بی اس دی (BSD) + معرفی سیستم عامل با ویژگی های شگفت انگیز+تفاوت با لینوکس🟢
شماره مجازی
شماره مجازی چیست؟ + معرفی 17 منبع برای ساخت شماره مجازی + مزایای آن🟢
دسامبر 30, 2023
هک با لینک آلوده
هک با لینک آلوده + روش های جلوگیری از این هک و فیشینگ+ روش هک با لینک🟢
ژانویه 3, 2024

بی اس دی (BSD) + معرفی سیستم عامل با ویژگی های شگفت انگیز+تفاوت با لینوکس🟢

بی اس دی (BSD) یک سیستم عامل برای کاربران خاص است!. توزیع نرم افزار برکلی (BSD) مشتق شده از سیستم عامل یونیکس بود. سیستم عامل خالص BSD به طور رسمی از سال 1977 تا 1995 پشتیبانی می‌شد. در آن زمان، چهار شکل اصلی و چندین تجدید نظر در هر کدام از آنها انجام شد. در این مقاله ما می خواهیم شما را با این نوع از سیستم عامل آشنا کنیم. در صورتی که می خواهید کاربرد های متفاوتی نسبت به ویندوز داشته باشید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سیستم عامل بی اس دی (BSD)

حتی اگر سیستم عامل اصلی BSD دیگر وجود نداشته باشد، مدل اصلی BSD در چندین تغییر ادامه دارد. اشکال بعدی BSD و هر یک از سیستم عامل های ساخته شده بر روی آن دیگر از دستورالعمل های اساسی یونیکس پیروی نمی کنند . آنها رسماً در دسته ای به نام سیستم عامل های شبه یونیکس قرار می گیرند.

سیستم عامل اصلی BSD در سال 1977 در برکلی کالیفرنیا به عنوان بخشی از پروژه یک دانشجوی دانشگاه کالیفرنیا عرضه شد. نسخه‌های اصلی به جای نسخه‌های کامل نرم‌افزار، افزودنی‌های اساسی برای سیستم عامل یونیکس بودند. بین سال های 1977 و 1980، نسخه های یک تا چهار BSD منتشر شد.

سیستم عامل های مختلف BSD به عنوان یک سیستم عامل استاندارد به خوبی کار می کنند، اما همچنین به راحتی از بین می روند. با توجه به ماهیت منبع باز BSD، چندین نسخه در توسعه موازی نگهداری شدند. در سال 1983، به روز رسانی نسخه دو BSD اولین سیستم عامل واقعی BSD بود. قبل از این نسخه، نسخه‌ها به‌روزرسانی‌ها و افزونه‌های یکی از بسیاری از نسخه‌های یونیکس بودند. نسخه دو هنوز در حال به روز رسانی است، البته نه به طور رسمی. داوطلبان سیستم عامل را با وصله ها و به روز رسانی های دوره ای حفظ می کنند.

 

📚📚📚 بیشتر بخوانید : 👈هک واتساپ 👉  را چگونه می توان انجام داد ؟

 

جزئیات مهم در مورد بی اس دی (BSD)

تلاش اصلی تیم برکلی به نسخه سه و سپس چهار رفت. انتشار نسخه سه یک انحراف بزرگ از نسخه دو بود، از این رو توسعه موازی بود. نسخه سه دوام زیادی نداشت زیرا نسخه چهار جایگزین آن شد. بین دو تجدید نظر، سیستم عامل BSD به عنوان یکی از سیستم عامل های اصلی آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده (دارپا) انتخاب شد.

توسعه در پروژه های مختلف تا دهه 80 و اوایل دهه 90 ادامه یافت. در این مدت سیستم عامل BSD رسما خود را از یونیکس جدا کرد. این به BSD اجازه داد تا به هر سمتی که می‌خواهد حرکت کند. این جدایی به شکایت از تلفن و تلگراف آمریکایی (AT&T) منجر شد زیرا آنها مالک نسخه یونیکس بودند که BSD بر اساس آن ساخته شده بود. این شکایت با پیروزی بزرگ BSD به پایان رسید.

