علائم هک شدن گوشی + بررسی 9 علامت مهم که با دیدن آن ها قطعا هک شده اید!😵
روت گوشی اندروید
روت گوشی اندروید – روش ها، برنامه های روت کردن و آنروت کردن،مزایا و معایب🔧
اکتبر 4, 2022
هک واتساپ با شماره
هک واتساپ با شماره + معرفی نرم افزار و آموزش نصب آن
اکتبر 16, 2022

علائم هک شدن گوشی + بررسی 9 علامت مهم که با دیدن آن ها قطعا هک شده اید!😵

علائم هک شدن گوشی

علائم هک شدن گوشی

نشانه ها یا علائم هک شدن گوشی چیست ؟ از کجا بفهمیم گوشی ما هک شده ؟ همانطور که می دانید در سال های اخیر افراد زیادی هک شدند!. این هک ها بیشتر در گوشی های هوشمند انجام می شود. به این دلیل که گوشی های هوشمند غنی از اطلاعاتی هستند که می توانید به راحتی از ان ها استفاده کنید. مشخص است که هکر با توجه به حجم اطلاعات ترجیح می دهد شانس هک کردن خود را در این بخش امتحان کند.

حال اگر شما هم احساس می کنید مورد حمله ی هکرها قرار گرفته اید . این مقاله حتما به شما کمک خواهد کرد تا با علائم هک گوشی اشنا و مطمئن شوید که آیا هک شده اید یا نه .

چگونه بفهمیم گوشی شما هک شده است؟

آیا ممکن است مجرمان سایبری در حال حاضر به حساب بانکی شما نفوذ کرده یا هویت شما را سرقت کنند؟ .در اینجا نحوه فهمیدن اینکه آیا تلفن شما مورد حمله قرار گرفته است آورده شده است.

اگر فکر می کنید به اندازه کافی دلیلی وجود ندارد که هک شوید یا هدف هکر نیستید که یک مجرم سایبری بتواند گوشی شما را هک کند اشتباه می کنید!. در سال 2019، مرکز شکایات جرایم اینترنتی FBI (IC3) هر روز به طور متوسط ​​نزدیک به 1300 شکایت دریافت کرد . این بخش گزارش داد که افراد و مشاغل بیش از 3.5 میلیارد دلار به دلیل حملات سایبری از دست داده اند. بین کلاهبرداری‌های کروناویروس و وابستگی فزاینده ما به خرید اینترنتی، سال 2021 نوید می‌دهد که آسیب‌های بیشتری نیز به همراه داشته باشد.

بنابراین، چگونه می توانید متوجه شوید که گوشی شما هک شده است؟

برای استعلام هک گوشی تعدادی نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما هک شده اید یا در شرف هک شدن هستید. برای افراد کاملاً حیاتی است که در مورد این علائم هک شدن گوشی آگاه و هوشیار بمانند. از دیدگاه هکرها، تلفن های ما گنجینه ای از داده ها هستند.

جورج والر، مدیر عامل شرکت‌های امنیت سایبری BlockSafe Technologies و StrikeForce Technologies توضیح می‌دهد.: «تلفن‌ها و رایانه‌های ما دو وسیله ارتباطی اصلی هستند. که ما هر روز از آن استفاده می‌کنیم. بنابراین، اگر شخصی تلفن شما را هک کند، به اطلاعات زیر دسترسی خواهد داشت.: آدرس ایمیل و شماره تلفن (از لیست مخاطبین شما)، تصاویر، فیلم ها، اسناد و پیام های متنی. علاوه بر این، او هشدار می دهد که هکرها می توانند هر ضربه ای را که روی صفحه کلید گوشی تایپ می کنید، نظارت کنند.

این بدان معناست که آنها می توانند رمز عبور، اطلاعات شخصی، اطلاعات کارت اعتباری و اطلاعات بانکی را داشته باشند.  همچنین می توانند هر گونه اطلاعات شرکتی را سرقت کنند. به همان اندازه که به نظر می رسد ترسناک و خطرناک است. در اینجا چیزی است که برای محافظت از خود، امور مالی و موارد دیگر باید بدانید.

