پروکسی چیست؟ + چرا از پروکسی استفاده می کنیم و تفاوت دقیق آن با VPN چیست؟🟢
وای فای 6
وای فای 6 چیست؟ + معرفی کامل + نحوه استفاده + مقایسه با اینترنت 5G 🟢
نوامبر 14, 2023
هک پیامک
هک پیامک + روش های انجام هک پیامک+ 3 روش هک + 8 نکته پیشگیری🟢
نوامبر 22, 2023

پروکسی چیست؟ + چرا از پروکسی استفاده می کنیم و تفاوت دقیق آن با VPN چیست؟🟢

پروکسی چیست

پروکسی چیست

پروکسی چیست؟. چرا امروزه در ایران نیاز به استفاده از پروکسی داریم؟. آیا در خارج از ایران هم از پروکسی استفاده می شود؟ . پیچ و مهره واقعی نحوه عملکرد اینترنت چیزی نیست که مردم اغلب به آن توجه کنند. مشکل آن خطر ذاتی نقض امنیت داده ها و سرقت هویت است. اما در واقع هنگام گشت و گذار در وب چه اتفاقی می افتد؟. ممکن است از یک سرور پراکسی در دفتر خود، در یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) استفاده کنید یا می‌توانید یکی از متخصصان فناوری باشید که همیشه از یک سرور پروکسی از نوعی یا آن استفاده می‌کنند.

پروکسی چیست؟

در این پست به موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • یک پروکسی سرور چیست؟
  • پروکسی سرور چگونه کار می کند؟
  • چرا باید از سرور پروکسی استفاده کرد؟
  • خطرات سرور پروکسی
  • انواع سرورهای پروکسی
  • سوالات متداول

یک پروکسی سرور چیست؟

یک سرور پروکسی به عنوان یک دروازه بین شما و اینترنت عمل می کند. این یک سرور واسطه است که کاربران نهایی را از وب سایت هایی که آنها را مرور می کنند جدا می کند. سرورهای پروکسی بسته به موارد استفاده، نیازها یا خط مشی شرکت شما، سطوح مختلفی از عملکرد، امنیت و حریم خصوصی را ارائه می دهند.

اگر از یک سرور پراکسی استفاده می کنید، ترافیک اینترنت از طریق سرور پروکسی در مسیر خود به آدرسی که درخواست کرده اید جریان می یابد. سپس درخواست از طریق همان سرور پراکسی باز می گردد (در این قانون استثناهایی وجود دارد)، و سپس سرور پروکسی داده های دریافت شده از وب سایت را برای شما ارسال می کند.

اگر این سرور همه کار است، چرا با یک سرور پروکسی زحمت بکشید؟ چرا مستقیماً به وب سایت نروید و برگردید؟

سرورهای پراکسی مدرن بسیار بیشتر از ارسال درخواست های وب، همه به نام امنیت داده ها و عملکرد شبکه انجام می دهند. سرورهای پروکسی به عنوان یک فایروال و فیلتر وب عمل می کنند، اتصالات شبکه مشترک و داده های کش را برای سرعت بخشیدن به درخواست های رایج فراهم می کنند. یک سرور پروکسی خوب، کاربران و شبکه داخلی را در برابر چیزهای بدی که در اینترنت وحشی زندگی می کنند محافظت می کند. در نهایت، سرورهای پروکسی می توانند سطح بالایی از حریم خصوصی را ارائه دهند.

پروکسی سرور چگونه کار می کند؟

هر رایانه در اینترنت باید یک آدرس پروتکل اینترنت (IP) منحصر به فرد داشته باشد. این آدرس IP را به عنوان آدرس خیابان رایانه خود در نظر بگیرید. همانطور که اداره پست می داند نامه شما را به آدرس خیابان شما تحویل می دهد، اینترنت نیز می داند که چگونه داده های صحیح را با آدرس IP به رایانه صحیح ارسال کند.