حتی اگر پشتیبانی رسمی در سال 1995 به پایان رسید، سیستم عامل BSD از طریق چندین پروژه بر اساس آن به حیات خود ادامه می دهد. FreeBSD، NetBSD و OpenBSD در ابتدا سه نسخه بزرگ بودند، اما هر یک از این نسخه ها از آن زمان چندین نسخه دیگر را ایجاد کردند که به سیستم عملیات BSD یکی از بزرگترین مناطق پوشش هر سیستم یونیکس یا یونیکس مانند را می دهد.

نکته:

سیستم عامل های مختلف BSD به عنوان یک سیستم عامل استاندارد به خوبی کار می کنند. اما همچنین به راحتی از بین می روند. به همین دلیل، نسخه های BSD معمولاً به عنوان سیستم عامل های داخلی در نرم افزارهای جاسازی شده و رایانه های بلادرنگ استفاده می شوند. با در نظر گرفتن این سیستم های تعبیه شده در کنار سیستم عامل استاندارد کامپیوتر، BSD را به یکی از پرکاربردترین سیستم عامل ها در جهان تبدیل می کند.

7 توزیع مهم از سیستم عامل بی اس دی

1. FreeBSD

FreeBSD به سال 1993 باز می گردد. با این حال، در سال 2002، توزیع برای پاسخگویی به نیازهای محاسباتی هزاره جدید مجدداً پیکربندی شد. FreeBSD نسخه 4.4BSD-Lite است و پیشرفت های نسخه Lite2 را بسته بندی می کند. این به شما امکان دسترسی به یک مخزن حاوی 20000 بسته برای موارد مختلف را می دهد. در حال حاضر، در نسخه 12.3، FreeBSD به صراحت برای محاسبات روی پلتفرم های i386، amd64، IA-64، ARM، MIPS، PowerPC، ppc64، PC-98 و UltraSPARC در نظر گرفته شده است.

FreeBSD کاربرد خود را در عصر مدرن برای محاسبات پلت فرم جاسازی شده می یابد. در حالت ایده آل، در شبکه و استقرار سرور، ذخیره سازی، امنیت و موارد دیگر نیز استفاده می شود.

2. OpenBSD

 

OpenBSD یک پلتفرم توسعه‌دهنده محور است که به کاربران یونیکس یک راه‌حل سیستم‌عامل منبع باز و بهبود یافته در جامعه می‌دهد. آخرین نسخه OpenBSD، 7.0، برای معماری‌های پردازنده مانند i386، alpha، landisk، loongson، luna88k، OCTEON، PowerPC، PowerPC64، RISC64، sgi، socppc، SPARC، SPARC64، x86_64، Zaurus و بسیاری دیگر ایده‌آل است. پشتیبانی معماری متنوع نشان می دهد که OpenBSD محاسبات و مهندسی پیشرفته قابل حمل را ترویج می کند. از آن در امنیت سایبری، رمزگذاری، رمزنگاری و مهندسی سرور انتها به انتها استفاده می شود.

بسیاری از پایگاه‌های کد OpenBSD برای گسترش عملکردهای ویندوز و macOS استفاده می‌شوند، و توسعه‌دهندگان تاکید زیادی بر استفاده از مؤلفه‌های پایگاه کد آن برای اشکال مختلف توسعه دارند.

3. NetBSD

NetBSD یک سیستم عامل متن باز، یونیکس مانند و قابل حمل است که همه چیز را از سرورها گرفته تا پلتفرم های تعبیه شده و کنسول های بازی ویدیویی را تامین می کند. این توزیع منبع باز در زیر سرپوش کنسول ها از جمله SEGA Dreamcast اجرا می شود. مانند FreeBSD، NetBSD نیز در مهندسی سیستم ها و سیستم های تعبیه شده کاربردی است. توسعه دهندگان به چارچوب کامپایل متقابل NetBSD برای ایجاد سیستم عامل های سفارشی با استفاده از اجزای سیستم های دیگر متکی هستند.

NetBSD از دستگاه های amd64 و i386 مانند دستگاه های خانواده 64 بیتی x86 یا دستگاه های عمومی خانواده 32 بیتی x86 با پردازنده های AMD یا Intel پشتیبانی می کند. همچنین به سیستم‌های ARM مانند Raspberry Pi، PINE64، ODROID و ServerReady پاسخ می‌دهد.