علائم هک شدن گوشی

بین عملکرد ضعیف و هشدارها و متن های مرموز، چندین علامت هشدار وجود دارد که نشان می دهد شما مورد حمله قرار گرفته اید. برخی از آنها ظریف و وسوسه انگیز هستند که نادیده گرفته شوند. اما به نفع شماست که همه آنها را در اسرع وقت بررسی کنید.

1-باتری شما به سرعت خالی می شود

تیم لینچ، دکترا، رئیس Psychsoftpc.com می‌گوید: اگر متوجه شدید که باتری تلفن شما هر چقدر هم که آن را شارژ کرده‌اید به سرعت از بین می‌رود، این می‌تواند نشانه‌ای از هک شدن آیفون یا اندروید شما باشد. او می‌گوید: «جاسوس‌افزار تلفن همیشه روشن است. بنابراین انرژی زیادی مصرف می‌کند و باتری شما را در این فرآیند تخلیه می‌کند. “اگر به طور مداوم از دست دادن شارژ را تجربه می کنید، ممکن است هک شده باشید.” ممکن است هک نشده اید و هنوز هم این اتفاق می افتد.این یکی از نشانه هایی است که شما به یک تلفن همراه جدید نیاز دارید.

2-گوشی داغ!

ری والش، کارشناس حریم خصوصی دیجیتال، خاطرنشان می‌کند: «همچنین با کاهش سریع‌تر شارژ تلفن، احساس گرم شدن دستگاه حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌شود، نشانه احتمالی هک است .که داده‌های اینترنت سریع‌تر از حد معمول مصرف می‌شود».  «اگر مصرف‌کنندگان متوجه شوند که از محدودیت‌های داده خود تجاوز می‌کنند، ممکن است شخصی در جلسات آنها «پیگ‌بک» کند.»

3-شما عملکرد کلی ضعیفی را تجربه می کنید

آیا تلفن شما به طور ناگهانی صفحات را بسیار کندتر بارگیری می کند یا دائماً از کار می افتد؟ .اول، سعی کنید آن را خاموش کنید.رابرت سیسیلیو، کارشناس امنیتی، مدیر عامل Safr.Me توصیه هایی می کند .: “تلفن هایی که هک شده اند اغلب به درستی خاموش نمی شوند. یا هرگز خاموش نمی شوند، حتی اگر شما به هر طریقی بخواهید این کار را انجام دهید.” به هر حال، تلفن شما تنها دستگاهی نیست که در معرض خطر است. مطمئن باشید چیزهای روزمره بیشتری وجود دارد که نمی دانستید ممکن است هک شوند.

همچنین، توجه داشته باشید که آیا زمان بندی در سایر عملکردها در iPhone یا Android شما خاموش به نظر می رسد. الکسیس مور، نویسنده کتاب Surviving a Cyberstalker می‌گوید: «تأخیر در ارسال و دریافت پیامک، برقراری تماس‌های تلفنی، بررسی پست‌های صوتی – همه این موارد نباید خیلی طول بکشد. اما در صورت وقوع و زمانی که یک هک تلفن رخ داده باشد، این اتفاق خواهد افتاد. این‌ها ساده‌ترین و در عین حال سخت‌ترین امروز در عصر سایبری هستند. زیرا همه عجله می‌کنند و چندوظیفه‌ای را انجام می‌دهند و به اندازه کافی برای کشف این جزئیات ظریف توجه کافی ندارند.»

علائم هک شدن گوشی

در صورت دیدن هر یک از علائم هک شدن گوشی باید سریعا اقدام کنید

4-یک جهش کلی در استفاده از داده وجود دارد

از برنامه ای مانند Data Usage (در دسترس برای Android و iOS) برای نظارت بر میزان ارسال داده از دستگاه شما استفاده کنید. آلن ان. باکستون، کارشناس ارشد پزشکی قانونی در Secure Forensics می‌گوید: «به دنبال ناهنجاری‌ها یا دوره‌های بسیار زیاد بارگذاری باشید. «بیشتر کاربران در فعالیت های ماهانه خود نسبتاً ثابت هستند. افزایش یا افزایش زیاد در داده‌های آپلود شده که بدون توضیح در دنیای واقعی ادامه می‌یابد، می‌تواند نشان‌دهنده نصب نظارت باشد.»