یک سرور پروکسی اساساً یک رایانه در اینترنت با آدرس IP خاص خود است که رایانه شما می داند. هنگامی که یک درخواست وب ارسال می کنید، درخواست شما ابتدا به سرور پروکسی می رود. سپس سرور پروکسی درخواست وب شما را از طرف شما انجام می دهد، پاسخ را از سرور وب جمع آوری می کند و داده های صفحه وب را برای شما ارسال می کند تا بتوانید صفحه را در مرورگر خود مشاهده کنید.

هنگامی که سرور پروکسی درخواست های وب شما را فوروارد می کند، می تواند در داده هایی که ارسال می کنید تغییراتی ایجاد کند و همچنان اطلاعاتی را که انتظار دارید مشاهده کنید به شما می دهد. یک سرور پروکسی می تواند آدرس IP شما را تغییر دهد، بنابراین وب سرور دقیقاً نمی داند شما در کجای جهان هستید. این می تواند داده های شما را رمزگذاری کند، بنابراین داده های شما در حین انتقال قابل خواندن نیستند. و در نهایت، یک سرور پروکسی می تواند دسترسی به برخی صفحات وب را بر اساس آدرس IP مسدود کند.

پروکسی چیست

این که پروکسی چیست را باید از طریق واسطه های آن متوجه شوید

چرا باید از سرور پروکسی استفاده کرد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که سازمان ها و افراد از سرور پروکسی استفاده می کنند.

برای کنترل استفاده از اینترنت کارمندان و کودکان:

سازمان‌ها و والدین سرورهای پراکسی را برای کنترل و نظارت بر نحوه استفاده کارمندان یا فرزندانشان از اینترنت راه‌اندازی می‌کنند. اکثر سازمان‌ها نمی‌خواهند که شما در زمان شرکت به وب‌سایت‌های خاصی نگاه کنید، و می‌توانند سرور پروکسی را طوری پیکربندی کنند که دسترسی به سایت‌های خاص را ممنوع کند، به جای اینکه شما را با یک یادداشت زیبا هدایت کنند و از شما بخواهند که از دیدن سایت‌های مذکور در شبکه شرکت خودداری کنید.

آن‌ها همچنین می‌توانند تمام درخواست‌های وب را نظارت و ثبت کنند، بنابراین حتی اگر ممکن است سایت را مسدود نکنند، می‌دانند چقدر زمان صرف لوف سایبری می‌کنید.

صرفه جویی در پهنای باند و سرعت بهبود یافته:

سازمان ها همچنین می توانند با یک سرور پراکسی خوب، عملکرد کلی شبکه بهتری داشته باشند. سرورهای پراکسی می‌توانند وب‌سایت‌های معروف را کش (ذخیره یک کپی از وب‌سایت به صورت محلی) – بنابراین وقتی www.varonis.com را درخواست می‌کنید، سرور پروکسی بررسی می‌کند که آیا جدیدترین نسخه از سایت را دارد یا خیر، و سپس برای شما ارسال می‌کند. کپی ذخیره شده این بدان معنی است که وقتی صدها نفر به طور همزمان www.varonis.com را از همان سرور پراکسی وارد می کنند، سرور پراکسی تنها یک درخواست به varonis.com ارسال می کند. این باعث صرفه جویی در پهنای باند برای شرکت و بهبود عملکرد شبکه می شود.

 

📚📚📚 بیشتر بخوانید : دور زدن اینترنت ملی چگونه و به چه روشی امکان پذیر است ؟

 

مزایای حفظ حریم خصوصی:

افراد و سازمان‌ها به طور یکسان از سرورهای پراکسی برای مرور خصوصی‌تر اینترنت استفاده می‌کنند. برخی از سرورهای پروکسی آدرس IP و سایر اطلاعات شناسایی درخواست وب را تغییر می دهند. این بدان معناست که سرور مقصد نمی‌داند واقعاً چه کسی درخواست اصلی را انجام داده است، که به حفظ اطلاعات و امنیت شخصی شما کمک می‌کند. بیشتر افرادی که در خارج از ایران زندگی می کنند فقط به همین دلیل می دانند پروکسی چیست. اما در ایران بیشتر برای استفاده از تلگرام باید بدانید که پروکسی چیست و چه کاری انجام می دهد!.