 

توضیح NetBSD: سیستم یونیکس که می تواند روی هر چیزی اجرا شود

4. DragonFly BSD

DragonFly BSD یک سیستم عامل مبتنی بر منبع یونیکس و کد API است. این توزیع با ویژگی های برجسته خود، از جمله سیستم فایل HAMMER، که از آینه سازی داخلی و دسترسی تاریخی پشتیبانی می کند، به شهرت رسید. DragonFly یک هسته قدرتمند با مکانیسم های SMP کارآمد برای ارائه محاسبات تراکنشی با کارایی بالا و سمت سرور بسته بندی می کند.

پشتیبانی گسترده کاربران از VFS، کاربر، فرآیند، رشته‌بندی و ذخیره‌سازی DragonFly BSD بی‌نظیر است. DragonFly با پذیرش اخلاق BSD، به طور مستقیم به کاربران امکان دسترسی به بسیاری از برنامه‌ها را به صورت باینری و منبع می‌دهد. از طریق مشارکت جامعه، توزیع در زمان نگارش این مقاله به نسخه 6.0.1 رسیده است.

5. GhostBSD

کاربرانی که به دنبال یک سیستم عامل کاربرپسندتر مبتنی بر یونیکس هستند، باید با GhostBSD احساس راحتی کنند. این توزیع توسط FreeBSD ساخته و ارائه شده است، و برخی از اجزای عالی از TrueOS که اکنون از بین رفته است را در خود جای داده است. به عنوان یک توزیع، GhostBSD قدرت یک هسته یونیکس مانند را به شما می دهد، اما با بسته های استاندارد MATE. محیط‌های دسکتاپ با کمک GTK (KDE، GNOME، و غیره) از کاربران به یک رابط کاربری منظم استقبال می‌کنند. پس از نصب، می‌توانید مطمئن باشید که با برنامه‌ها و نرم‌افزارهای از پیش نصب‌شده، انتخاب‌های خود را خراب خواهید کرد.

GhostBSD نیازهای محاسباتی پیشرفته یونیکس و نیازهای محاسباتی عمومی اداری و خانگی را به طور یکسان تضمین می کند. این توزیع مجهز به نسخه‌های آهسته نورد است که آن را از برخی از نام‌های شناخته شده دیگر در محدوده BSD متمایز می‌کند. با وجود این واقعیت، هیچ محدودیتی از نظر ثبات یا چرخه انتشار وجود ندارد. حتی اگر در دنیای BSD مبتدی یا مبتدی هستید، مطمئن باشید، استفاده از این توزیع در مقایسه با برخی از همتایان آن بسیار آسان است.

6. MidnightBSD

 

FreeBSD تعداد بی شماری از سیستم عامل های پولی و منبع باز را در اختیار کاربران قرار داده است که یکی از آنها MidnightBSD است. MidnightBSD دارای یک دسکتاپ آماده برای استفاده با نرم افزار منبع باز مانند X.org و GCC است که تحت مجوزهای مرحله گنو منتشر شده است. محیط پیش‌فرض آشنا و تنظیمات برنامه Xfce به افراد تازه وارد BSD اجازه می‌دهد تا برای استفاده فوری وارد سیستم‌عامل شوند.

کاربران می توانند انتظار یک محیط دسکتاپ بسیار بهینه شده را داشته باشند که همچنان برای مبتدیان سیستم یونیکس ترسناک است. انجام وظایف از طریق MidnightBSD برای امنیت، مدیریت فایل، زمان‌بندی و غیره، با رابط کاربری سریع آن بسیار آسان است. کاربران همچنین می توانند انتظار طیف وسیعی از ابزارهای توسعه و استقرار سرور برای مهندسی شبکه را داشته باشند.

در چند وقت اخیر، MidnightBSD ویژگی‌های DragonFly و OpenBSD را نیز یکپارچه کرده است. MidnightBSD به کاربر می دهد این شانس برای اجرای سیستم عامل بر روی تنظیمات و پورت های بسیار سفارشی شده سیستم است. حتی با نسخه های جدیدتر FreeBSD همگام می شود.