5-تماس ها یا پیامک هایی را پیدا می کنید که خودتان برقرار یا ارسال نکرده اید!

راب وبر، کارشناس موبایل، مدیر عامل و موسس MoneySavingPro.com، توضیح می‌دهد: «همچنین ممکن است متوجه تماس‌ها و پیام‌هایی شوید که به شماره‌هایی در فهرست مخاطبین خود ارسال نکرده‌اید. اطمینان حاصل کنید که این فعالیت را از نزدیک زیر نظر دارید.زیرا برخی از این شماره‌ها می‌توانند شماره‌هایی با نرخ برتر باشند که بدافزار تلفن شما را مجبور به تماس با آن‌ها می‌کند . تمام عواید آن در جیب شخصی که تلفن شما را به خطر انداخته است، فرو می‌رود. همچنین باید مراقب هرزنامه های تقویم آیفون باشید.

در مورد علائم هک شدن گوشی پلیس فتا بیشتر به همین مورد اشاره دارد. یعنی بیشتر افرادی که در ایران مشغول هک کردن افراد هستند خودشان را با استفاده از تماس های تلفنی و یا پیامک های بی مورد نشان می دهند. بنابراین در ایران باید به این مسئله توجه داشته باشید. دقت کنید که استفاده کردن از روش های امنیتی در این مورد کاربرد زیادی ندارد. به این دلیل که تماس ها و پیامک ها برقرار می شوند. اما این شما هستید که باید در مورد آن ها دقت بیشتری داشته باشید. نرم افزار های امنیتی تا حد کمی می توانند کار امنیتی را در این موارد انجام دهند.

6-پاپ آپ های اسپم (بی  ربط و زیاد) دریافت می کنید

شرکت امنیتی وبر خاطرنشان می کند که نشانه یک گوشی هوشمند در معرض خطر، پاپ آپ های اسپم یا محافظ های صفحه نمایش عجیب و غریب است. اگرچه همه پاپ‌آپ‌ها نشان نمی‌دهند که گوشی شما نفوذ کرده است.اما تعداد فزاینده‌ای از پنجره‌های بازشو می‌تواند نشانه‌ای از آلوده شدن گوشی شما به نوعی بدافزار به نام adware باشد. که دستگاه‌ها را مجبور می‌کند تا سایت‌های خاصی را که درایو هستند مشاهده کنند.

شما باید یاد بگیرید که چگونه کوکی‌های گوشی خود را پاک کنید تا هکرها نتوانند اطلاعات خصوصی شما را به دست آورند و پنجره‌های پاپ آپی را که ممکن است مشاهده کنید دستکاری کنند.

7-برنامه های جدید روی صفحه نمایش شما ظاهر می شوند

مراقب برنامه های جدیدی باشید که روی صفحه نمایش یا در تنظیمات آیفون شما ظاهر می شوند. والش توصیه می‌کند: «همیشه بررسی کنید که کدام برنامه‌ها در حال اجرا هستند. اگر چیزی ناخوشایند به نظر می‌رسد، بررسی کنید که آیا برنامه‌ای که باتری را خالی می‌کند حاوی بدافزار یا سایر سوءاستفاده‌های مخرب است یا خیر». به علاوه، اگر این برنامه‌ها روی گوشی شما هستند، ممکن است شخصی از شما جاسوسی کند.