 

امنیت بهبود یافته:

سرورهای پروکسی علاوه بر مزایای حفظ حریم خصوصی، مزایای امنیتی را نیز ارائه می‌کنند. شما می توانید سرور پروکسی خود را برای رمزگذاری درخواست های وب خود پیکربندی کنید تا چشمان کنجکاو از خواندن تراکنش های شما جلوگیری کنند. همچنین می توانید از هر گونه دسترسی به سایت های بدافزار شناخته شده از طریق سرور پروکسی جلوگیری کنید. علاوه بر این، سازمان ها می توانند سرور پراکسی خود را با یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) جفت کنند.

بنابراین کاربران راه دور همیشه از طریق پراکسی شرکت به اینترنت دسترسی دارند. VPN یک اتصال مستقیم به شبکه شرکت است که شرکت ها به کاربران خارجی یا راه دور ارائه می دهند. با استفاده از VPN، این شرکت می تواند کنترل و تأیید کند که کاربران آنها به منابع (ایمیل، داده های داخلی) مورد نیاز خود دسترسی دارند و در عین حال اتصال ایمن برای کاربر برای محافظت از داده های شرکت فراهم می کند.

دسترسی به منابع مسدود شده:

سرورهای پروکسی به کاربران اجازه می‌دهند از محدودیت‌های محتوای اعمال‌شده توسط شرکت‌ها یا دولت‌ها دور بزنند. آیا بازی تیم محلی اسپورت بال آنلاین سیاه شده است؟ وارد یک سرور پراکسی در طرف دیگر کشور شوید و از آنجا تماشا کنید. سرور پروکسی به نظر می رسد که شما در کالیفرنیا هستید، اما در واقع در کارولینای شمالی زندگی می کنید. چندین دولت در سراسر جهان از نزدیک نظارت و دسترسی به اینترنت را محدود می کنند و سرورهای پروکسی به شهروندان خود دسترسی به اینترنت بدون سانسور را ارائه می دهند.

اکنون که ایده ای در مورد اینکه چرا سازمان ها و افراد از سرور پروکسی استفاده می کنند دارید، به خطرات زیر نگاهی بیندازید.
خطرات سرور پروکسی

هنگام انتخاب یک سرور پروکسی باید محتاط باشید: چند خطر رایج می تواند هر یک از مزایای بالقوه را نفی کند.

خطرات رایج در انتخاب رایگان پروکسی چیست؟

این ضرب المثل قدیمی را می‌دانید که می‌گویند «هر قدر پول داشته باشید آش می خورید!». خب، استفاده از یکی از بسیاری از خدمات سرور پراکسی رایگان، حتی خدماتی که از مدل‌های درآمد مبتنی بر تبلیغات استفاده می‌کنند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

رایگان معمولاً به این معنی است که آنها سرمایه گذاری زیادی روی سخت افزار باطن یا رمزگذاری نمی کنند. احتمالاً مشکلات عملکرد و مشکلات احتمالی امنیت داده را مشاهده خواهید کرد. اگر یک سرور پروکسی کاملاً «رایگان» پیدا کردید، بسیار با احتیاط قدم بردارید. برخی از آنها فقط به دنبال سرقت شماره کارت اعتباری شما هستند.

1-گزارش سابقه گشت و گذار شما در اینترنت!

سرور پروکسی آدرس IP اصلی و اطلاعات درخواست وب شما را دارد که احتمالاً رمزگذاری نشده و به صورت محلی ذخیره شده است. اطمینان حاصل کنید که آیا سرور پروکسی شما آن داده‌ها را ثبت و ذخیره می‌کند . از چه نوع حفظ یا سیاست‌های همکاری اجرای قانون پیروی می‌کنند.
اگر انتظار دارید از یک سرور پراکسی برای حفظ حریم خصوصی استفاده کنید، اما فروشنده فقط داده های شما را ثبت کرده و می فروشد، ممکن است ارزش مورد انتظار برای سرویس را دریافت نکنید.

