروکسی سرور استفاده می کنند، سرعت اینترنت را کاهش می دهد.
VPN ها رایگان نیستند. شما باید برای ارائه دهنده خدمات خوب هزینه کنید.
امنیت شما فقط به اندازه نرم افزاری که استفاده می کنید خوب است، بنابراین مطمئن شوید که قبل از انتخاب نرم افزار VPN تحقیق خود را انجام دهید.

خدمات VPN در مقایسه با پروکسی ها گران تر هستند.
در زمان اوج مصرف می تواند کمی کند باشد.
اگر ارائه‌دهنده VPN گزارش‌هایی را نگه می‌دارد، ممکن است این گزارش‌ها توسط مقامات دریافت شود.

معایب سرور پروکسی

در اینجا برخی از معایب یا معایب استفاده از سرور پروکسی وجود دارد:

ترافیک وب شما خصوصی نیست، زیرا مالک سرور می تواند آن را ببیند.
پروکسی ها برای مرورگرها یا برنامه های خاصی پیکربندی می شوند و نه کل شبکه.
یک سرور پروکسی هرگز ترافیک یا هر یک از داده های شما را رمزگذاری نمی کند که شما را در معرض خطر قرار می دهد.
هنگامی که سرور پراکسی با چندین نفر به اشتراک گذاشته می شود، سرعت اتصال می تواند کاهش یابد.

چه زمانی از VPN و چه زمانی از پروکسی استفاده کنیم؟

پس از مقایسه VPN و پروکسی، می توان گفت که VPN تقریباً از هر نظر نسبت به پروکسی ها برتری دارد. این ناشناس بودن آنلاین بهبود یافته را فراهم می کند و راه حلی برای محافظت از حضور آنلاین شما ارائه می دهد. علاوه بر این، ISP ها نمی توانند فعالیت آنلاین شما را نظارت کنند. این روشی برای دور زدن فشار ISP است. تنها دلیل واقعی برای انتخاب پروکسی یا VPN هزینه است.

در اینجا سناریوهایی وجود دارد که توضیح می دهد کجا باید از VPN یا پروکسی استفاده کنید.
از VPN استفاده کنید از پروکسی استفاده کنید
زمانی که نگران تهدیدات داخلی یا سرقت اطلاعات خود هستید. پروکسی برای پخش محتوای محدود منطقه مفید است.
هنگام کار با اطلاعات حساس – برای مثال، نام کاربری و رمز عبور. پروکسی برای انجام یک بازی ویدیویی با ناشناس بودن محدود مفید است.

هنگامی که در حال مرور وب با اتصال WiFi عمومی هستید. وقتی از سیستم عامل قدیمی استفاده می کنید.
وقتی در کشوری زندگی می کنید که سانسور شدید و نظارت آنلاین دارد. وقتی والدین محتوایی را که کودکان می توانند به آن دسترسی داشته باشند فیلتر می کنند.

سوالات متداول در مورد تفاوت VPN و Proxy :

❓ آیا اگر VPN دارید به پروکسی نیاز دارید؟

خیر. VPN و سرور پروکسی هر دو آدرس IP شما را پنهان می کنند. با این حال، یک سرور VPN نیز داده ها را رمزگذاری می کند و آنها را دریافت می کند. در صورتی که قبلاً از VPN استفاده می کنید، اتصال به وب سایت یا برنامه با استفاده از سرور پروکسی غیر ضروری خواهد بود.

⚡ آیا می توانم از VPN و پروکسی با هم استفاده کنم؟

می توانید از VPN و پروکسی با هم استفاده کنید تا یک لایه ناشناس اضافی به اتصال شبکه خود اضافه کنید. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که باید یک اتصال اینترنتی پایدار داشته باشید. در بیشتر موارد، استفاده از VPN و پروکسی با هم هیچ مزیت عملی ندارد.

تفاوت VPN و proxy

نحوه عمل Proxy

🏅 چگونه یک VPN خوب انتخاب کنم؟

در اینجا معیارهای مهم انتخاب برای انتخاب VPN آمده است:

سرعت سریع: VPN ها می توانند آهسته باشند و بنابراین، پخش آنلاین ویدیو ممکن است سخت باشد. ابتدا باید VPN ها را امتحان کنید. اگر سرعت سرور خوب است، می توانید آن را خریداری کنید.

شبکه سرور بزرگ: خوب است که یک VPN را انتخاب کنید که سرورهای پروکسی بیشتری در چندین مکان دارد. این به شما انتخاب های کافی برای مکان یابی مکان های سرور ارائه می دهد.

بدون محدودیت ترافیک: بسیاری از VPN ها شبکه های P2P و جریان فیلم را مسدود می کنند. این همچنین پهنای باند دانلود شما را در ماه محدود می کند. بسیار مهم است که به سراغ VPN هایی بروید که چنین محدودیت هایی ندارند.

خط مشی ثبت صفر: اگر VPN شما خط مشی ثبت صفر ندارد، به طور بالقوه برای حریم خصوصی شما مضر است. باید مطمئن شوید که یک شبکه خصوصی مجازی نباید اطلاعاتی را که متعلق به شماست ذخیره کند.

سوئیچ Kill: این یک ویژگی امنیتی مهم است که به شما کمک می کند فورا اتصال خود را از اینترنت قطع کنید. Kill switch می تواند آدرس IP و هویت شما را ایمن نگه دارد. در حالت ایده آل، می توانید چنین ویژگی را قبل از انتخاب VPN بررسی کنید.

سهولت استفاده: نرم افزار VPN باید کاربرپسند باشد تا بتوانید به راحتی تجربه ای بدون استرس داشته باشید. بدون داشتن دانش فنی باید نصب آن آسان باشد.