8-متوجه فعالیت غیرعادی در حساب های خود می شوید

متیو وودلی از بازاریابی دیجیتال Woodley هشدار می دهد که رفتار عجیب در جیمیل یا iCloud شما یک نشانه بسیار رایج از یک هک مخرب است و خطر بسیار جدی برای داده های شما ایجاد می کند. هر دوی این سرویس‌ها اطلاعات زیادی در مورد شما مانند رمز عبور، عکس‌ها، مکان فعلی، پیام‌ها و تماس‌ها نگه می‌دارند. مجرمان سایبری عکس های شما را برای باج نگه می دارند و احتمالاً آدرس ایمیل شما پشتیبان هر حساب آنلاینی است که دارید. وودلی می‌گوید: “با اطلاعات کافی در ایمیل شما، سرقت هویت شما آسان خواهد بود.”

بنابراین، چه چیزی به عنوان رفتار عجیب و غریب واجد شرایط است؟ مراقب ایمیل‌های مربوط به بازنشانی گذرواژه‌هایی باشید که انجام نداده‌اید، یا پیام‌های امنیتی که به شما اطلاع می‌دهند با استفاده از یک دستگاه جدید به ایمیل یا حساب رسانه‌های اجتماعی شما دسترسی پیدا کرده‌اید، یا ایمیل‌های تأییدی که می‌گویند در حساب‌های جدیدی ثبت نام کرده‌اید که با آن‌ها آشنا نیستید. وبر می گوید. اینها همه نشانه هایی هستند که آیفون یا اندروید شما هک شده است. آیا می دانستید که هکرها همچنین می توانند از آموزش مجازی برای سرقت اطلاعات شما استفاده کنند؟

9-شما سیگنال خود را از دست داده اید

این یک ترسناک است. یک پیام متنی یا یک اعلان ایمیل از اپراتور تلفن همراه خود درباره تغییر حسابی که انجام نداده‌اید دریافت می‌کنید و 30 دقیقه بعد، تلفن همراه شما حتی پس از راه‌اندازی مجدد سیگنالی ندارد. همچنین نمی توانید وارد ایمیل خود شوید و حساب بانکی خود را مسدود کرده اید.

Kayne McGladrey، مدیر امنیت و فناوری اطلاعات در Pensar Development توضیح می‌دهد: «این حمله انتقال شماره نامیده می‌شود، و در برابر اندروید و آیفون در تمام اپراتورهای تلفن همراه مؤثر است. «اگر فکر می‌کنید قربانی یک حمله انتقال شماره هستید، باید فوراً با پلیس تماس بگیرید و به آن‌ها اطلاع دهید که شماره موبایل شما منتقل شده است و شما قربانی سرقت هویت شده‌اید. البته باید با ارائه‌دهنده تلفن همراه خود تماس بگیرید و ممکن است لازم باشد گزارش پلیس را به آنها نشان دهید تا ثابت کنید قربانی سرقت هویت هستید.

 

 

📜📜📜📜📜📜بیشتر بخوانید : بعد از مطمئن شدن از هک اکنون وقت آن است که درباره ی 👈👈👈رفع هک گوشی 👉👉👉اندروید یا آیفون خود بدانید.

 

 

علائم هک شدن گوشی سامسونگ

البته باید بدانید که علائم هک شدن گوشی سامسونگ با سایر گوشی ها تفاوت های زیادی ندارد. اما برای این که در ایران بسیاری از افراد از گوشی خهای هوشمند سامسونگ استفاده می کنند، شایع ترین انواع هک در مورد گوشی های سامسونگ را به صورت اختصاصی بررسی می کنیم.

به گفته شرکت سامسونگ، پنج نشانه وجود دارد که می تواند یک گوشی هوشمند هک شده را نشان دهد:

5. تبلیغات پاپ آپ را بررسی کنید

هنگام استفاده از برنامه ها یا مرور اینترنت، از کلیک کردن یا انتخاب تبلیغات پاپ آپ خودداری کنید. سامسونگ پیشنهاد می‌کند از مسدودکننده‌های تبلیغات در برنامه اینترنت سامسونگ استفاده کنید و برنامه‌های شخص ثالث را با تبلیغات پاپ‌آپ مزاحم حذف کنید.