7. NomadBSD

وقتی به سیستم عامل های منبع باز فکر می کنید نمی توانید نقش لینوکس را نفی کنید. لینوکس در بسیاری از آواتارهای توزیعی خود، راه حل های سیستم عامل مفیدی را برای موارد مختلف ارائه می دهد. با این حال، BSD به طور مداوم برتری لینوکس را به عنوان یک جایگزین منبع باز به چالش کشیده است. NomadBSD یک اسب تیره است، که ثابت می کند که ارزش افزوده ای به لیست جایگزین ها دارد.

NomadBSD یک توزیع زنده و قابل حمل شبیه یونیکس است که می توانید آن را بر روی درایوهای فلش نصب کنید و به طور مکرر برای تعمیر سیستم و بازیابی اطلاعات از آن استفاده کنید. این نه تنها برای سیستم‌های یونیکس و لینوکس بلکه برای ویندوز و macOS نیز صدق می‌کند. پایگاه کد مبتنی بر FreeBSD به NomadBSD اجازه می دهد تا به محض اتصال سخت افزار، فوراً آن را شناسایی کند. شما می توانید به راحتی از آن برای تست نرم افزار نیز استفاده کنید.

 

📚📚📚 بیشتر بخوانید : 👈هک اینستاگرام بدون نرم افزار👉

 

انتخاب بهترین توزیع منبع باز BSD

سیستم‌های BSD با هسته قدرتمند، اکوسیستم نرم‌افزار سیستم عملکردی و مجوزهای مجاز (بهترین راه‌حل برای ایستگاه‌های کاری مهندسی پیشرفته) کاربران را به خود جلب کرد.

هر یک از این سیستم‌عامل‌ها بهترین سیستم‌عامل‌های نسل کنونی منبع باز الهام گرفته از یونیکس هستند. با توجه به مجموعه ویژگی های عالی و مجوز منبع باز، آنها همیشه یک سرقت هستند، صرف نظر از اینکه چه هدفی برای آنها در نظر گرفته اید.

تفاوت بین لینوکس و BSD

اگرچه شباهت های زیادی بین لینوکس و BSD وجود دارد، اما تفاوت های فنی زیادی بین آنها وجود دارد. از نظر فنی، لینوکس یک سیستم عامل نیست. در عوض، بیشتر شبیه یک هسته است. هسته یک سیستم عامل به نام Kernel شناخته می شود. هسته نه به عنوان نرم افزار و نه سخت افزار در نظر گرفته می شود. جایی بین سخت افزار و نرم افزار قرار دارد. یک سیستم عامل در بالای یک هسته توسعه یافته است. یک هسته به کاربر مزیت منابع موجود در یک سیستم را می دهد.

 

📚📚📚 بیشتر بخوانید : هک لینوکس چگونه انجام می شود ؟

 

در زیر به تفاوت های اصلی بین لینوکس و BSD اشاره شده است:

1. سیستم عامل و هسته

از نظر فنی، لینوکس یک هسته است. توزیع لینوکس تمام نرم افزارهای مورد نیاز برای ایجاد یک سیستم عامل کامل لینوکس را گرد هم می آورد. توزیع های مختلف لینوکس مانند اوبونتو، رد هت، دبیان، مینت، آرچ و غیره در بازار موجود است. از سوی دیگر، BSD می تواند به عنوان یک سیستم عامل و یک هسته به طور همزمان عمل کند. به عنوان مثال، سیستم عامل های BSD مانند NetBSD، FreeBSD و غیره، دارای هر دو سیستم عامل و هسته هستند. و به صورت یک بسته موجود است.

نصب FreeBSD مستقیم است و هم سیستم عامل و هم هسته را فراهم می کند. اما برای نصب لینوکس ابتدا باید یک توزیع لینوکس انتخاب شود. توزیع لینوکس با استفاده از هسته لینوکس توسعه یافته است.

به طور پیش فرض، BSD یک سیستم پورت ارائه می دهد که به نصب بسته های نرم افزاری مختلف کمک می کند. تمامی بسته های نرم افزاری در سیستم پورت ها به صورت کد منبع موجود است که سیستم ها باید قبل از اجرا آن ها را کامپایل کنند. آنها همچنین به عنوان یک فرم باینری که از قبل نصب شده است در دسترس هستند.