2-بدون رمزگذاری

اگر از یک سرور پراکسی بدون رمزگذاری استفاده می کنید، ممکن است از سرور پراکسی نیز استفاده نکنید. بدون رمزگذاری به این معنی است که شما درخواست های خود را به صورت متن ساده ارسال می کنید. هر کسی که گوش می دهد می تواند نام کاربری و رمز عبور و اطلاعات حساب را به راحتی به دست آورد. اطمینان حاصل کنید که هر پروکسی سروری که استفاده می کنید قابلیت رمزگذاری کامل را دارد.

انواع سرورهای پروکسی  چیست؟ (پروکسی هایی که در داخل و خارج از کشور استفاده می شود!)

همه سرورهای پروکسی یکسان کار نمی کنند. این مهم است که دقیقاً بدانید چه عملکردی از سرور پراکسی دریافت می‌کنید و اطمینان حاصل کنید که سرور پراکسی مورد استفاده شما را برآورده می‌کند.

پروکسی شفاف

یک پروکسی شفاف به وب‌سایت‌ها می‌گوید که یک سرور پراکسی است و همچنان از آدرس IP شما عبور می‌کند و شما را به وب‌سرور شناسایی می‌کند. کسب‌وکارها، کتابخانه‌های عمومی و مدارس اغلب از پروکسی‌های شفاف برای فیلتر کردن محتوا استفاده می‌کنند: راه‌اندازی آن‌ها هم در سمت مشتری و هم در سمت سرور آسان است.

پروکسی ناشناس

یک پروکسی ناشناس خود را به عنوان یک پروکسی معرفی می کند، اما آدرس IP شما را به وب سایت منتقل نمی کند – این به جلوگیری از سرقت هویت و حفظ عادات مرور شما کمک می کند. آنها همچنین می توانند از ارائه محتوای بازاریابی هدفمند بر اساس موقعیت مکانی شما توسط وب سایت جلوگیری کنند. برای مثال، اگر CNN.com بداند که در رالی، NC زندگی می‌کنید، اخباری را به شما نشان می‌دهد که احساس می‌کنند مربوط به رالی، NC است. مرور ناشناس باعث می‌شود یک وب‌سایت از برخی تکنیک‌های هدف‌یابی تبلیغاتی استفاده نکند، اما تضمینی ۱۰۰٪ نیست.

پراکسی تحریف کننده

یک سرور پراکسی تحریف کننده یک آدرس IP نادرست را برای شما ارسال می کند در حالی که خود را به عنوان یک پروکسی شناسایی می کند. این کار اهدافی مشابه پروکسی ناشناس دارد، اما با ارسال یک آدرس IP نادرست، می‌توانید به نظر برسید که از مکان دیگری هستید تا محدودیت‌های محتوا را دور بزنید.

پروکسی با ناشناس بودن بالا

سرورهای پراکسی با ناشناس بودن بالا به طور دوره ای آدرس IP را که به وب سرور ارائه می کنند تغییر می دهند و پیگیری ترافیک متعلق به چه کسی را بسیار دشوار می کند. پراکسی های با ناشناس بودن بالا، مانند شبکه TOR، خصوصی ترین و امن ترین راه برای خواندن اینترنت است.

سرورهای پروکسی این روزها با مناقشات پیرامون بی طرفی و سانسور شبکه، موضوع داغی در اخبار هستند. با حذف حفاظت های بی طرفی شبکه در ایالات متحده، ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) اکنون می توانند پهنای باند و ترافیک اینترنت شما را کنترل کنند. ISP ها به طور بالقوه می توانند به شما بگویند که چه سایت هایی را می توانید ببینید و چه سایت هایی را نمی توانید ببینید. در حالی که مقدار زیادی عدم قطعیت وجود دارد

با توجه به آنچه قرار است با بی طرفی Net اتفاق بیفتد، این امکان وجود دارد که سرورهای پروکسی توانایی کار در اطراف محدودیت های ISP را فراهم کنند.