4. پیام هایی که نفرستاده اید یا تماس هایی که برقرار نکرده اید را بررسی کنید

به برنامه تلفن یا برنامه پیام‌ها بروید و تماس‌ها و پیام‌های خروجی اخیر خود را بررسی کنید. یک هکر ممکن است بدون اینکه شما بدانید، بدافزار یا پیام های مخرب دیگری را برای دوستان و خانواده شما ارسال کرده باشد.

3. برنامه هایی را که نمی شناسید بررسی کنید

به ویژه به برنامه های مشکوکی که دانلود نکرده اید توجه کنید. در گوشی های سامسونگ این یکی از نشانه های هک گوشی است.  این برنامه ها را با فشار دادن و نگه داشتن نماد برنامه حذف کنید و سپس روی Uninstall ضربه بزنید.

2. استفاده از داده حجم بالا (ترافیک اینترنتی)را بررسی کنید

هنگامی که گوشی شما هک می شود، هکر در تلاش است تا داده ها را از تلفن شما استخراج کند. این یکی از مهمترین علائم هک گوشی است. به این معنی که برای انتقال آن داده ها به اتصال نیاز دارد. به تنظیمات بروید سپس روی Connections ضربه بزنید. سامسونگ می گوید استفاده از داده را انتخاب کنید و سپس مقدار فعلی داده های موجود خود را بررسی کنید.

علائم هک شدن گوشی

نشانه هایی که از علائم هک شدن گوشی به شما گفته می شود کارهایی است که به هیچ عنوان نباید انجام دهید!

1. علائم تخلیه باتری را بررسی کنید

در مسیر شماره دو، بدافزار می تواند مقدار زیادی باتری را از دستگاه شما تخلیه کند. ببینید آیا باتری شما خیلی سریع در حال اتمام است یا اینکه نیاز به شارژ مکرر گوشی خود دارید.

چگونه عیب یابی گلکسی هک شده سامسونگ را انجام دهیم؟

4. برنامه ها را در حالت ایمن حذف نصب کنید

در حالت ایمن، تلفن شما هیچ برنامه شخص ثالثی را اجرا نمی کند و بنابراین می توانید با خیال راحت هر برنامه مشکوک یا مشکلی را حذف نصب کنید.

ابتدا دستگاه خود را با خاموش کردن کامل آن وارد حالت Safe Mode کنید، سپس گوشی را دوباره روشن کنید. وقتی آرم سامسونگ ظاهر شد، کلید کاهش صدا را فشار داده و نگه دارید. حالت ایمن باید در گوشه سمت چپ پایین صفحه نمایش داده شود. اگر ظاهر نشد، مراحل را تکرار کنید.

تنظیمات را باز کنید سپس روی Apps ضربه بزنید. ادامه دهید و لیست برنامه‌هایی را که دارای حروف سیاه یا تصادفی برای نامی که نمی‌شناسید یا برنامه‌هایی که مشکل‌دار تشخیص داده‌اید، بررسی کنید. آن برنامه ها را حذف نصب کنید.برای خروج از حالت ایمن، کافی است گوشی خود را مانند حالت عادی ریستارت کنید و به طور معمول ریبوت می شود.

3. از ضد بدافزار موجود در دستگاه خود استفاده کنید

بسیاری از گوشی‌های هوشمند گلکسی دارای محافظت ضد بدافزار هستند.اما برای استفاده از آن باید آن را روشن کنید. تنظیمات > مراقبت از باتری و دستگاه (یا مراقبت از دستگاه) > حفاظت از دستگاه (یا امنیت) > روشن کردن را باز کنید. برخی از تلفن‌ها ممکن است یک پیام اضافی داشته باشند، بنابراین کافی است آن‌ها را کامل کرده و روی روشن کردن ضربه بزنید.

اکنون تلفن شما باید به‌طور خودکار برای بدافزار نظارت داشته باشد و می‌توانید با ضربه زدن روی Scan phone هنگامی که در صفحه محافظت از دستگاه هستید، اسکن دستی را انجام دهید.