2. تفاوت مجوز

حتی اگر بیشتر مردم اهمیت چندانی به صدور مجوز نمی‌دهند، تفاوت‌های مجوز بین لینوکس و BSD بسیار قابل توجه است.
مجوز استفاده شده توسط لینوکس، مجوز عمومی عمومی گنو است که معمولاً به عنوان GPL شناخته می شود. در این نوع مجوز، هر کسی می‌تواند ویژگی‌های مختلفی را اضافه کند یا کد منبع هسته لینوکس را مطابق با آنها تغییر دهد، اما کد منبع هسته لینوکس اصلاح‌شده باید برای استفاده عمومی منتشر شود.

از طرفی BSD مجوز خاص خود را دارد. مجوز BSD به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا ویژگی ها و مؤلفه های جدید را به توزیع های BSD یا Kernel تغییر دهند یا اضافه کنند. در مجوز BSD، توسعه دهندگان نیازی به انتشار منبع اصلاح شده خود مانند لینوکس ندارند. حتی اگر BSD منبع باز است، توسعه‌دهنده‌ای که آن را تغییر می‌دهد می‌تواند در صورت تمایل آن را به عنوان یک منبع بسته اعلام کند. آنها همچنین می توانند کد منبع را برای هر کسی منتشر کنند.

3. سازگاری و در دسترس بودن نرم افزار

عموم مردم در مورد سازگاری و محبوبیت یک سیستم عامل بر اساس سازگاری و در دسترس بودن آن تصمیم می گیرند. هر چه یک سیستم عامل با آخرین برنامه های موجود در بازار سازگارتر باشد و هر چه بیشتر در دسترس باشد، محبوبیت آن در بین عموم بیشتر خواهد شد. توسعه دهندگان لینوکس به راحتی می توانند سیستم عامل لینوکس را اصلاح یا اضافه کنند و به راحتی می توانند آن را در قالب بسته های باینری که از قبل کامپایل شده و برای نصب آماده شده اند در اختیار عموم قرار دهند.
این بسته ها را می توان با کمک yum، apt یا هر بسته منیجر دیگری نصب کرد. این امکان برای سیستم عامل لینوکس بسیار ساده تر است زیرا منبع باز است.

از سوی دیگر، این در مورد BSD دشوار است زیرا هزاران سیستم پورت برای دانلود کد منبع برنامه های مختلف در دسترس کاربران قرار دارد. این کد منبع نیز باید پس از دانلود موفقیت آمیز در سیستم توسعه دهنده کامپایل شود. این باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای توسعه دهندگان و کاربران BSD می شود که بیشتر منجر به عدم محبوبیت آن می شود.
حتی اگر BSD بسته‌های باینری را ارائه می‌کند که برای حل این مشکل از قبل مطابقت داده شده‌اند، برنامه‌های کاربردی هنوز به سختی در دسترس هستند.

4. انتخاب بین لینوکس و BSD

در میان سیستم عامل های منبع باز مبتنی بر یونیکس، لینوکس محبوب ترین است. به همین دلیل، لینوکس از پشتیبانی سخت افزاری بیشتری نسبت به BSD برخوردار است. در مورد FreeBSD، تیم توسعه ابزارهای زیادی دارد که به آنها اجازه می دهد ابزارهای خود را برای سیستم های خود ایجاد کنند. از سوی دیگر، مجموعه گنو ابزارهایی را برای سیستم های لینوکس فراهم می کند که قابل تنظیم نیستند.

تعداد برنامه های کاربردی در BSD به احتمال زیاد بسیار کمتر است. توسعه دهندگان بسته های سازگاری لینوکس را برای BSD ساخته اند که امکان استفاده از برنامه های لینوکس را بر روی پلت فرم BSD فراهم می کند. از طرف دیگر، لینوکس این مشکل را با برنامه ها ندارد زیرا بسیاری از پلتفرم های عمومی لینوکس در دسترس هستند.

توزیع های متعددی برای کاربران پلتفرم لینوکس در دسترس است. برخی از توزیع های معروف لینوکس عبارتند از Red Hat، Debian، Slackware، Gentoo، Puppy Linux، Solus و غیره. سیستم عامل های اصلی BSD OpenBSD، FreeBSD و NetBSD هستند. macOS، سیستم عامل رایانه های شخصی اپل، یک سیستم عامل منبع بسته پلت فرم BSD است.