پروکسی چیست

سرور های پروکسی درست مانند سرور های وی پی ان عمل می کنند و تفاوت های کمی دارند

تقاوت VPN و پروکسی

تفاوت VPN و Proxy چیست ؟

VPN ها و سرورهای پروکسی هر دو از هویت کاربر محافظت می کنند . ابزار عالی برای دسترسی ایمن به محتوا هستند. از آنجایی که هر دوی این خدمات می توانند کار را انجام دهند، مردم تمایل دارند در مورد آنها به جای هم صحبت کنند. با این حال، یکی از حریم خصوصی شما محافظت می کند، و دیگری نه. پروکسی در مقابل VPN – تفاوت آنها چگونه است؟

پروکسی و VPN آدرس IP شما را با تغییر مسیر ترافیک اینترنت شما از طریق یک سرور راه دور پنهان می کنند. اما یک پروکسی فقط با یک برنامه یا سرویس کار می کند، در حالی که VPN تمام ترافیک اینترنت شما را ایمن می کند و برای امنیت و حریم خصوصی بیشتر آن را رمزگذاری می کند.

مانند یک پروکسی، یک VPN آدرس IP شما را هنگامی که برای اولین بار به سرور متصل می شوید پنهان می کند و آن را با آدرس IP ارائه دهنده VPN جایگزین می کند. با این حال، فقط یک VPN داده های اینترنت شما را از طریق یک تونل رمزگذاری شده هدایت می کند و فعالیت آنلاین شما را خصوصی نگه می دارد.

یک پروکسی برای مرور اینترنت مناسب است، اما سطح امنیت و ویژگی های پیشرفته ای که VPN ارائه می دهد را به شما نمی دهد.

مقایسه فرآیند VPN در مقابل پروکسی

سرورهای پروکسی به عنوان رله بین وب سایتی که بازدید می کنید و دستگاه شما عمل می کنند. ترافیک شما از طریق یک واسطه انجام می شود، یک ماشین راه دور که برای اتصال شما به سرور میزبان استفاده می شود. سرور پروکسی وب آدرس IP اصلی شما را پنهان می کند تا وب سایت IP پروکسی را ببیند (در برخی موارد از رایانه های سایر کاربران پراکسی برای این کار استفاده می شود). با این حال، پراکسی ها فقط در سطح برنامه کار می کنند، به این معنی که فقط ترافیکی را که از یک برنامه واحدی که پراکسی خود را با آن تنظیم کرده اید تغییر مسیر می دهد. آنها همچنین ترافیک شما را رمزگذاری نمی کنند.

سه نوع اصلی پروکسی چیست؟(این پروکسی ها بیشتر در داخل کشور استفاده می شوند)

پراکسی های HTTP – این پروکسی ها فقط به صفحات وب پاسخ می دهند. اگر مرورگر خود را با یک سرور پراکسی HTTP راه اندازی کنید، تمام ترافیک مرورگر شما از طریق آن تغییر مسیر می دهد.

پراکسی های SOCKS – این پروکسی ها محدود به ترافیک وب نیستند. اما هنوز فقط در سطح برنامه کار می کنند. اگرچه آنها می توانند انواع ترافیک را مدیریت کنند. اما معمولاً از پراکسی های HTTP کندتر هستند. زیرا محبوبیت بیشتری دارند و اغلب بار بیشتری دارند.

پراکسی های شفاف – این ها نوع متفاوتی از پروکسی هستند زیرا کاربران آنها معمولا از وجود آنها بی اطلاع هستند. این پروکسی‌ها را می‌توان توسط کارفرمایان یا والدینی که می‌خواهند بر فعالیت آنلاین کاربران نظارت کرده و دسترسی به وب‌سایت‌های خاص را مسدود کنند، راه‌اندازی کنند. هتل ها و کافه ها از آنها برای احراز هویت کاربران در وای فای عمومی استفاده می کنند . شرکت ها یا کاربران خانگی نیز ممکن است آنها را برای صرفه جویی در پهنای باند تنظیم کنند