2. بازنشانی داده های کارخانه را انجام دهید

اگر گوشی شما هنوز به حالت عادی برنگشته است، سامسونگ پیشنهاد می‌کند بازنشانی کارخانه‌ای انجام دهید تا همه برنامه‌های نصب شده از گوشی حذف شوند. این شامل تمام داده‌های شما نیز می‌شود، بنابراین باید از آن‌ها به طور جداگانه نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر از کل تلفن خود، از جمله برنامه‌ها، نسخه پشتیبان تهیه کنید، ممکن است برنامه‌های مشکوک را هنگام بازیابی گوشی خود بازگردانید.

1. با کارشناسان تماس بگیرید

برای رفع مشکل به یک مرکز خدمات سامسونگ مراجعه کنید یا یک سرویس تعمیر آنلاین از طریق وب سایت آنها برنامه ریزی کنید.

راه هایی برای هک شدن گوشی شما

اکنون که می دانید چگونه بفهمید تلفن شما هک شده است، احتمالاً از خود می پرسید که چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد. تعدادی از نقاط ورودی وجود دارد که کاربران بدون شک آیفون به آنها حساس هستند. مراقب باشید از این فعالیت‌هایی که می‌توانند شما را برای حمله باز کنند اجتناب کنید.

شما روی یک لینک ناشناس در یک متن کلیک کردید

فیشینگ کلاهبرداری است که در آن کاربر فریب داده می شود .تا اطلاعات محرمانه را فاش کند. پس اگر دیدید که اطلاعات محرمانه شما جایی دیگر دیده شده است یکی از علائم هک شدن گوشی است که دیگر کار از کار گذشته!.این می تواند متنی باشد که ادعا می کند از طرف مادر، دوست یا کسی که می شناسید از شما می خواهد که شاید یک فایل pdf یا یک عکس را باز کنید. به محض باز شدن، یک تروجان تعبیه شده در فایل کل سیستم شما را خراب می کند .یا به آنها اجازه می دهید تا فایل های شما را بدزدند.”

والر خاطرنشان می کند که یک پیگیری رایج برای هک اولیه می تواند پیامی از طرف یک ناشناس باشد که درخواست پول می کند و بیان می کند که آنها تصاویر و پیام هایی را که از تلفن شما دزدیده اند منتشر می کنند. برای محافظت از خود در برابر چنین حمله ای، هرگز روی پیوند یا پیوست مشکوک کلیک نکنید، مگر اینکه مطمئن باشید از منبع قابل اعتمادی آمده است. اگر شک دارید، آن را حذف کنید. به هر حال، در اینجا تفاوت بین فیشینگ، smishing و vishing وجود دارد.

شما از یک ایستگاه شارژ عمومی استفاده کردید

وقتی خارج از خانه هستید، از استفاده از درگاه USB خودداری کنید و فقط از درگاه شارژ AC برای شارژ کردن گوشی خود استفاده کنید. هکرها توانسته اند مینی کامپیوترها و بدافزارها را در داخل شارژرهای عمومی و حتی کابل های USB عمومی پنهان کنند. Eze می گوید: «ایستگاه های شارژ مخرب از این واقعیت استفاده می کنند که USB هم برای انتقال فایل ها و هم برای شارژ استفاده می شود. برخی از هکرها می‌توانند هر ضربه کلید شما را در حالی که به برق متصل هستند نظارت کنند. بنابراین فکر می‌کنید در حالی که هک می‌شوید در حال شارژ هستید. بنابراین عجله نکنید تا گوشی خود را به هر پریز برقی که می بینید وصل کنید. اینها مکان هایی هستند که هرگز نباید گوشی خود را شارژ کنید.

شما یک برنامه مخرب دانلود کردید

الکس همرستون، سرپرست GRC در TrustedSec می‌گوید.: «این در حال تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ‌تر برای مصرف‌کنندگان است. زیرا مجرمان بدافزارهای تلفن همراه یا قابلیت‌های مخرب را در داخل برنامه‌هایی که قانونی به نظر می‌رسند. یا حتی ممکن است برخی از خدمات قانونی مانند یک بازی موبایل را انجام دهند، پنهان می‌کنند. «Google Play به احتمال زیاد دارای برنامه‌های آلوده تری نسبت به اپ استور اپل است. زیرا گوگل این برنامه‌ها را بررسی نمی‌کند.»

تلفن شما در ملاء عام بدون قفل صفحه رها شده است

گری دیویس، مدیر امنیت مشتری در مک‌آفی، از دستگاه خود در ملاء عام درخواست می‌کند. او هشدار می دهد: «در حالی که بسیاری از تهدیدها به صورت آنلاین وجود دارند، شما همچنان باید از تهدیدات دنیای واقعی آگاه باشید. مانند زمانی که دستگاه شما را می گیرد در حالی که شما به آن نگاه نمی کنید. «هنگامی که در معرض دید عموم هستید، گوشی هوشمند خود را روی خود یا در معرض دید قرار دهید. اگر گزینه «مشاهده تلفن» دارید، آن را خاموش کنید.

این تنظیم به دستگاه‌های اطراف اجازه می‌دهد تا تلفن شما را ببینند و با آن تبادل اطلاعات کنند. همچنین، به یاد داشته باشید که رمز عبور یا اطلاعات ورود به سیستم را برای برنامه های بانکی و سایر حساب های حساس ذخیره نکنید. اگر یک هکر به دستگاه شما دسترسی پیدا کند، نمی‌خواهید که بتواند به‌طور خودکار به عنوان شما وارد سیستم شود.»

دقت داشته باشید که پیشگیری کردن بهتر از این است که به دنبال علائم هک شدن گوشی بگردید!.

گذرواژه یا پسورد امنی تنظیم نکرده اید

به گفته توماس رید، مدیر مک و موبایل Malwarebytes، بهداشت نامناسب رمز عبور می تواند مشکل بزرگی باشد. «اگر حساب iCloud شخصی هک شود، هکر می‌تواند ببیند همه دستگاه‌های او کجا هستند. تمام داده‌های ذخیره‌شده‌اش در iCloud را ببیند، دستگاه‌هایش را از طریق ویژگی‌های ضد سرقت قفل کند، و غیره.

این نوع چیزها معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد دوباره استفاده کند. یک رمز عبور در چندین سایت و یکی از آن سایت ها به خطر افتاده است. بهترین راه برای جلوگیری از آن استفاده از انواع رمزهای عبور منحصربه‌فرد در هر سایتی است که در یک مدیریت رمز عبور ذخیره می‌شوند . امکان احراز هویت دو مرحله‌ای در هر حساب ممکن است. FYI، اینها اشتباهاتی هستند که هکرها امیدوارند که شما مرتکب شوید.

شما از وای فای رایگان استفاده کرده اید

وای فای رایگان و ناامن در کافی شاپ محلی شما برای شما و هکرها راحت است. وودلی می‌گوید: «متاسفانه، جاسوسی از هر کاری که شما در آنجا انجام می‌دهید برای کسی آسان است. «اگر می‌خواهید از وای‌فای ناامن استفاده کنید، بهترین راه این است که از سرویس VPN (شبکه خصوصی مجازی) برای ایمن نگه داشتن اتصال خود استفاده کنید. اینها ارزان هستند و شما را ایمن نگه می دارند. اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، مطمئن شوید که هرگز وارد وب‌سایت بانکی نمی‌شوید .همچنین سعی کنید از ایمیل خود نیز دوری کنید.

اگر می خواهید ایمیل خود را بررسی کنید، همیشه نوار آدرس را تماشا کنید. آیا وب سایت درست است؟ وب‌سایت باید به جای «http://» بگوید «https://» زیرا «s» اضافه شده نشان‌دهنده اتصال امن است. همچنین باید یک علامت قفل سبز در کنار URL وجود داشته باشد. اگر آن شاخص‌های اتصال امن را ندارید، هیچ یک از اطلاعات ورود به سیستم خود را وارد نکنید.»