مهم:

برخی از سرویس ها پروکسی های خصوصی را نیز ارائه می دهند، اما اینها مانند VPN خصوصی نیستند. در عوض، آنها یک آدرس IP واحد را به کاربر ارائه می دهند که فقط آنها می توانند از آن استفاده کنند. از این نظر، تضمین می کند که کاربر به راحتی قابل ردیابی است، اما داشتن یک آدرس IP اختصاصی مجزا می تواند مزایای خاص خود را داشته باشد. حالا اینکه تفاوت وی پی ان با پروکسی چیست را در زیر بیشتر متوجه می شوید!.

شبکه خصوصی مجازی یا همان VPN چیست و چگونه کار می کند؟

مانند یک پروکسی، یک VPN همچنین ترافیک اینترنت شما را از طریق یک سرور راه دور تغییر مسیر می دهد.  آدرس IP شما را پنهان می کند تا وب سایت ها نتوانند IP یا مکان اصلی شما را ببینند . با این حال، در سطح سیستم عامل کار می کند. به این معنی که تمام ترافیک شما را تغییر مسیر می دهد. خواه از مرورگر شما باشد یا یک برنامه پس زمینه.

یک سرویس گیرنده VPN همچنین ترافیک شما را بین اینترنت و دستگاه شما رمزگذاری می کند. این بدان معناست که ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) که بر فعالیت اینترنتی شما نظارت می‌کند . داده‌های مربوط به شما را جمع‌آوری می‌کند.  دیگر نمی‌تواند آنچه را که به صورت آنلاین انجام می‌دهید، ببیند . فقط به این معنی که به یک سرور VPN متصل هستید. این رمزگذاری همچنین به جلوگیری از هک کمک می کند و از شما در برابر نظارت دولتی، ردیابی وب‌سایت و هرگونه جاسوسی یا هکری که ممکن است سعی در رهگیری دستگاه شما داشته باشد، محافظت می‌کند. VPN حریم خصوصی و امنیت آنلاین را افزایش می دهد.

پروکسی چیست

پروکسی و وی پی ان تفاوت هایی دارند

سوالات متداول: سرورهای پروکسی

تعریف سرور پروکسی

سرور پروکسی یک سرور واسطه است که شبکه ها یا سرویس های مختلف را از هم جدا می کند.

پروکسی سرور برای چه مواردی استفاده می شود؟

یک سرور پروکسی برای اهداف مختلفی از جمله عملکرد، امنیت و حفظ حریم خصوصی استفاده می شود. با یک پروکسی، می‌توانید استفاده از اینترنت کارمندان را کنترل کنید، در پهنای باند برای اتصال سریع‌تر صرفه‌جویی کنید، تعادل بار بین سرویس‌ها و دسترسی به منابع مسدود شده را داشته باشید.

آیا VPN یک پروکسی است؟

شبکه های خصوصی مجازی (VPN) یک پیاده سازی خاص از یک سرور پروکسی هستند. در حالی که یک پروکسی مستقل ترافیک شبکه را کنترل می کند، یک VPN با رمزگذاری اضافی داده های ارسال شده فراتر از آن است. در پست خواهر ما درباره Proxy Vs VPN بیشتر بخوانید.

نمونه ای از سرور پروکسی چیست؟

انواع مختلفی از پراکسی ها وجود دارد، به عنوان مثال، شبکه TOR یک پروکسی است که اجازه می دهد تا حد زیادی از حریم خصوصی و ناشناس بودن هنگام مرور اینترنت استفاده کنید.

مزایای سرور پروکسی چیست؟

کنترل و نظارت بر استفاده از اینترنت کارکنان
صرفه جویی در پهنای باند و بهبود سرعت
با پنهان کردن آدرس IP و سایر اطلاعات شناسایی شخصی، مزایای حفظ حریم خصوصی را اضافه کرد
بهبود امنیت با رمزگذاری درخواست های وب
دسترسی به منابع مسدود شده، دور زدن محدودیت های اعمال شده توسط شرکت ها یا دولت ها