علائم هک شدن دوربین گوشی

چگونه بفهمیم دوربین گوشی شما هک شده است؟

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا دوربین گوشی شما هک شده است، استفاده از خود دوربین است. سپس دوربین خود را بزرگنمایی و کوچکنمایی کنید. اگر دوربین شما تاخیر زیادی را در انجام این کار تجربه می کند، این می تواند یکی از نشانه های آشکار هک شدن آن باشد.

البته این تنها راهی نیست که می توانید بفهمید گوشی شما هک شده است یا خیر. کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید، یا علائمی که ممکن است مشاهده کنید، که می تواند به شما بگوید که آیا گوشی شما هک شده است یا خیر.

علائم هک شدن گوشی

آیفون ها امنیت بیشتری نسبت به اندروید دارند اما باید بدانید که باز هم قابل هک هستند!

اگر گوشی شما هک شد چه باید کرد؟

اگر شک دارید که آیفون شما هک شده است، نترسید. همه چیز از دست نرفته است، و اقداماتی وجود دارد که باید فوراً برای جلوگیری از آسیب گسترده انجام دهید. مت ویلسون، مشاور ارشد امنیت اطلاعات در BTB Security، انجام این مراحل را توصیه می کند:

رمزهای عبور مهم را تغییر دهید با این حال، نکته کلیدی در اینجا این است که این کار را از دستگاهی انجام ندهید که فکر می‌کنید در معرض خطر است یا می‌توانید رمز عبور جدید خود را به افراد شرور بدهید.

احراز هویت چند عاملی را فعال کنید

در واقع، هرکس باید این کار را در حال حاضر، در هر کجا که می تواند انجام دهد، و منتظر یک دستگاه در معرض خطر نباشد. بسیاری از برنامه ها و سرویس های محبوب این امکان را می دهند (از جمله فیس بوک، گوگل و بانک های بزرگ).پس به جای گشتن به دنبال علائم هک شدن گوشی این کار را انجام دهید.

در حالی که وقتی دستگاه شما در معرض خطر قرار می‌گیرد لزوماً به شما کمک نمی‌کند، انجام این کار اکنون تأثیر آن را در صورت ضربه خوردن به دستگاه کاهش می‌دهد. مراحل در برنامه ها و دستگاه های مختلف متفاوت است. اما بهترین نقطه شروع این است که به تنظیمات یا تنظیمات برگزیده سیستم برای امنیت نگاه کنید. در آیفون، اگر از iOS 10.3 یا جدیدتر استفاده می کنید، با رفتن به تنظیمات > [نام شما] > رمز عبور و امنیت، 2FA را برای Apple ID خود فعال کنید.

از اطلاعات خود بک آپ داشته باشید و گوشی هوشمند خود را بازیابی کنید

این فرآیند به شما امکان می دهد دستگاه خود را پاک کنید، سپس داده های خود را از فضای ذخیره سازی ابری بازیابی کنید. این می تواند یک چالش باشد، اما امروز بسیار ساده تر از همیشه است. مراحل دقیق به دستگاه شما بستگی دارد، اما اپل و گوگل دستورالعمل‌های ساده و آسانی برای پشتیبان‌گیری (کار دیگری که باید به طور منظم انجام دهید!) و بازیابی آیفون یا اندروید خود را پیدا کرده‌اند.

جدا از این پروتکل های امنیتی، باید حساب های بانکی و کارت های اعتباری خود را بررسی کنید. در صورت مشاهده فعالیت مشکوک، فوراً با موسسه مالی خود تماس بگیرید. به آنها هشدار دهید تا حساب شما را قفل کنند و اقدامات لازم برای جبران ضرر خود را بیاموزید. اگر 60 روز پس از حمله گزارش شود، اکثر مؤسسات بزرگ، اتهامات جعلی را پوشش خواهند داد. در مرحله بعد، با دیگر تهدیدات برتر امنیتی موبایلی که در حال حاضر با آنها روبرو هستیم آشنا شوید.